eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czy to już koniec szybkiej korekty eurodolara?

Czy to już koniec szybkiej korekty eurodolara?

2013-11-04 10:12

Czy to już koniec szybkiej korekty eurodolara?

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zeszły tydzień przyniósł znaczącą korektę na EUR/USD, która doprowadziła notowania do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego i z technicznego punktu widzenia korektę można by uznać za zakończoną. Pytanie jednak jaki wpływ na rynek będą miały dzisiejsze dane z gospodarek Strefy Euro, a przede wszystkim czwartkowa decyzja ECB?

Przeczytaj także: Funt brytyjski pod presją

Piątkowy odczyt ISM dla przemysłu w USA okazał się lepszy od oczekiwań co pozwoliło obronić US500 po czwartkowych spadkach, które kolejny pod rząd tydzień zakończyło wzrostem. Bardzo dobry odczyt chińskiego PMI dla usług poznaliśmy z kolei w weekend, co przyczyniło się do poprawy nastrojów na dolarze australijskim oraz nowozelandzkim.

Ciekawe dane poznaliśmy w zeszłym tygodniu z hiszpańskiej gospodarki, która pierwszy raz od 2011 roku zanotowała niewielki wzrost PKB. Miało to miejsce głównie dzięki rosnącemu w bardzo szybkim tempie eksporcie, co pokazuje, iż po kryzysowym okresie Hiszpania odzyskuje konkurencyjność.

Oczywiście stało się to za sprawą znaczącego spadku bogactwa społeczeństwa i wpłynęło na obniżenie poziomu konsumpcji wewnętrznej, można jednak liczyć że w dłuższym terminie pozwoli w jakimś stopniu odbudować również popyt wewnętrzny. Jak pokazały jednak rynki, te informacje nie miało zbyt dużego znaczenia dla siły Euro.

W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na odczyty PMI z Hiszpanii oraz Włoch oraz finalny odczyt PMI dla Strefy Euro. Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu w kontekście euro powinna być decyzja ECB w sprawie stóp procentowych, a szczególnie ewentualne obcięcie stopy refinansowej, czego spodziewa się część analityków. Co mogłoby wpłynąć na kierunek podążania EUR/USD do końca roku. Dziś w nocy poznamy również decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych, ewentualna obniżka jest bardzo mało prawdopodobna, szczególnie w kontekście ostatnich znacząco wyższych od oczekiwań danych o inflacji. Ważny pod kątem zachowania AUD będzie wydźwięk raportu po posiedzeniu. Można spodziewać się, że będzie on gołębi, jednak widać, iż Bank Australii ze względu na rosnąca inflację stracił pole do prowadzenia luźniejszej polityki monetarnej, co w średnim terminie powinno jednak pozytywnie wpływać na dolara australijskiego, warto też pamiętać o czwartkowych danych z rynku pracy, które zwyczajowo również powodują dużą zmienność na AUD.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Z technicznego punktu widzenia EUR/USD dotarł do bardzo ważnej strefy oporów w okolicach 1.3460, gdzie znajduje się sierpniowy szczyt oraz dolne ograniczenie kanału wzrostowego. Poziomy te w cenach zamknięcia powinny zatrzymać spadki przynajmniej do czasu decyzji ECB w czwartek. Najbliższym oporem z kolei powinna być 50 sesyjna średnia i okolice 1.3650, gdzie wyznaczony był poprzedni szczyt.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Różnice między NBP a CNB wsparciem dla PLN/CZK

fot. mat. prasowe

USD/CZK, interwał dzienny

USD/CZK, interwał dzienny


Pod koniec zeszłego tygodnia byliśmy świadkami niezwykle dynamicznej korekty na dolarze amerykańskim, który umacniał się względem większości walut bez różnicy czy były to waluty krajów rozwiniętych, czy też wschodzących. Aprecjacja dolara najbardziej widoczna jest na tle m.in. korony czeskiej, gdzie kurs wybił się z długoterminowego kanału spadkowego i obecnie testuje opór wyznaczony przez wachlarz Fibonacciego. Biorąc pod uwagę niezwykle wysoki współczynnik RSI wynoszący obecnie około 81 pkt (odczyt powyżej 70 przyjęto odczytywać jako sygnał wykupienia rynku) można spodziewać się nieznacznej korekty. Jak do wskazań analizy technicznej ma się bieżąca sytuacja makro? Należy pamiętać, iż bieżący tydzień obfitować będzie w odczyty danych mogące zmienić obecną dynamikę rynku, takie jak np. seria odczytów indeksów PMI dla gospodarek europejskich, decyzja ECB ws. poziomu stóp procentowych, czy odczyt analizowanego PKB w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę chimeryczne zachowane zarówno dolara amerykańskiego jak i wspólnej waluty, warto rozważyć utworzenie syntetycznej pary walutowej, która nie będzie narażana na ryzyko „market movers”. Taką parą mógłby być PLN/CZK, dzięki któremu inwestorzy mogliby zdyskontować oczekiwania dalszego ożywienia gospodarczego w Polsce i skorzystać z różnic w polityce monetarnej Polski i Czech. Z powyższego względu o zajęciu długich pozycji w parze PLN/CZK może zadecydować dzisiejszy poranny odczyt PMI dla przemysłu w Polsce. Podczas gdy wśród ekonomistów panuje przekonanie, iż cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce został zakończony a podwyżka stóp nastąpi w już w II kw. 2014, wydźwięk komunikatów Narodowego Banku Czech pozostaje niezmiennie gołębi i na najbliższym spotkaniu głosować będzie ws. niesterylizowanej interwencji walutowej wymierzonej. Pomimo faktu,iż prawdopodobieństwo interwencji jest nikłe, to sam fakt poddawania jej pod głosowanie powinien stanowić ograniczenie dla potencjału wzrostowego czeskiej korony.

Otwarta droga do reformy sektora energetycznego

fot. mat. prasowe

USD/MXN, interwał dzienny

USD/MXN, interwał dzienny


Pomimo faktu, iż peso meksykańskie znalazło się w ostatnich tygodniach pod silną presją spadkową nie można nie zauważyć, iż MXN jest zdecydowanie najsilniejszą walutą regionu.Jeżeli chodzi o bieżące wydarzenia gospodarcze, to na horyzoncie narwszcie widać przełom ws. reformy podatkowej (Senat dokonał cieć w ustawie i przekazał ją do niższej izby w celu ostatecznego zatwierdzenia). Choć obecny wymiar ustawy pozostawia wiele do życzenia i częściowo rozczarował rynki, obserwatorzy są zgodni, iż jej przyjęcie przez niższą izbę będzie miało korzystny wpływ na gospodarkę oraz sentyment względem peso. Po ostatecznym zakończeniu prac nad reformą fiskalną i budżetową, uwaga rynków powinna się skupić na najważniejszej w tym roku reformie przemysłu energetycznego. Na korzyść peso meksykańskiego działa, iż Meksyk jest relatywnie niewrażliwy na sytuację gospodarczą w Chinach (jedynie 1.7% meksykańskiego eksportu trafia do Chin), których dynamika wzrostu gospodarczego, choć stanowiąca przedmiot pożądania gospodarek krajów rozwiniętych, znacząco spowolniła. Głównym ryzykiem dla pary USD/MXM jest oczywiście sytuacja gospodarcza w USA oraz reakcje rynków na zmiany oczekiwań względem prowadzonej przez FED polityki monetarnej, dlatego podobnie jak w przypadku czeskiej korony można rozważyć utworzenie syntetycznej pary walutowej. Inwestorzy chcący wykorzystać sprzyjający meksykańskiemu peso sentyment oraz stawiający na mogą rozważyć wejście w długie pozycje na parze MXN/AUD. Jest to rozwiązanie o tyle interesujące, iż w Chinach zachodzą obecnie znaczące zmiany: Partia stara się nie tylko ograniczyć nadmierne kredytowanie przedsiębiorstw i zmniejszyć napływy „gorących pieniędzy”, lecz również wykonuje działania zmierzające w kierunku wprowadzenia zrównoważonego modelu wzrostu mniej uzależnionego od inwestycji, exportu i dźwigni. Jak wielokrotnie pisaliśmy, opisywane zmiany będą w długim okresie negatywnie oddziaływać na dolara australijskiego.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Indeks ISM dla przemysłu za październik powyżej oczekiwań: 56,4, prognoza 55, poprzednio 56.2
  • Chiny: Indeks PMI dla usług najwyżej od września ubiegłego roku: 56.3
  • Australia: Sprzedaż detaliczna (m/m) za wrzesień powyżej oczekiwań 0.8%, poprzednio 0.5%

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 09:00 Indeks PMI dla przemysłu za październik, prognoza 52.8, poprzednio 53.1

EUR 09:15 Indeks PMI dla przemysłu w Hiszpanii za październik, poprzednio 53.1

EUR 09:15 Indeks PMI dla przemysłu we Włoszech za październik, poprzednio 50.8

GBP 10:30 Indeks PMI dla budownictwa za październik, prognoza 58.9, poprzednio 58.9

USD 16:00 Zamówienia w przemyśle (m/m) za sierpień, prognoza 0.2%, poprzednio -2.4%
Zamówienia w przemyśle (m/m) za wrzesień, prognoza 1.9%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: