eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Przeterminowane zadłużenie Polaków: prawie 40 miliardów

Przeterminowane zadłużenie Polaków: prawie 40 miliardów

2014-01-29 14:56

Przeterminowane zadłużenie Polaków: prawie 40 miliardów

40 miliardów zaległych długów © Artman - Fotolia.com

Na koniec ubiegłego roku zaległe długi Polaków sięgnęły kwoty 39,82 miliarda złotych. Najwięcej zaległości w płatnościach mają mieszkańcy Mazowsza i Śląska - wynika z raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor S.A. Mieszkańcy tych regionów notują też najwyższy wzrost złych długów. Jednak w całej Polsce zadłużenie rosło wolniej niż w latach poprzednich.

Przeczytaj także: Rośnie zadłużenie Polaków

Mazowsze i Śląsk postrzegane są jako miejsca raczej zamożne, tymczasem to dłużnicy z tych regionów w największym stopniu odpowiadają za wzrost wartości przeterminowanego zadłużenia Polaków. Od końca 2011 roku wartość długów wzrosła o 1,77 miliarda złotych w przypadku województwa mazowieckiego i 1,49 miliarda w przypadku śląskiego.

W pozostałych regionach kraju sytuacja jest stabilniejsza. Wysoki wzrost zadłużenia (choć znacznie niższy niż "liderzy") zanotowały województwa małopolskie i pomorskie - odpowiednio o 380 i 360 milionów złotych. W czterech województwach (kujawsko-pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie i wielkopolskie) w 2013 roku suma zaległych zobowiązań nawet spadła.

Na tle wszystkich regionów najlepiej radzą sobie dłużnicy z województwa świętokrzyskiego i to zarówno pod względem ogólnej kwoty zaległości finansowych, liczby dłużników, jak i średniego zadłużenia. Zaraz za nim plasuje się region podlaski i opolski.

Mniej dłużników jest w województwie podlaskim, opolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Niechlubnym rekordzistą w zestawieniu największych dłużników jest mieszkaniec Mazowsza, jego zaległości przekroczyły 110 milionów złotych i w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosły o 2,2 miliona złotych. Ostatnie miejsce na liście w 16 województwach zajmuje mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, którego dług jest czterdziestokrotne niższy od Mazowszanina i wynosi "zaledwie" 2,8 miliona złotych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: