eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kantory internetowe I-VI 2013 r.

Kantory internetowe I-VI 2013 r.

2013-09-11 10:43

Kantory internetowe I-VI 2013 r.

Kantory internetowe I-VI 2013 r. © Kirill Kedrinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wartość rynku internetowej wymiany walut w Polsce obecnie (w połowie 2013 r.) wynosi według danych porównywarki KURENCJA.COM około 1,2 mld zł miesięcznie (15 mld zł rocznie). Na tym rynku działa ponad 30 podmiotów; kantorów, platform wzajemnej wymiany walut i platform grupowych zakupów walut. Jesteśmy prawdopodobnie w szczycie walki konkurencyjnej i liczby operatorów internetowego rynku walutowego. W przyszłości przetrwa tylko 2-3 największych podmiotów, chociaż nowe inicjatywy będą się na pewno pojawiać.

Przeczytaj także: Kantory internetowe VI 2013 r.

Eksplozja internetowego rynku wymiany walut
Wszystko zaczęło się od kredytobiorców walutowych

Boom mieszkaniowy lat 2004-2008 w znacznej mierze wynikał z dużej popularności kredytów w walutach obcych. Wielu Polaków zaciągnęło wtedy takie zobowiązania, gdyż były znacznie tańsze od złotowych, a dodatkowo były szeroko promowane przez banki.

Banki udzieliły w latach 2004-2010 w sumie 750 tys. kredytów walutowych, o średniej równowartości 300 tys. zł, na łączną sumę ok. 225 mld zł.

fot. mat. prasowe

Struktura kredytów mieszkaniowych w maju 2011 r.

Boom mieszkaniowy lat 2004-2008 w znacznej mierze wynikał z dużej popularności kredytów w walutach obcych. Wielu Polaków zaciągnęło wtedy takie zobowiązania, gdyż były znacznie tańsze od złotowych, a dodatkowo były szeroko promowane przez banki.


Najpopularniejszą walutą, w jakiej denominowane były kredyty mieszkaniowe był frank szwajcarski, a następnie euro i dolar. Wg danych Komisji Nadzoru Finansowego w maju 2011 r., blisko 62% wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych stanowiły te denominowane w walutach obcych, z czego aż 86% w CHF.

fot. mat. prasowe

Struktura kredytów walutowych w maju 2011 r.

W 2011 roku rekordy popularności biły kredyty we frankach szwajcarskich.


Kredyty mieszkaniowe to długie zobowiązania. Prawie wszystkie kredyty walutowe na mieszkania i domy mają 30-35 letni okres i są spłacane comiesięcznie.

Katalizator – ustawa antyspreadowa

Do jesieni 2011 roku kredytobiorcy walutowi w większości przypadków byli zmuszeni do wymiany złotówek na waluty po kursie z tabeli banku, w którym zaciągnęli kredyt. Z reguły kursy te odbiegały znacznie na niekorzyść od kursów kantorów stacjonarnych (spread w tabelach banków sięgał od kilku do kilkunastu procent). Dopiero wejście w życie tzw. ustawy antyspreadowej we wrześniu 2011 r. umożliwiło wielu kredytobiorcom zawarcie (bezpłatnych) aneksów do umów kredytowych i spłatę kredytu walutami zakupionymi poza bankiem.

Pierwsze kantory a nawet platformy walutowe

Pierwszym podmiotem umożliwiającym wymianę walut przez Internet bezpośrednio pomiędzy jej użytkownikami była społecznościowa platforma wymiany walut – WALUTOMAT.PL, która rozpoczęła działalność w Internecie 12 listopada 2009 r.

Pierwszym kantorem walutowym handlującym w sieci (od kwietnia 2010 r.) był INTERNETOWYKANTOR.PL. Niedługo później, również w 2010 r., powstał kolejny podmiot - CINKCIARZ.PL.

Wkrótce po InternetowymKantorze i Cinkiarzu na rynek zaczęli wchodzić kolejni operatorzy. Rok 2011 zapoczątkował prawdziwą lawinę, zarówno zupełnie nowych projektów, funkcjonujących wyłącznie on-line, jak i internetowych odsłon tradycyjnych, działających już wcześniej kantorów.

Czym jest kantor internetowy, czym platforma wymiany walut
Kantory internetowe

Kantor internetowy to kantor, tylko że w Internecie. Jakby to banalnie nie brzmiało, działalność kantorów internetowych w swojej formule biznesowej nie odbiega od zwykłych, stacjonarnych punktów – jedne i drugie wystawiają kursy sprzedaży i zakupu walut dla swoich klientów i zarabiają na różnicy tych kursów.

Specyfika Internetu powoduje jednak, że kantory on-line mają liczne przewagi nad kantorami tradycyjnymi. Jednym zdaniem można to streścić: Kantory internetowe mają lepsze kursy, są wygodniejsze w użytkowaniu, oszczędzają czasz, przy lepszym poziomie bezpieczeństwa niż kantory tradycyjne (pamiętać należy jednak, że również tu ryzyka strat występują).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

 • Zaufany kantor online?

  kontulon / 2013-09-25 20:16:48

  Bardzo fajny artykuł! Szczególnie zainteresowała mnie część o platformach internetowych i operatorach online. Mam zapytanie do czytelników, czy jest kto wstanie polecić jakiś porządny kantor on-line. Słyszałem o https://internetowykantor.pl/ ale nie wiem na ile jest to prawdą, że jest jednym z najlepszych. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • mars / 2013-10-27 23:06:28

   Ten kantor, o którym piszesz, widziałam już kilka razy w porównywarce strefawalut.pl, ale jeszcze z niego nie korzystałam. Aczkolwiek słyszałam o nim sporo dobrego, więc pewnie spróbuję ;)
   odpowiedz ] [ cytuj ]

 • IIgnacy / 2014-11-27 17:10:28

  Z kantoru o którym wspomniałeś nie korzystałem dlatego nie mogę wyrazić swojej opinii, ale ja korzystam z usług www.cashbroker.com i polecam :) Tanio, szybko i bezpiecznie :) odpowiedz ] [ cytuj ]

 • www.cashbroker.com

  stasiak_k / 2015-01-05 15:31:12

  Również ze spokojem polecam Ci platformę cashbroker. Korzystam już naprawdę długo z usług takich platform i ta jest naprawdę godna zaufania. Tanio, bezpiecznie i szybko a i przede wszystkim oszczędnie z kasą i czasem :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: