eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kantory internetowe: jakie sztuczki stosują?

Kantory internetowe: jakie sztuczki stosują?

2014-01-20 11:07

Kantory internetowe: jakie sztuczki stosują?

Jakie sztuczki stosują kantory internetowe? © eccolo - Fotolia.com

Wybierając kantor internetowy należy nie tylko zwracać uwagę na kurs wymiany oraz na koszty przelewów do i z niego. Bardzo ważny jest także jego regulamin, który pozwala ocenić, który kantor jest bardziej godny zaufania od innych.

Przeczytaj także: Kantory internetowe: 10 mitów

Kursy i przelewy

Ponieważ większość osób decyduje się na zamianę tradycyjnych kantorów i banków na internetowe ze względu na znaczne oszczędności pieniędzy, warto się upewnić czy oferowany kurs tak kusząco niski jest rzeczywistym kursem, po którym będzie przeprowadzona transakcja. Może to nie być takie pewne, ponieważ wiele kantorów stosuje progi kursowe zaczynające się od 1000 euro i kończące się nawet na 50 000 funtów brytyjskich w przypadku Cinkciarz.pl. Co prawda portal Cinkciarz pod tabelką informuje, iż prezentowane kursy dotyczą wymiany 50 000 jednostek waluty i daje możliwość skorzystania z specjalnego kalkulatora, w którym sprawdzimy kursy dla każdej wartości transakcji, ale jest to wciąż informacja mniej widoczna niż tabela kursów. Właśnie dla tych dużych sum są najczęściej wyświetlane kursy, aby skusić klienta. Wymieniając niższą kwotę kurs może być gorszy, dlatego zawsze warto to sprawdzić wcześniej.

Drugą kwestią narażającą na zwiększone koszty są przelewy. Kantory lubią reklamować się darmowymi przelewami wymienionej waluty i wiele z nich taką usługę świadczy. Jednak część z nich posiada konto tylko w jednym banku, co powoduje, że pieniądze wysyłane są do użytkownika w opcji SHA (dzielonej pomiędzy obie strony, z ang. Shares) klient pokrywa koszty swojego banku a kantor swojego, gdzie mogą wystąpić dodatkowe opłaty, przed którymi w regulaminach kantory zabezpieczają się stwierdzeniem: ”wszelkie opłaty poniesione przez Operatora z tytułu przyjęcia przelewu walutowego zostaną potrącone z Konta Użytkownika". Porówarka kantorów internetowych strefawalut.pl podaje iż, taki koszt odbioru przelewu z innego banku może nas kosztować nawet 10-50 USD.

fot. eccolo - Fotolia.com

Jakie sztuczki stosują kantory internetowe?

Wybierając kantor internetowy należy nie tylko zwracać uwagę na kurs wymiany oraz na koszty przelewów do i z niego. Bardzo ważny jest także jego regulamin, który pozwala ocenić, który kantor jest bardziej godny zaufania od innych.


Kary i odstąpienia od wykonania zlecenia

Trzeba też sprawdzić sekcje związaną z karami finansowymi. Zapisy tego typu nie mogą być jednostronne, muszą mówić o obowiązkach dotyczących obu stron a nie tylko klienta. Jeśli dotyczą one tylko użytkownika, to takie regulacje można zgłaszać do UOKIK z możliwością podważenia takiej umowy. W przypadku, kiedy nasze roszczenia okażą się zasadne i UOKIK uznaje zapisy za sprzeczne z prawem, to umowa takiej treści automatycznie staje się nieważna i klienci, którzy ją kiedyś zawarli mają prawo od niej odstąpić. Jako przykład można tutaj podać zapis pochodzący z regulaminu jednego z kantorów: „Użytkownik obowiązany jest przelać na rachunek bankowy Kantor (…) kwotę transakcji nie później niż w przeciągu 2 godzin od momentu zlecenia zawarcia (...) W przypadku, kiedy użytkownik nie dokona wpłaty w tym terminie, Kantor (…) ma prawo naliczyć karę umowną w wysokości 10% wartości transakcji.”

Część kantorów wymaga także odpowiednio szybkiego wykonania przelewu. W najgorszym przypadku klient ma tylko 6 minut na jego zlecenie w banku po akceptacji zlecenia wymiany.

Niestety zdarza się też zapis, iż kantor zastrzega sobie prawo do odstąpienia od realizacji zlecenia bez podania jakiekolwiek przyczyny. Dodatkowo jeden kantor zastrzega jeszcze, że o zaistniałej sytuacji może poinformować klienta mailowo i zwrócić mu pieniądze w ciągu dwóch dni roboczych. Nawet jeżeli nie zależy nam na czasie, to i tak taki zapis jest bardzo niekorzystny.

Dodatkowo wiele kantorów stosuje zapis, iż „jeżeli na skutek błędu lub czynników technicznych Użytkownik dokonał wymiany walut w oparciu o nierzeczywiste, istotnie odbiegające od faktycznych notowań kursy walut, wówczas taka transakcja zostanie unieważniona, a środki wynikające z wykonania tej transakcji zwrócone Operatorowi w nominalnej wysokości.” Oznacza to, iż jeżeli użytkownik dokonał wymiany po zbyt korzystnym dla siebie kursie to operacja ta zostanie unieważniona. Regulamin nie precyzuje także ile to „istotnie odbiegające” wynosi, co daje kantorowi spore pole do manewru. "W sytuacji nagłych i dużych wahań rynkowych transakcje są odrzucane z przyczyn nie zależnych od naszego serwisu (...) i należy wykonać transakcję ponownie."

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • Wizont / 2014-06-29 00:08:26

    Znam wszystkie sztuczki takich kantorów i jak do tej pory tylko Amronet nie chce mnie oszukać. Jak widzę niektóre zagrania innych kantorów, to ogarnia mnie gromki śmiech. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • uczciwy kantor

    Marek.X / 2014-08-31 11:17:47

    Ja też wymieniam przez Amronet.pl i zapewniam jest to w pełni uczciwy kantor. Jasne zasady współpracy, z góry szczegółowo przedstawione. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Warto czytać regulaminy

    MalgorzataVitk / 2017-06-13 21:05:56

    Z jakich byśmy usług nie korzystali (a finansowych zwłaszcza), sądzę że trzeba czytać regulamin i ewentualnie dopytywać obsługę. Robię tak zawsze i dlatego udało mi się znaleźć w pełni uczciwy kantor- Amronet.pl, który nie pobiera ukrytych kosztów i nie wprowadza klienta w błąd. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: