eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › I kwartał na GPW udany dla inwestorów

I kwartał na GPW udany dla inwestorów

2007-04-06 11:30

I kwartał na GPW udany dla inwestorów

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dwadzieścia sześć sesji spadkowych i trzydzieści sześć, które przyniosło wzrost indeksu WIG - to bilans I kwartału na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Kwartału, który pozwolił inwestorom powiększyć wartość posiadanych akcji.

Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie bardziej popularne

Najwięcej – bo aż o jedną trzecią – wzrosła wartość indeksu sWIG80, który jeszcze kilka tygodni temu nosił nazwę WIRR. Lecz to nie zmiana nazwy przyniosła takie korzyści inwestorom, a wzrost zainteresowania spółkami budowlanymi, które można by nazwać „neodeweloperami”. Chodzi o firmy, które zmieniły profil działalności na deweloperski właśnie.

Niebezpieczne mody i dobra konsumenckie

Sytuacja bardzo przypomina czasy hossy internetowej, kiedy niektóre firmy także zmieniały profil działalności, aby znaleźć się w modnej pod koniec ubiegłego wieku branży. O ile jednak portale internetowe łatwo bankrutowały, ponieważ nie miały innego majątku poza wirtualnymi kliknięciami i odsłonami, o tyle „neodeweloperzy” – jeśli ich projekty powstaną – zawsze będą dysponowali dającym się wycenić majątkiem w postaci gruntów, mieszkań lub domów.

Poza deweloperami, inwestorzy interesowali się też akcjami firm działających w sektorze dóbr konsumenckich, licząc że wzrost wydatków detalicznych w Polsce przełoży się na zyski tego rodzaju firm. Stąd np. 50-proc. wzrost notowań CCI – sieci multipleksów, ponad 40-proc. wzrost kursu sieci delikatesów Alma, czy ponad 80-proc. wzrost notowań firmy jubilerskiej Kruk.

Mniej więcej te same przyczyny złożyły się na 26-proc. wzrost wartości indeksu mWIG40 (dawniej MIDWIG) w I kwartale. Warto zauważyć, że był to największy kwartalny wzrost indeksu przez ostatni rok. Tym samym dość popularne teorie o nieuchronnym krachu akcji spółek o średniej wielkości
z końca ubiegłego roku, jak dotąd nie znalazły potwierdzenia.

Słabiej spisały się akcje dużych spółek, głównie za sprawą firm paliwowych, takich jak PKN czy Lotos, które mają duży wpływ na wartość indeksu, a którym przeszkadzała tania ropa. Z kolei sektor bankowy, który ma dominujący wpływ na WIG20, spotkała korekta spadkowa. Słabsza postawa WIG20 wpłynęła z kolei na WIG, który zyskał wprawdzie 14 proc., ale to i tak prawie dwa razy mniej niż mWIG i 2,5 raza mniej niż sWIG. Poniżej podsumowanie zmian indeksów w ostatnich kwartałach.

fot. mat. prasowe

Kwartalne zmiany indeksów. Źródło: bossa.pl, obliczenia własne.


 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: