eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 60 procent Polaków bez oszczędności

60 procent Polaków bez oszczędności

2014-04-02 10:54

60 procent Polaków bez oszczędności

60 procent Polaków bez oszczędności © Jerzy Czarkowski - Fotolia.com

Polacy nie należą do mistrzów oszczędzania - aż 60 procent przepytanych na potrzeby badania przygotowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH przyznaje, że nie dysponuje żadnymi "zaskórniakami". Ci z kolei, którzy odkładają środki, przeznaczają je w głównej mierze na finansowanie bieżących potrzeb. Najbardziej zaskakujący może wydawać się jednak fakt, że aż 10 procent oszczędzających trzyma nadwyżki finansowe, nie na oprocentowanym depozycie, ale w przysłowiowej skarpecie.

Przeczytaj także: Polacy chcą oszczędzać. Ale wolą wziąć kredyt

OSZCZĘDNOŚCI NA BIEŻĄCĄ KONSUMPCJĘ

Jak pokazało badanie, w naszym kraju przeważa "akcyjne" i "mobilizacyjne" podejście do oszczędzania, czego dowodem jest finansowanie oszczędnościami przede wszystkim bieżącej konsumpcji. Motywacja ta jako podstawowa w hierarchii celów nie zmieniła się od pół roku. Na "wydatki na nieruchomości" oszczędza 26,6% ankietowanych, a prawie 20% gromadzi środki "bez specjalnego przeznaczenia".

Wciąż niski jest odsetek gospodarstw domowych, w których oszczędzanie stanowi stabilną pozycję. Wśród gospodarstw domowych, utrzymujących się z tzw. źródeł niezarobkowych, zaledwie co czwarte mogło wykazać się jakimikolwiek oszczędnościami. Z kolei w przypadku rodzin wielodzietnych oszczędza 1/3. - Wkład w kreowanie niedojrzałych decyzji o oszczędzaniu ma nie tylko niewystarczający poziom edukacji finansowej, zawdzięczamy to także forsowanym przez rząd komunikatom w systemie emerytalnym. W argumentach zwolenników zmian przeważały te o wysokich prowizjach zarządzających i "obronie" obywateli przed przyszłością z OFE - przekonuje dr Mirosław Bieszki, doradca ekonomiczny KPF.

WARTO OSZCZĘDZAĆ I CO Z TEGO?

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga "Postawy Polaków wobec oszczędzania" wynika, że ponad połowa respondentów wydaje tyle, ile zarabia, a 34% oszczędza "od czasu do czasu". Zatem jedynie 17% dysponuje nadwyżką dochodów nad wydatkami. Jeśli już oszczędzamy, to krótkoterminowo: na elektronikę, wypoczynek czy samochód. Aż pięć razy więcej gospodarstw oszczędza na krótki termin niż tych, które myślą o długiej perspektywie.

Co ciekawe jednocześnie aż 2/3 respondentów uważa, że warto odkładać pieniądze "na przyszłość". Sęk w tym, że takie nastawienie nie znajduje odbicia w podejmowanych decyzjach. Oszczędzanie na emeryturę znajduje się na szarym końcu rankingu priorytetów oszczędnościowych.

fot. Jerzy Czarkowski - Fotolia.com

60 procent Polaków bez oszczędności

Nadal popularne jest trzymanie środków w przysłowiowej „skarpecie”, bowiem co 10-ty z ankietowanych wskazał na taką formę oszczędzania na „starość”.


PRZYSZŁOŚĆ Z LOKATĄ I DEPOZYTEM?

Wobec niskiego poziomu wiedzy o finansach, nie dziwi też, jaki sposób oszczędzania preferują polskie gospodarstwa domowe. Najwyżej cenione są lokata terminowa albo depozyt w banku - produkty zupełnie niepasujące do długoterminowego gromadzenia pieniędzy. Drugie miejsce zajmuje produkt ubezpieczeniowy „polisa na życie z częścią inwestycyjną”, który, biorąc pod uwagę horyzont czasowy, dobrze przystaje do profilu oszczędzania na długi okres. Obecnie toczy się dyskusja nie tylko nad jego opłacalnością, ale i nad klauzulami umownymi. W ostatnim czasie zostało już wytoczone lub w toku przygotowania jest co najmniej kilka pozwów zbiorowych przeciw towarzystwom oferującym ten produkt.

Na pewno pozytywnie należy ocenić aż 25,2% wskazań na nieruchomości jako formę zabezpieczenia się na emeryturę. Co istotne, ten wynik wskazań idzie w parze z miejscem w hierarchii celów oszczędzania.

Nadal popularne jest trzymanie środków w przysłowiowej „skarpecie”, bowiem co 10-ty z ankietowanych wskazał na taką formę oszczędzania na „starość”. Oszczędności na emeryturę w formie obligacji deklaruje ponad 7% badanych, a w akcjach jedynie 4,5%. Tymczasem właśnie w długim horyzoncie czasowym docenione winny być zalety względnie bardziej ryzykownych instrumentów finansowych.

POLACY JAK RUMUNI

- Pod względem kultury oszczędzania bliżej nam do Rumunii, czy też Turcji niż Niemiec, Austrii, a nawet mocno dotkniętej kryzysem Hiszpanii. Wyraźnie rysuje się brak kultury systematycznego oszczędzania małych kwot, ale z dużą regularnością w długim okresie. Co więcej - ofensywa rządowa na rzecz zmiany systemu emerytalnego może mieć fatalne skutki dla mobilizacji gospodarstw domowych do oszczędzania na emeryturę, ponieważ utrwaliła obraz państwa opiekuńczego – podsumowuje dr Bieszki.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: