eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czy małżeństwo jednopłciowe otrzyma kredyt mieszkaniowy?

Czy małżeństwo jednopłciowe otrzyma kredyt mieszkaniowy?

2019-05-06 12:12

Czy małżeństwo jednopłciowe otrzyma kredyt mieszkaniowy?

Czy para jednopłciowa otrzyma kredyt na mieszkanie? © Kzenon - Fotolia.com

W niektórych przypadkach dla otrzymania kredytu mieszkaniowego kluczowe okazuje się podejście, jakie charakteryzuje bank nie tylko w odniesieniu do kwestii formalnych, ale również światopoglądowych. Tak jest np. w sytuacji, gdy o finansowanie zakupu własnego M stara się para nieformalna lub zawarte za granicą małżeństwo jednopłciowe. Warto jednak podkreślić, że fakt nieotrzymania pozytywnej decyzji kredytowej w jednym banku wcale nie oznacza, że nie otrzymamy jej w innym. Wszystko uzależnione jest od wewnętrznych ustaleń danej instytucji i metod, jakimi wylicza ona zdolność kredytową.

Liberalne podejście i zaufanie do klientów


Ze względu na to, że zawarte poza granicami naszego kraju małżeństwo jednopłciowe nie jest uznawane za legalnie funkcjonujące w Polsce, takie pary muszą spodziewać się wielu ograniczeń. ANG Spółdzielnia postanowiła sprawdzić, czy problemów może przysporzyć im również zaciągnięcie wspólnego kredytu mieszkaniowego.
- Zapytaliśmy przedstawicieli współpracujących z nami banków, czy w przypadku małżeństw oraz nieformalnych par jednopłciowych mają specjalne procedury postępowania. Okazało się, że banki traktują takie związki tak samo, jak wszystkie pary nieformalne. Po złożeniu odpowiedniego oświadczenia przez klientów, osoby pozostające w związku w większości banków będą uznawane za jedno gospodarstwo domowe – czyli mogą liczyć na podobne warunki kredytowe, jak małżeństwo. Należy jednak pamiętać, że niektóre banki z automatu uznają wszystkie pary nieformalne, a więc także jednopłciowe, za dwa gospodarstwa domowe – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Czy para jednopłciowa otrzyma kredyt na mieszkanie?

Niektóre banki z automatu uznają wszystkie pary nieformalne, a więc także jednopłciowe, za dwa gospodarstwa domowe.


Jedno gospodarstwo domowe – dlaczego to takie ważne?


Jedną z kluczowych kwestii przy staraniach o kredyt mieszkaniowy jest oczywiście zdolność kredytowa, czyli kwota, jaką zdaniem banku klient jest w stanie spłacić w określonym czasie. Jest ona wypadkową wielu czynników, w tym m.in. wysokości kosztów, jakie wnioskodawca ponosi każdego miesiąca na utrzymanie gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy jedno gospodarstwo tworzą dwie osoby, zarówno dochody, jak i koszty utrzymania są liczone wspólnie. Jest to niezwykle istotne w całym procesie kredytowym, ponieważ koszty utrzymania gospodarstwa, obok wysokości zobowiązań, mają główny wpływ na zdolność kredytową klientów.
- Najlepiej obrazują to liczby. Przy łącznych dochodach w wysokości 5 tys. zł netto, różnice w zdolności kredytowej, zależnie od tego, czy para traktowana jest jako jedno czy dwa gospodarstwa domowe, wynoszą obecnie od 17 do nawet 66 tys. zł. Pary, które znalazły wymarzoną nieruchomość i nie chcą ograniczać budżetu o kilkadziesiąt tysięcy zł, powinny skorzystać z usług takiego banku, który nie będzie miał problemów z wyliczeniem zdolności kredytowej na korzystniejszych warunkach. Jeżeli osoby starające się o kredyt faktycznie tworzą jedno gospodarstwo domowe, to nie powinny mieć kłopotów ze znalezieniem odpowiedniej oferty – dodaje Katarzyna Dmowska.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: