eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kantory internetowe: Polska potęgą

Kantory internetowe: Polska potęgą

2013-10-25 13:51

Kantory internetowe: Polska potęgą

Polska potęgą w internetowej wymianie walut © v.poth - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polskie firmy rzadko są światowymi liderami w swoich branżach, Polacy nieczęsto też są wielkimi innowatorami (chociaż tu i tu wyjątki się zdarzają). Ale jest całkiem istotna dziedzina, i to należąca do usług nowoczesnej gospodarki, w której polskie firmy są potęgą. Tą dziedziną jest wymiana walut przez Internet - podaje serwis Kurencja.com.

Przeczytaj także: Kantory internetowe I-VI 2013 r.

Polski rynek wymiany walut online

Pierwszym podmiotem umożliwiającym w Polsce wymianę walut przez Internet bezpośrednio pomiędzy jej użytkownikami (w modelu P2P) była platforma wymiany walut – Walutomat.pl, która rozpoczęła działalność w Internecie w 2009 r. Pierwszym kantorem handlującym w sieci (od 2010 r.) był InternetowyKantor.pl.

Obecnie, według obliczeń serwisu Kurencja.com, w Polsce działa już ponad 30 kantorów i platform P2P handlujących online. Miesięcznie wymieniają one waluty na łączną sumę około 1,2 mld zł. W 2013 r. wartość całego rynku wymiany walut w Polsce może sięgnąć 15 mld zł. Największy podmiot na tym rynku – społecznościowa platforma wymiany walut Walutomat.pl ma szansę osiągnąć w tym roku 6 mld zł obrotu. Dla porównania duży zachodni serwis CurrencyFair.com, jeden ze światowych liderów wymieni waluty w 2013 r. na łączną kwotę o równowartości 2 mld zł, czyli trzykrotnie mniej.

fot. mat. prasowe

Rynek internetowej wymiany walutowej w Polsce

W 2013 r. wartość całego rynku wymiany walut w Polsce może sięgnąć 15 mld zł. Największy podmiot na tym rynku – społecznościowa platforma wymiany walut Walutomat.pl ma szansę osiągnąć w tym roku 6 mld zł obrotu.


Łącznie szacuje się, że z usług kantorów i platform internetowych korzysta przeszło 300 tys. Polaków i wykonują oni średnio 1 transakcję na 2 miesiące. Osoby prywatne dokonują przeszło 87% wszystkich transakcji wymiany walut w Internecie. Euro odpowiada za niemal połowę wszystkich transakcji walutowych. Na drugim miejscu jest frank szwajcarski związany prawie wyłącznie w Polsce z zadłużeniem mieszkaniowym. Kolejne waluty to: dolar amerykański oraz funt brytyjski, w którym zarabia wielu polskich emigrantów.

fot. mat. prasowe

Struktura walutowa wymiany internetowej w Polsce

Euro odpowiada za niemal połowę wszystkich transakcji walutowych. Na drugim miejscu jest frank szwajcarski związany prawie wyłącznie w Polsce z zadłużeniem mieszkaniowym.


Skąd ten fenomen

Mimo że Polacy są znacznie biedniejsi od mieszkańców Europy Zachodniej oraz, że Polska jest tylko średnim krajem są powody, dla których Polska jest światową potęgą w wymianie walut B2C i P2P. Tych powodów jest nawet kilka. Ale wśród specyficznych czynników należy przede wszystkim wymienić dwa: znaczny udział kredytów walutowych oraz duży poziom emigracji zarobkowej w ostatnich latach.

1) Kredyty walutowe. 750 tys. Polaków potrzebuje co miesiąc po 400 Euro na ratę

Polskie banki udzieliły w latach 2004-2010 w sumie 750 tys. kredytów walutowych, o średniej równowartości 350 tys. zł, na łączną sumę ok. 300 mld zł.

Najpopularniejszą walutą, w jakiej denominowane były kredyty mieszkaniowe był frank szwajcarski, a następnie euro i dolar. Wg danych Komisji Nadzoru Finansowego w maju 2011 r., blisko 62% wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych stanowiły te denominowane w walutach obcych, z czego aż 86% w CHF.

Do jesieni 2011 roku kredytobiorcy walutowi w większości przypadków byli zmuszeni do wymiany złotówek na waluty po kursie z tabeli banku, w którym zaciągnęli kredyt. Z reguły kursy te odbiegały znacznie na niekorzyść w porównaniu z kursami kantorów tradycyjnych (spread w tabelach banków sięgał od kilku do kilkunastu procent). Dopiero zmiana polskiego prawa (wejście w życie tzw. ustawy antyspreadowej we wrześniu 2011 r.) umożliwiło wielu kredytobiorcom zawarcie (bezpłatnych) aneksów do umów kredytowych i spłatę kredytu walutami zakupionymi poza bankiem.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (6)

 • Komentarz usunięty

 • Re: Kantory internetowe: Polska potęgą

  mars / 2013-10-27 15:25:03

  ja korzystam z tych kantorów, które w danym momencie mają najniższe kursy ;) Zawsze sprawdzam w porównywarce strefawalut.pl jak wygląda sytuacja i na tej podstawie dokonuję wyboru
  odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Maciek_Rogalski / 2013-10-27 16:39:37

   wszedlem na ta stronę strefawalut.pl Niestety to jakaś totalna pomyłka. To nie jest żadna porówywarka tylko chyba tablica reklamowa kantorów. Albo dają rzetelną informację userom, albo niech spadają z tą ściemą. Żenada. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Maciek_Rogalski / 2013-10-27 16:45:16

   wszedlem na ta stronę strefawalut.pl Niestety to jakaś totalna pomyłka. To nie jest żadna porówywarka tylko chyba tablica reklamowa kantorów. Albo dają rzetelną informację userom, albo niech spadają z tą ściemą. Żenada. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Komentarz usunięty

 • vader50 / 2016-09-20 14:17:36

  dobrze że w sieci dużo piszą o kantorach internetowych jednak nadal ciężko znaleźć ten odpowiedni ja skorzystałem z porównywarki kantorbox i tam znalazłem KantorEkspert.pl obecnie ma bardzo korzystne kursy a przecież o to chodzi żeby wymienić taniej :) pozdrawiam odpowiedz ] [ cytuj ]

 • polskie e-kantory

  MalgorzataVitk / 2017-10-31 22:47:28

  Mamy w Polsce sporo dobrych e-kantorów, w sumie nic dziwnego ponieważ są stale potrzebne. Przedsiębiorcy korzystają z nich często. Sama też wymieniam ostatnio przez Pluskantor.pl, to się sprawdza- wygodnie, taniej. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: