eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Łatwiejsza upadłość konsumencka

Łatwiejsza upadłość konsumencka

2014-06-27 21:11

Łatwiejsza upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka © Africa Studio - Fotolia.com

Przeprowadzenie procesu upadłości konsumenckiej będzie łatwiejsze, mniej kosztowne oraz bardziej dostępne - Sejm uchwalił nowelizację Prawa upadłościowego i naprawczego, reformującą postępowanie upadłościowe w tzw. upadłości konsumenckiej. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Przeczytaj także: Czy "nowa" upadłość konsumencka zaszkodzi bankom i firmom pożyczkowym?

Obecnie obowiązujące regulacje dotyczące upadłości konsumenckiej są mocno restrykcyjne i sformalizowane, co sprawia że z tej wychodzenia z problemów finansowych korzysta bardzo niewiele osób. Dlatego też Sejm postanowił zmienić prawo, by osoby które popadły w nadmierne zadłużenie miały realne szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Sejm między zliberalizował przesłanki ogłoszenia upadłości. Sąd będzie mógł oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej tylko wtedy, gdy niewypłacalność konsumenta powstała na skutek jego umyślnego działania lub wskutek rażącego niedbalstwa. Obecnie upadłość konsumencką można ogłosić tylko gdy niewypłacalność powstała na skutek wyjątkowych i niezależnych okoliczności (kataklizm, choroba, śmierć jednego z małżonków). Złagodzenie warunków ogłoszenia upadłości konsumenckiej ma ułatwić dostęp do procedury upadłościowej szerszemu gronu niewypłacalnych konsumentów, którzy zamiast uciekać w tzw. szarą strefę uzyskają możliwość „nowego startu”. Korzyści z takiego rozwiązania odniesie cała gospodarka oraz budżet państwa, w postaci odprowadzonych przez takie osoby podatków. Sejm zaproponował również odejście w procesie ogłaszania upadłości od drobiazgowego formalizmu, sąd podejmując decyzje o upadłości konsumenckiej będzie mógł pominąć drobne braki we wnioskach i oświadczeniach konsumenta.

Przeprowadzenie upadłości konsumenckiej będzie także tańsze. Brak środków na pokrycie kosztów postępowania nie będzie już przeszkodą we wszczęcia postępowania, co pozwoli na korzystanie z prawa do upadłości osobom szczególnie ubogim. Dodatkowo obniżona została opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej z kwoty 200 zł do 30 zł.

Konsument, który nie będzie dysponował pieniędzmi na opłacenie kosztów postępowania, będzie mógł wnieść o ich tymczasowe wyłożenie przez Skarb Państwa, z zastrzeżeniem, że po sprzedaży majątku taka "pożyczka" od Skarbu Państwa będzie spłacona z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami.

Dłużnicy będą mogli zawrzeć układ z wierzycielami, tak by móc zachować szczególnie ważne składniki majątku, np. mieszkanie, w zamian za ustalony za zgodą większości wierzycieli indywidualny plan spłat.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: