eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe z historycznym spadkiem -27,6%

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe z historycznym spadkiem -27,6%

2020-05-06 12:43

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe z historycznym spadkiem -27,6%

Popyt na kredyty mieszkaniowe spadł © stadtratte - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ostatnim odczycie BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe zmaterializował się pesymistyczny scenariusz, o którym wspominano już przed miesiącem. Z najnowszych doniesień opublikowanych przez BIK wynika, że w kwietniu wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych spadła o pokaźne -27,6%.

Przeczytaj także: BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe już spada

Najnowszy z przedstawionych odczytów oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 27,6% niższą aniżeli w kwietniu 2019 roku. Prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej, podkreśla, że jest to najniższy odczyt w liczącej sobie już kilka lat historii Indeksu. Jest on lustrzanym odbiciem sytuacji z lutego br. (+27,6%).

Najświeższe dane BIK wskazują również, że w minionym miesiącu o kredyty mieszkaniowe zawnioskowało zaledwie 27,82 tys. kredytobiorców, względem 42,51 tys. rok wcześniej, co oznacza, że w ujęciu rocznym mieliśmy spadek na poziomie -34,6%. Jest to piąty najniższy wynik liczby wnioskujących, z jakim mieliśmy do czynienia od stycznia 2007 r.

Jednocześnie trend wzrostowy nadal dotyczył przeciętnej kwoty zaciąganego kredytu mieszkaniowego, która wyniosła 302,1 tys. zł, tj. o 11% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Na obecną wartość indeksu na poziomie -27,6% negatywnie wpływa bardzo duży spadek liczby osób wnioskujących o kredyty mieszkaniowe, pozytywnie zaś wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu.
- Pojawienie się w marcu 2020 „czarnego łabędzia”, jakim jest koronawirus, przerwało sześciomiesięczny trend wzrostowy wartości Indeksu (sierpień 2019 r. – luty 2020 r.), wyprowadzając Indeks na bardzo niski poziom. Kwiecień 2020 r. przyniósł jeszcze jeden rekord, po raz pierwszy w historii średnia wartość wnioskowanego kredytu przekroczyła 300 tys. zł i wyniosła 302,1 tys. zł. Jest to tym bardziej zastanawiające, że większość banków zwiększyła oczekiwania co do wkładu własnego, co w konsekwencji zmniejsza poziom lewarowania, a tym samym wartość wnioskowanego kredytu. Obecnie ceny nieruchomości również nie wzrosły. Jedynym wytłumaczeniem jest więc to, że o kredyty mieszkaniowe wnioskowały osoby, które chciały kupić większe nieruchomości. W obecnej sytuacji nie wiemy jak długo sytuacja pandemiczna będzie trwała, mamy co prawda już pierwsze odmrażanie gospodarki, ma ono jednak charakter niesymetryczny w przeciwieństwie do lockdownu, który był symetryczny, gdyż dotyczył prawie wszystkich aktywności gospodarczych.

fot. mat. prasowe

BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

Wartość udzielanych kredytów mieszkaniowych ciągle rośnie.


Trudno zatem wnioskować, jaki negatywny wpływ na sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych będzie miała obecna kryzysowa sytuacja, tym bardziej, że nie wiemy również jaki układ przyniosą kolejne miesiące, i w jakim kształcie wyrazi się gospodarcza recesja: czy będzie to kształt litery V – wyczekiwany jednak mało prawdopodobny, U – najbardziej prawdopodobny, W – możliwy w przypadku drugiego „ataku” koronawirusa, czy L – najgorszy, ale również najmniej prawdopodobny – dodaje prof. Rogowski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: