eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak zwiększyć szanse na kredyt dla firmy w 2019 r.?

Jak zwiększyć szanse na kredyt dla firmy w 2019 r.?

2019-01-08 09:09

Jak zwiększyć szanse na kredyt dla firmy w 2019 r.?

Jak zwiększyć szanse na kredyt dla firmy? © Pio Si - Fotolia.com

Dane GUS potwierdzają, że inwestycje to dziś jedna z głównych sił zamachowych polskiej gospodarki. W III kw. ich dynamika sięgnęła 10% rdr., co dowodzi, że koniunktura i warunki dla rozwoju biznesu są co najmniej sprzyjające. Przedsiębiorcy, którzy chcą w pełni wykorzystać ten potencjał, nierzadko muszą sięgać po zewnętrzne środki finansowania. Problem jednak w tym, że o kredyt dla firm niejednemu z nich może być ciężko. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się debiutanci. Eksperci ZFPF podpowiadają, jak w nadchodzących miesiącach zwiększyć swoje szanse na zdobycie pieniędzy.

Przeczytaj także: Krótki staż na rynku? Tu dostaniesz kredyt w rachunku bieżącym

Coraz więcej małych firm decyduje się na kredyt


Polska przedsiębiorczość to przede wszystkim mikrofirmy. Statystyki pokazują, że dziś stanowią one aż 96 proc. wszystkich biznesów działających na terenie naszego kraju, ale jednocześnie okazuje się, że relatywnie rzadko korzystają z dodatkowych funduszy na cele inwestycyjne. Jeżeli już pozyskują zewnętrzne finansowanie, to najczęściej służy ono pokryciu bieżących wydatków na działalność lub rozwój firmy. Potwierdzeniem tego może być chociażby ubiegłoroczne badanie Związku Banków Polskich, z którego wynika, że przeszło połowa średnich przedsiębiorstw oraz 42 proc. mikro- oraz małych firm deklaruje korzystanie z kredytów w rachunku bieżącym lub z salda debetowego. Z kolei na kredyt inwestycyjny zdecydowała się co 3. średnia i co 8. mikro- i mała firma. Zwiększone zainteresowanie finansowaniem zewnętrznym dostrzega również Związek Firm Pośrednictwa Finansowego. W III kwartale 2018 r. wartość kredytów dla firm, przy których udzieleniu pośredniczyli jego eksperci, osiągnęła poziom 744,18 mln zł, a to w ujęciu rocznym oznacza wzrost rzędu 22 proc.
– W ostatnich latach po dodatkowe środki coraz chętniej ubiegają się już nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także mniejsze firmy, co jest także odzwierciedleniem większej dostępności kredytów firmowych. Fundusze pozyskane z kredytu nie tylko ułatwiają prowadzenie bieżącej działalności i utrzymanie płynności finansowej, ale także pozwalają na rozwój, np. poprzez zwiększenie zatrudnienia, poszerzenie zakresu działania czy ekspansję na nowych rynkach zbytu. Jest to często niezbędne, by przedsiębiorstwo mogło szybko reagować na zmiany rynkowe i osiągać przewagę nad konkurencją – mówi Marcin Kopciara, ekspert ZFPF, Open Finance.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Jak zwiększyć szanse na kredyt dla firmy?

Bank chętniej udzieli kredytu przedsiębiorstwu, które posiada zabezpieczenie finansowania.


Trudniej o kredyt firmom, które dopiero startują


Mimo że, jak pokazują dane ZFPF, wzrasta odsetek firm korzystających z kredytów, a banki w ostatnich latach złagodziły swoją politykę wobec firm potrzebujących takiego wsparcia, to nic nie zapowiada, by w 2019 r. mikroprzedsiębiorcom miało być łatwiej o kredyt. Gdy firma prosperuje na rynku długo, ma na nim ugruntowaną pozycję i posiada historię kredytową, najlepiej pozytywną, ma tym samym łatwiejszą drogę w ubieganiu się o finansowanie. W trudniejszej sytuacji są „młode” przedsiębiorstwa, które mają niewielkie i nieregularne przychody.
– Nie wszystkie banki udzielają kredytów firmom, które od niedawna działają na rynku. Często jednym z warunków przyznania finansowania, jest prowadzenie biznesu przez przynajmniej 6 lub 12 miesięcy. Inną istotną kwestią są dochody firmy oraz to, czy spłaca ona na bieżąco swoje zobowiązania np. wobec ZUS. Niekiedy liczy się także forma opodatkowania i to, czy amortyzujemy środki trwałe w firmie. Choć obniża to podatki, to może także utrudnić przedsiębiorcy zaciągnięcie kredytu – mówi Marcin Kopciara, ekspert ZFPF, Open Finance.

Terminowe płatności pomogą w uzyskaniu kredytu


Przedsiębiorca, który prowadzi firmę krótko, ale chce uzyskać finansowanie na rozwój lub bieżącą działalność, może poprawić swoją zdolność kredytową. Jednym ze sposobów jest zadbanie o pozytywną historię kredytową, która sprawia, że kredytobiorca staje się wiarygodny w oczach banku.
– Liczy się terminowa spłata wszelkich zobowiązań firmy. Począwszy od spłaty poprzedniego kredytu, leasingu po regulowanie rachunków za prąd i gaz. Bardzo ważna jest także dobra opinia w ZUS-iei Urzędzie Skarbowym. Nawet jeśli biznes jest „młody”, ale przedsiębiorca solidnie opłaca wszystkie zobowiązania, zyskuje w oczach banku i może nawet liczyć na lepsze warunki kredytu w postaci np. niższej prowizji – radzi Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Open Finance i dodaje, że do rozmów z bankiem warto się przygotować, prezentując biznesplan, a także pozyskane umowy z kontrahentami: – Bank przeanalizuje także to, w jakim sektorze działamy i czy jesteśmy konkurencyjni na rynku. Jeśli przedstawimy dokumenty potwierdzające, np. wygrane przetargi, kontrakty zawarte z dużymi przedsiębiorcami lub z jednostkami sektora publicznego, podniosą one wiarygodność naszego przedsiębiorstwa i mogą istotnie zwiększyć zdolność kredytową – dodaje Michał Krajkowski.

Pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu kredytu


Bank chętniej udzieli kredytu przedsiębiorstwu, które posiada zabezpieczenie finansowania. Mogą być to środki, które należą bezpośrednio do firmy lub też do jej właściciela. Kredyt można zabezpieczyć środkami trwałymi, np. nieruchomością w postaci biura lub mieszkania, ale także majątkiem ruchomym, czyli np. samochodem, maszynami czy wyposażeniem biura.
– Nie zawsze jednak kredytodawca uzna zabezpieczenie przedsiębiorcy za wystarczające i może wycenić je poniżej rzeczywistej wartości rynkowej. Oznacza to, że zabezpieczenie może nie pokryć spłaty zobowiązania w całości, gdyby kredytobiorca miał kłopoty finansowe. By zwiększyć szansę firmy na pozyskanie kredytu, warto dobrze przygotować się do negocjacji z bankiem i skorzystać z pomocy pośrednika, który pomoże w doborze najlepszego produktu finansowego. W takim przypadku istotne jest także to, że ekspert szybko oceni, w którym banku mamy największe szanse na przyznanie kredytu i pomoże w wyborze korzystnej oferty. Przykładowo, nawet nieznaczne obniżenie oprocentowania ma duży wpływ na zmniejszenie całkowitych kosztów kredytu – dodaje Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • PanP2 / 2019-01-09 15:36:58

    Niestety większość małych firm ma niewielkie szanse na kredyt w banku. Mi się nie udało. Skorzystałem z oferty firmy Kredytmarket, jeśli ktoś też ma taki problem, to polecam odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: