eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Walutowe karty kredytowe dobre na wakacje

Walutowe karty kredytowe dobre na wakacje

2014-05-29 13:32

Walutowe karty kredytowe dobre na wakacje

Walutowe karty kredytowe dobre na wakacje © Piotr Marcinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w walutową kartę płatniczą. Dzięki niej unikniemy przeliczeń i zaoszczędzimy. A jest w czym wybierać - walutowe plastiki funkcjonują już w ofercie blisko dwudziestu ofert banków i kantorów online - pisze Kurencja.com.
Karty walutowe w maju 2014 r.

Obecnie klienci zainteresowani kartami walutowymi mogą wybierać spośród blisko dwudziestu ofert banków i kantorów online (zebraliśmy je w poniższej tabeli).

Ta mnogość jest w rzeczywistości nieco mniejsza, bo część produktów pochodzi od jednego banku, ale jest dostarczana w różnych mutacjach przez kilka kantorów internetowych.

Dostępne na rynku karty walutowe dzielą się na pre-paidowe i karty bankowe do rachunków walutowych.

Karty pre-paid

Na rynku istnieje sześć kart przedpłaconych, czyli elektronicznych portponetek.

Pięć z nich wydaje BZ WBK – jedną samodzielnie, pozostałe są brandowane e-kantorami: Cinkciarz, Inkantor, Dom Waluty, Kantoria.

Walutowe karty pre-paid mogą być wydane w EUR, USD, GBP.

Wszystkie mają podobne koszty wydania (kilkanaście złotych), takie same koszty wypłat z bankomatu (2,5 EUR, 3 USD, 2 GBP).

Największą zaletą walutowych kart pre-paid jest to, że nie wymagają znacznych formalności (umowy) i są naokaziciela.

Dużą wadą natomiast są relatywnie niskie limity. Np. jeśli chodzi o euro, dziennie można wypłacić z bankomatu 150 EUR, i wydać 1000 EUR bezgotówkowo.

Może to zwyczajnie nie wystarczyć, kiedy nasz wyjazd to orgia zakupowa w Londynie, Mediolanie itp., albo podczas wakacji płacimy za wszystko ostatniego dnia. Inna sprawa, że obecne limity są i tak znacznie wyższe niż dostępne dla tych kart 2 lata temu.

Szóstą kartę walutową pre-paid oferuje kantor Fritz Exchange. Tutaj ciekawostką jest to, że operatorem karty jest mBank, który nie ma własnej karty tego typu, a sama karta w parametrach jest bardzo zbliżona do karty BZ WBK.

fot. Piotr Marcinski - Fotolia.com

Walutowe karty kredytowe dobre na wakacje

Operacji walutowych pewnie będziemy robić coraz więcej. Jesteśmy coraz bardziej mobilni i kupujemy więcej online. Warto więc zaopatrzyć się w kartę walutową, zasilić ją walutą z internetu i oszczędzić przynajmniej to czego nie musimy wydawać - wysokiego spreadu.


Walutowe karty debetowe

Polskie banki oferują dwanaście kart walutowych jako debetowe karty do rachunków walutowych. Różnią się one od siebie parametrami, ale na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim:
  1. karta walutowa wydawana przez Alior Kantor - jest ona bezpłatna, rachunkiem bazowym jest dla niej konto w kantorze i do tego, aby mieć jedno i drugie nie trzeba posiadać rachunku w samym banku. W sumie jest to najlepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę koszty i wygodę używania (łatwość zasilania karty walutą zakupioną w Internecie)
  2. Karty mBanku i banku BPH, które cechują niskie koszty posiadania i zerowe wypłaty z bankomatów za granicą.

Ciekawą opcją wydaje się też multikarta PKO BP umożliwiająca obsługę wielu rachunków walutowych. Ale mimo, że nie ma tu przewalutowania, to występują prowizje przy operacjach na walutach z rachunków „podpiętych” do podstawowego, a sama karta ma koszty posiadania i wypłaty z bankomatów.

fot. mat. prasowe

Przegląd dostępnych kart walutowych – maj 2014 r

Obecnie klienci zainteresowani kartami walutowymi mogą wybierać spośród blisko dwudziestu ofert banków i kantorów online


Wnioski i podsumowanie

Kart walutowych możemy używać przez cały czas. Przydadzą się one zapewne nie tylko na wakacjach, ale i podczas weekendowych wypadów, ferii na nartach, czy przez cały rok przy zakupach internetowych.

Operacji walutowych pewnie będziemy robić coraz więcej. Jesteśmy coraz bardziej mobilni i kupujemy więcej online. Warto więc zaopatrzyć się w kartę walutową, zasilić ją walutą z internetu i oszczędzić przynajmniej to czego nie musimy wydawać - wysokiego spreadu.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: