eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jeden numer do zastrzegania kart bankowych

Jeden numer do zastrzegania kart bankowych

2014-01-22 19:00

Jeden numer do zastrzegania kart bankowych

Karty © vege - Fotolia.com

W przypadku zgubienia lub kradzieży karty bankomatowej, płatniczej czy kredytowej będzie ją można zastrzec pod jednym numerem telefonu. Dzwoniąc pod czynny całą dobę numer 828 828 828 będzie można zastrzec utraconą kartę czy to w Polsce czy za granicą.

Przeczytaj także: Konta i usługi bankowe z jakich korzystają Polacy

Telefon nie służy w sensie ścisłym do zgłaszania utraty i blokowania kart, ułatwia jedynie kontakt z bankiem – wystawcą karty. Teraz nie trzeba będzie zapisywać czy pamiętać numeru infolinii bankowej, czy nawet kilku numerów, jak np. w przypadku posiadaczy kart różnych banków. Telefon ten nie zastępuje konkretnych infolinii bankowych, jest jedynie narzędziem uzupełniającym dla tych, którzy nie pamiętają numeru do swojego macierzystego banku. Pod wspólnym numerem (+48) 828 828 828 można z każdego miejsca na świecie, przez całą dobę, z telefonów stacjonarnych oraz komórkowych zastrzec utraconą (skradzioną, zniszczoną lub zgubioną) kartę.

System opiera się na automatycznej infolinii IVR i wykorzystuje technologię rozpoznawania mowy. Dzwoniąca osoba która utraciła kartę wypowiada jedynie nazwę banku i system przekierowują ją wtedy do właściwego banku. Jak deklaruje Związek Banków Polskich, operator numeru, system rozpoznaje nazwy banku wypowiadane na różne sposoby – uwzględnia skróty, pełne formy, pominięte słowa w pełnej nazwie, a w przypadku nazw banków o niepolskim brzmieniu rozpoznaje nazwy w oryginalnym języku. Dzięki sztucznej inteligencji system jest w stanie douczać się po każdej rozmowie.

System obsługuje równocześnie wiele połączeń. W przypadku zastrzegania kart różnych banków należy wykonać kilka połączeń – w trakcie pojedynczego połączenia system przekierowuje dzwoniącego tylko do jednego banku.

Dzwoniący płaci za połączenie według stawek jego operatora (przy połączeniu z zagranicy oplata jest naliczana jak za połączenie do kraju, w przypadku telefonu komórkowego konieczna jest również aktywacja roamingu). System powstał dzięki zaangażowaniu NBP, a jego partnerami są MasterCard, Visa i Exatel.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: