eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty w VII 2019 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty w VII 2019 r.

2019-08-08 12:17

Indeks BIK: popyt na kredyty w VII 2019 r.

Popyt na kredyty znowu w górę © ewakubiak - Fotolia.com

Jak potwierdzają najświeższe notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, w lipcu - w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - wartość zaciąganych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 19,9%. W tym samym kierunku podążyła również średnia kwota wnioskowanego kredytu, osiągając 277,75 tys. zł, co względem lipca 2018 oznacza wzrost na poziomie 9,4%.

Przeczytaj także: Indeks BIK: popyt na kredyty w VI 2019 r.

Najświeższe dane dowodzą, że ostatnia wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), wskaźnika informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, osiągnęła +19,9%, co oznacza, że w siódmym miesiącu tego roku, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 19,9% wyższą niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.

W analizowanym okresie wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło 41,4 tys. osób, a więc o 14,6 więcej aniżeli rok temu (36,13 tys.). Warto odnotować, że w czerwcu br. takich klientów było 35,24 tys., czyli o 15% mniej niż w lipcu. Ponadto średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu 2019 r. wyniosła 277,75 tys. zł. i była o 9,4% wyższa niż rok wcześniej.

- Lipcowa wartość indeksu jest zbliżona do wartości z czerwca (19,6%). Lipcowa wartość indeksu na poziomie +19,9%, bezpośrednio wynika ze wzrostu zarówno średniej wartości wnioskowanego kredytu w okresie lipiec 2019 r. do czerwca 2018 r. o 9,4%, jak i wyższej o 14,6% w porównaniu do lipca 2018 r., liczbie klientów wnioskujących o kredyt mieszkaniowy - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. - Nadal utrzymuje się więc wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym, co przekłada się na wzrost wartości średniej kwoty wnioskowanego kredytu.
W siedmiu miesiącach 2019 r. łącznie 275,57 tys. klientów wnioskowało o kredyt mieszkaniowy.
W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku jest to więcej o 15,5 tys., czyli o 6% - dodaje.

Metodyka indeksu:


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: