eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2017

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2017

2017-09-21 12:51

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2017

Kradzież dokumentów © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed nami wyniki 30. już edycji raportu o dokumentach InfoDok za II kwartał 2017 r. Jak podaje ZBP, w badanym okresie zablokowano 1631 prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 114 mln złotych. Rekord padł tym razem na Śląsku, gdzie oszuści próbowali wyłudzić aż 25 milionów mln złotych. Cieszyć może fakt, że zastrzeganie utraconych dokumentów powoli staje się w naszym kraju standardem, co znacząco obniża ilość skutecznych prób nieuczciwego wykorzystania czyichś danych. Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ wrosła w analizowanym okresie o niemal 35 tys. sztuk.
Dowód osobisty to niezwykle cenny kawałek plastiku. Zarówno dla jego posiadacza, jak i oszusta, który może wykorzystać skradzioną lub utraconą tożsamość do całego szeregu przestępstw. Z najnowszego raportu InfoDok wynika, że na przestrzeni II kwartału dziennie dochodziło do 18 prób wyłudzeń kredytów. Każdego dnia przy użyciu cudzych danych usiłowano ukraść łącznie aż 1,26 mln zł.
Łączna kwota kredytów, po którą zgłosili się oszuści na przestrzeni całego II kwartału bieżącego roku zdołała przekroczyć 114 mln zł. To najwyższy rezultat jaki odnotowaliśmy w ciągu trzech lat, a zarazem efekt trzeciego w historii przypadku próby wyłudzenia zawrotnej kwoty 25 milionów złotych (woj. śląskie). Odnotowano łącznie 29 przypadków prób wyłudzeń przekraczających 500 tys. zł – średnia z pozostałych 1602 prób wyniosła dokładnie 30.144 zł – powiedział Grzegorz Kondek, koordynator społecznej Kampanii informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Łącznie od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 71,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,8 mld złotych.

fot. mat. prasowe

Raport w liczbach

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ (dokumenty tożsamości) na 30 czerwca 2017 r. sięgnęła 1 755 667 sztuk.


Przestępczość tego typu może dotknąć nie tylko każdego Kowalskiego, ale również wiele firm, które w kontaktach z klientami weryfikują ich tożsamość za pomocą dowodu osobistego. Zdarzają się np. przypadki zakładania fikcyjnej działalności gospodarczej.
Na szczęście – dzięki temu, że Polacy wiedzą, że każdy zgubiony lub skradziony dokumenty tożsamości trzeba zastrzec w banku – udaje się skutecznie ograniczać kradzież tożsamości i walczyć z przestępstwami dokonywanymi z użyciem cudzych danych – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

W II kwartale 2017 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami tożsamości, które po zablokowaniu nie mogą już być wykorzystane do wyłudzeń wyniosła 1 755 667 sztuk. W czasie ostatnich 3 miesięcy baza wzrosła o ponad 34,7 tys. danych. Statystycznie do bazy trafiało codziennie 381 dokumentów.

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów i posługiwanie się dokumentami innej osoby

W czasie ostatnich 3 miesięcy baza wzrosła o ponad 34,7 tys. danych.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: