eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › I kwartał na GPW udany dla inwestorów

I kwartał na GPW udany dla inwestorów

2007-04-06 11:30

Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie bardziej popularne


Jeśli chodzi o roczne statystyki, to wszystkie fundusze akcji „pobiły” WIG20, 11 pokonało WIG (13 nie dało rady), a różnica między najlepszym i najgorszym wynosi 200 proc. (najlepszy zarobił 77 proc., najgorszy 25 proc.). To tylko potwierdza powyższą opinię – pasywne zarządzanie portfelem na zasadzie odtwarzania składu indeksu jest już archaicznym modelem. Teraz, gdy wybór giełdowych spółek jest tak wielki, trzeba umieć dokonywać prawidłowej selekcji.

Prognozy, wróżby, oczekiwania

Inwestorzy giełdowi już starają się kupować akcje pod kątem wyników za I kwartał tego roku, które powinny być bardzo dobre. Bardzo silny wzrost gospodarczy, wydatki detaliczne, produkcja przemysłowa – wszystko wskazuje na to, że giełdowe firmy mają za sobą bardzo udane trzy miesiące.

Jednak widzimy pewne czynniki ryzyka. Rynek może znaleźć się w fazie przegrzania – już teraz jest bardzo gorący, a giełdowa wycena spółek na podstawie prognoz zysku za 2008 r., wcale nie należy do rzadkości. O ile rynek spotka zasłużona korekta, a stan gospodarki nie będzie się zanadto zmieniał (in minus), długoterminowe perspektywy wydają się być całkiem dobre dla inwestujących na GPW – za pośrednictwem funduszy, czy samodzielnie.

Najgorszym scenariuszem byłoby jednak przyspieszenie wzrostów i wejście rynku w fazę euforii – wcale nie jesteśmy daleko od takiego modelu. Gdyby tak miało się stać, to bezpieczniej będzie zrealizować zyski i stanąć z boku, nawet kosztem psychicznego dyskomfortu, jaki zawsze pojawia się z powodu nieosiągniętych zysków. Korekty, które następują po okresie euforii, powodują dużo większe poczucie dyskomfortu…

Szansy na uspokojenie sytuacji i schłodzenie rynku upatrujemy w dużej liczbie ofert na rynku pierwotnym. Ostatnie szacunki mówią nawet, że giełdowi debiutanci mogą ściągnąć z rynku nawet 10 mld PLN w tym roku. Gdyby rzeczywiście w grę wchodziła tak duża kwota, to inwestorzy mogą rzeczywiście przekierować swoje oczekiwania z drogich spółek już na GPW obecnych, na rzecz tańszych – na ogół – debiutantów. Wówczas to nie wzrost indeksów będzie mierzył koniunkturę na GPW, ale wzrost kapitalizacji całej giełdy.

Stałym czynnikiem ryzyka jest też sytuacja na światowych rynkach, ale ona rzadko przekłada się na zachowanie małych i średnich firm, które w tej chwili dźwigają brzemię oczekiwań większości inwestorów.

Reasumując – najważniejsze, żeby giełdowa hossa nie zaszła za daleko w rozpoczynającym się kwartale. Ewentualne korekty będą miały oczyszczający wpływ na GPW. Euforia zaś może wyzwolić prawdziwą „katharsis”.

Prawdopodobny wzrost stóp procentowych w najbliższych miesiącach, nie powinien mieć dużego wpływu na zachowanie GPW.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: