eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Egzekucja komornicza droższa niż windykacja

Egzekucja komornicza droższa niż windykacja

2019-01-11 12:05

Egzekucja komornicza droższa niż windykacja

Dłużnik © Галина Лямпорт - Fotolia.com

Problem ze spłatą rachunków, alimentów, kredytów i pożyczek dotyczy już 2,76 mln Polaków, a łączne zadłużenie z tego tytułu przekracza niebagatelną wcale kwotę 73 mld zł. Wraz z rosnącą liczbą dłużników rośnie również rzesza komorników. Spotkań z tymi ostatnimi unikamy jak ognia, bojąc się zajęcia mieszkania czy wynagrodzenia. Ciągle jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z dodatkowych kosztów, jakie może nałożyć na nich egzekucja komornicza.

Przeczytaj także: Czym jest windykacja polubowna i dlaczego warto z niej skorzystać?

Egzekucja komornicza to ostateczność. Zanim do niej dojdzie, zadłużenie może jednak zostać sprzedane firmie windykacyjnej. Pierwotni wierzyciele decydują się na taki krok m.in. wówczas, gdy dług i jego dochodzenie zaczynają być dla nich problematyczne. Doświadczenie pokazuje, że dłużnicy niejednokrotnie i zupełnie niesłusznie obawiają się kontaktu z windykatorem. Najwidoczniej nie mają świadomości, że - w odróżnieniu od egzekucji komorniczej - rozmowy z firmą windykacyjną są nie tylko okazją do pertraktacji, ale również nie generują żadnych dodatkowych kosztów.
„Cesja wierzytelności, czyli przejęcie zaległych opłat przez firmę windykacyjną, daje dłużnikowi nowe możliwości. Proponujemy szereg programów spłat długów – klienci, którzy podejmują rozmowy z naszymi doradcami i chcą polepszyć swoją sytuacje finansową mogą m.in. rozłożyć zobowiązanie na raty i zadeklarować jakiej wysokości raty są w stanie spłacać co miesiąc. Uwzględniamy również możliwość zastopowania naliczania odsetek, ułożenia nowego harmonogramu spłat, a nawet umorzenia części długu. Jednak brak woli współpracy ze strony dłużnika może skutkować przekazaniem sprawy do sądu i komornika” – wyjaśnia Katarzyna Gulbicka, dyrektor pionu windykacji polubownej w BEST S.A.

fot. Галина Лямпорт - Fotolia.com

Dłużnik

Czynności wykonywane w czasie egzekucji komorniczej generują dodatkowe koszty - komornicy ściągają nie tylko zadłużenie, ale doliczają do niego również koszty swojej pracy.


Czynności wykonywane w czasie egzekucji komorniczej generują dodatkowe koszty - komornicy ściągają nie tylko zadłużenie, ale doliczają do niego również koszty swojej pracy, których wysokości się nie negocjuje i nie da się obniżyć. Komornik pobiera dwa rodzaje opłat od dłużnika: stałą, w sprawach o egzekucję świadczeń niepieniężnych wyrażoną w kwotach oraz stosunkową, proporcjonalną do wysokości wyegzekwowanego świadczenia:
 • od egzekucji ze świadczenia pieniężnego dla postępowań wszczętych przed 1 stycznia 2019 r. komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości np. dobrowolnych wpłat, ale nie mniejszą niż 1/10 i nie większą niż trzydziestokrotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego
 • od egzekucji z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ZUS oraz z zasiłku dla postępowań wszczętych przed 1 stycznia 2019 r. komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% ich wartości, ale nie mniejszą niż 1/20 i nie większą niż dziesięciokrotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego

W przypadku postępowań wszczętych od 1 stycznia 2019 r. wysokość opłaty stosunkowej nie jest uzależniona od sposobu egzekucji świadczenia i wynosi 10% jego wartości, ale nie może być niższa niż 150 zł i wyższa niż 50 000 zł.

W sytuacji braku dobrej woli i przekazania sprawy do sądu, komornik działa na zlecenie wierzyciela, a egzekucja prowadzona jest na podstawie tytułu wykonawczego – dokumentu urzędowego stwierdzającego istnienie i zakres nadającego się do egzekucji roszczenia wierzyciela i jednocześnie istnienie oraz zakres obowiązku prawnego dłużnika. Do momentu umorzenia egzekucji, komornik w dalszym ciągu będzie prowadził swoje czynności w celu odzyskania należności i naliczał dodatkowe koszty, z których trzeba będzie się rozliczyć. Na korzyść dłużnika działa więc dokonywanie dodatkowych wpłat bezpośrednio do firmy windykacyjnej – przyśpiesza to proces spłaty zadłużenia, a im szybciej spłacone jest zadłużenie, tym mniejsze koszty związane z naliczaniem odsetek.

Firmy windykacyjne traktują skierowanie sprawy do sądu jako ostateczność. Komornicy pobierają opłatę w przypadku odzyskania pieniędzy od dłużnika, są więc nieustępliwi w dociekaniu zobowiązania i nie podejmują negocjacji. Komornik zajmuje się przymusową egzekucją długów i ma prawo do zajęcia mienia. Może też przejąć majątek osoby zadłużonej bez jej zgody, zająć wynagrodzenie, samochód, sprzęt AGD i RTV, a nawet przeszukać mieszkanie i ubranie dłużnika.
„Kwota wynagrodzenia wolna od zajęcia komorniczego, to równowartość minimalnej krajowej na dany rok – w 2019 roku wynosi ona 2250 złotych brutto. W przypadku umów zlecenia komornik może pobrać 100% wynagrodzenia – zajmie 50% wynagrodzenia w przypadku, gdy jest to jedyne i powtarzające się źródło utrzymania dłużnika lub do 60% wynagrodzenia w przypadku długów alimentacyjnych. Komornik może pobrać również do 25% emerytury, ale nie więcej niż kwota emerytury wolnej od zajęcia” – dodaje Katarzyna Gulbicka.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

 • wezwanie do zapłaty, a później pozew.

  sadinternetowypl / 2019-01-16 16:51:07

  Dłużnik w 100% płaci koszty komornika https://sadinternetowy.pl/ . Windykator nic nie może, ale prowizje od wierzyciela chętnie weźmie. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Egzekucja komornicza droższa niż windykacja

  kokolo / 2019-01-21 15:53:39

  Czyli lepiej dzwonić do kaczmarski inkasso, niż do sądu iść? odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Egzekucja komornicza droższa niż windykacja

  leszekmarciniak / 2019-04-14 21:14:05

  Wydaje mi się, że najłatwiej jest narzekać i psioczyć, ale wszyscy wiemy, że windykacja to nie jest łatwy kawałek chleba. Mi osobiście bardzo odpowiada firma MK-Finanse, która bardzo się stara, aby maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwe sposoby na pokojowe załatwienie sytuacji. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: