eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2019 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2019 r.

2019-10-07 11:42

Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2019 r.

Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła © ivanchik29 - Fotolia.com

Jak potwierdzają najświeższe notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, we wrześniu 2019 - w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - wartość zaciąganych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 16%. W tym samym kierunku podążyła również średnia kwota wnioskowanego kredytu, osiągając 278,3 tys. zł, co względem września 2018 oznacza wzrost na poziomie 9,0%.
Najświeższe dane dowodzą, że ostatnia wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), wskaźnika informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, osiągnęła +16,0%, co oznacza, że w dziewiątym miesiącu tego roku, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 16,0% wyższą niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.

W analizowanym okresie wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło 35,8 tys. osób, a więc o 12,0% więcej aniżeli rok temu (31,97 tys.). Warto przy tym podkreślić, że w sierpniu br. takich klientów było 35,1 tys., a wiec o 2% mniej niż we wrześniu. Średnia kwota kredytu mieszkaniowego, o który Polacy wnioskowali w sierpniu 2019 r. wyniosła 278,3 tys. zł., co w ujęciu rocznym oznacza wzrost na poziomie 9,0%.

fot. ivanchik29 - Fotolia.com

Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła

We wrześniu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 16% w porównaniu z wrześniem 2018.


- Wrześniowa wartość indeksu jest o 2,3 p.p. wyższa od wartości z sierpnia o 13,7%. We wrześniu zeszłego roku wartość Indeksu wynosiła aż 23,4%. Na obecną jego wartość +16,0%, wpływa zarówno wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt, jak i wzrost o 9% średniej wartości wnioskowanego kredytu w okresie wrzesień 2019 r. - wrzesień 2018 r. - mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

- Nadal utrzymuje się więc wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym. W dziewięciu miesiącach 2019 r. łącznie 346,26 tys. osób wnioskowało o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku jest to więcej o 18,8 tys., czyli o 5,7% – dodaje prof. Rogowski.

Metodyka indeksu:


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: