Mikrofirmy nie pożyczają, więc się nie rozwijają © Andrey Popov - Fotolia.com
– Niepokojący jest fakt, że dużo liczniejsza grupa przedsiębiorców zarówno na bieżącą działalność, jak i na inwestycje przeznacza wyłącznie wypracowane przez siebie środki. To 58-70% firm, w których dominują najmniejsze firmy, zatrudniające do 9 osób oraz prowadzące działalność usługową. Ich roczne przychody wynoszą mniej niż 5 mln zł – komentuje Dariusz Szkaradek, prezes NFG i dodaje: – Nie byłoby w tym nic złego, gdyby zarabiały wystarczająco dużo. Ale tak nie jest. To, że mikrofirmy nie korzystają z zewnętrznego wsparcia, oznacza dla nich stagnację i brak rozwoju. Dodatkowo płynność finansowa mikrofirm jest z reguły bardziej zagrożona niż w przypadku dużych podmiotów, ponieważ ich działalność jest w największym stopniu uzależniona od terminowych spłat dokonanych przez kontrahentów.
fot. mat. prasowe
Powody pożyczania środków na bieżącą działalność i cel wydatków
Pożyczane przez przedsiębiorców kwoty przeznaczane są głównie na zapłatę faktur kontrahentów.
– Mikrofirmy nie korzystają z zewnętrznego wsparcia, ponieważ nie chcą się dodatkowo zadłużać. Mają też problem z pozyskaniem finansowania z uwagi na fakt, że dla banków są po prostu mało wiarygodne – mówi prezes NFG i dodaje: – Nasze badanie pokazuje, że jeśli już rozważają pożyczkę, to głównie od znajomych lub rodziny. Dobrym rozwiązaniem jest też faktoring.
– Z badania NFG widać wyraźnie, że istnieje zależność między wielkością firmy i jej rozwojem a sięganiem po zewnętrzne finansowanie. To potwierdzają też doświadczenia przedsiębiorstw zrzeszonych w programie Rzetelna Firma. Wielu mikroprzedsiębiorców dochodzi do takiego etapu rozwoju firmy, że aby dalej zwiększać produkcję czy skalę świadczonych usług, muszą skorzystać z cudzych pieniędzy, bo sami nie są w stanie szybko na to zarobić. Tyle że dla części z nich jest to duża bariera mentalna. Boją się ryzykować i w efekcie stają w miejscu, przegrywając rywalizację z bardziej rzutkimi konkurentami – zauważa Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma w ramach Kaczmarski Group.
fot. mat. prasowe
Problemy powodowane przez opóźnienia w płatnościach
Opóźnienia w płatnościach od kontrahentów utrudniają m.in. prowadzenie inwestycji.
oprac. : eGospodarka.pl
Faktoring wykosi konkurencję?
Banki odmawiają finansowania firm. Co dalej?
O faktoringu wiemy więcej, ale nie dużo
Krótki staż na rynku? Tu dostaniesz kredyt w rachunku bieżącym
Kredyty mikroprzedsiębiorcy okiem BIK
Co to jest faktoring? Polskie firmy wiedzą mniej niż deklarują
Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty IX 2016 r.
Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty VIII 2016 r.
Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty VII 2016 r.
Wrocław i Rzeszów. Tam przybywa najwięcej mieszkań
Dysk SSD. 4 trendy: szybciej, taniej, więcej
Ile zarabiają kobiety do towarzystwa?
Hulajnoga elektryczna Razor E300S
Jak możemy inwestować w nieruchomości?
Dzieci w sieci bez kontroli. 40% rodziców nie ogranicza im czasu online
Prezenty na święta coraz droższe. Co 7. Polak wyda nawet 2000 zł