eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Odczyty PMI rozczarowały, jednak nie popsuły nastrojów

Odczyty PMI rozczarowały, jednak nie popsuły nastrojów

2014-02-21 11:19

Odczyty PMI rozczarowały, jednak nie popsuły nastrojów

Wykres 1 EURUSD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze odczyty PMI ze Strefy Euro wyraźnie rozczarowały rynki, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Chin. Nie zmieniło to jednak dobrych nastrojów na europejskich parkietach, gdyż dane nie pokazały inwestorom tak naprawdę żadnych nowych informacji. Problemy Francji, której odczyty od wielu miesięcy znajdują się w recesyjnej strefie poniżej 50 pkt, są rynkom znane. Z drugiej strony wydaje się, że sama sytuacja, jest jednak lepsza, niż pokazują to wskaźniki wyprzedzające, gdyż ciągle Francja notuje niewielki wzrost gospodarczy. W przypadku Niemiec natomiast pozytywnie zaskoczył indeks PMI dla sektora usług, który wyniósł 55.4 pkt, co pokazuje, ze poza niemieckim przemysłem, nastawionym w dużej mierze na eksport coraz lepiej zaczyna wyglądać sytuacja wewnętrzna.

Przeczytaj także: BoJ osłabia japońskiego jena

Wczorajsze dane ze Stanów Zjednoczonych dostarczyły niejednoznaczny obraz amerykańskiej gospodarki. Inflacja CPI, która wyniosła 0.1% pokazuje, że słowa Janet Yellen, która niedawno mówiła, iż nie widzi wyraźnej presji inflacyjnej były uzasadnione, co powinno ostudzić oczekiwania na ewentualną podwyżkę stóp procentowych rozbudzone przez ostatnie minutki z posiedzenia FOMC. Bardzo dobry okazał się wczorajszy odczyt dla sektora przemysłowego w USA, co wynika z dobrych perspektyw spowodowanych głównie przez niskie ceny energii. Jest to związane z zakazem eksportu węglowodorów (głównie gazu zmiennego), co daje dużą przewagę konkurencyjną amerykańskim producentom, szczególnie działającym w branży chemicznej. Będzie to czynnikiem wpływającym na poprawę sytuacji i reindustrializację w USA w najbliższych latach. Gorszy od oczekiwań okazał się wczoraj odczyt FED z Filadelfii, co jednak nie zepsuło nastrojów na amerykańskim parkiecie. Zgodne z oczekiwaniami okazały się dane z rynku pracy, gidze liczba nowych wniosków o zasiłek wyniosła 336 tys. pokazując stabilny obraz rynku pracy.

W dzisiejszym kalendarium należy zwrócić uwagę na dane o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii, które mogą okazać się słabe ze względu na ciepłą zimę oraz powodzie, które nawiedziły sporą część kraju. Nie powinno to jednak wyraźnie wpływać na funta, gdyż słaby odczyt jest obecnie w dużej mierze wyceniony przez rynki. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, która może mieć wpływ na dolara wrażliwego na dane w ostatnim czasie.Technicznie EURUSD dotarł do strefy wsparcia w okolicach 1.37, której przełamanie może doprowadzić do spadków w stronę 1.3620. Jeżeli jednak uda się ją dzisiaj utrzymać prawdopodobny stanie się powrót w stronę 1.3800-3830.

fot. mat. prasowe

Wykres 1 EURUSD – interwał dzienny

Technicznie EURUSD dotarł do strefy wsparcia w okolicach 1.37, której przełamanie może doprowadzić do spadków w stronę 1.3620.


fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe (08:30)


USDCAD zbliża się do szczytów

fot. mat. prasowe

Wykres 2. USDCAD – interwał dzienny

USDCAD od połowy tygodnia realizuje scenariusz dynamicznego odreagowania spadków z pierwszej połowy lutego. W ujęciu technicznym kurs w środę testował wsparcie w postaci 23.6 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej z IV kw. ubiegłego roku oraz 50 sesyjnej średniej kroczącej.


USDCAD od połowy tygodnia realizuje scenariusz dynamicznego odreagowania spadków z pierwszej połowy lutego. W ujęciu technicznym kurs w środę testował wsparcie w postaci 23.6 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej z IV kw. ubiegłego roku oraz 50 sesyjnej średniej kroczącej. Wsparcie skutecznie powstrzymało dalsze spadki i kurs odbił się do góry odrabiając w zaledwie jeden dzień półtoratygodniowe spadki. Wczoraj USDCAD kontynuował wzrosty, czemu sprzyjała poprawa sentymentu wobec amerykańskiej waluty i przecena eurodolara. Obecnie lekki opór stanowi dla kursu linia szczytów z pierwszego tygodnia lutego przebiegająca na poziomie 1.1124, jednak przy obecnym sentymencie poziom ten powinien zostać szybko przełamany. Kolejny ważny opór wyznaczają ponad czteroipółletnie szczyty wybite pod koniec stycznia, tj okolice poziomu 1.12. Ich przebicie otworzy drogę do dalszego marszu na północ. W przypadku cofnięcia, skutecznym wsparciem powinna okazać się testowany w połowie tygodnia poziom 1.0953.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na zaplanowane publikacje makro z kanadyjskiej gospodarki. Mianowicie zaplanowane na 14:30 odczyty inflacji konsumenckiej CPI w styczniu i grudniowe wyniki sprzedaży detalicznej. Opublikowane we środę dane o sprzedaży hurtowników, nie rokują aby dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej mogły pozytywnie zaskoczyć rynki. W średnim terminie negatywnie na sentyment wobec dolara kanadyjskiego mogą wpływać opóźnienia w projekcie gigantycznego rurociągu Keystone, co odbije się na inwestycje w kanadyjskim przemyśle naftowym. Dodatkowym ciężarem dla kanadyjskiej waluty pozostają przewartościowane nieruchomości i mało konkurencyjny sektor wytwórczy. CO może doprowadzić do konieczności osłabiania dolara kanadyjskiego w celu poprawy konkurencyjności.

Dobre nastroje na parkietach za oceanem

fot. mat. prasowe

Wykres 3. US500 – interwał dzienny

US500, odzwierciedlający ceny amerykańskiego indeksu S&P500 zakończył dzień na niespełna procentowym plusie, co należy uznać za dobry wynik na tle spadających wczoraj rynków Azji i Europy.


W trakcie wczorajszej sesji na stroje na amerykańskich parkietach były znacznie lepsze niż na kontynencie europejskim. U podstaw ożywienia za oceanem stoją korzystne dane makro opublikowane wczoraj. Pozytywne zaskoczenie przyniosły szczególnie lepsze niż oczekiwania wstępne dane Indeksu PMI dla przemysłu amerykańskiego w lutym. Zgodnie z wczorajszym odczytem wyniósł on 56.7 pkt., wobec prognozy na poziomie 53.5 pkt. Zgodne z oczekiwaniami okazały się natomiast liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz odczyt inflacji za styczeń. Spore rozczarowanie przyniósł natomiast odczyt indeksu FED z Filadelfii, który wyniósł -6.3 pkt. co jest najgorszym odczytem od roku. Nie popsuło to jednak dobrych nastrojów na parkiecie.

US500, odzwierciedlający ceny amerykańskiego indeksu S&P500 zakończył dzień na niespełna procentowym plusie, co należy uznać za dobry wynik na tle spadających wczoraj rynków Azji i Europy. W ujęciu technicznym kurs US500 ponownie testuje opór na poziomie 1846 w postaci linii historycznych szczytów, która powstrzymuje wzrosty od początku tego roku. Po odreagowaniu spadków z II połowy stycznia wykres ponownie znalazł się kanale wzrostowym, w którym poruszał się w II półroczu ubiegłego roku. Dolne ograniczenie tego kanału powinno stanowić tymczasowe wsparcie. W przypadku jego przebicia II linię wsparcia stanowić będzie psychologiczny poziom 1800 pkt., wspierany przez 50-sesyjną średnią kroczącą i 23.6 proc. zniesienie Fibo. W najbliższych dniach możemy spodziewać się technicznego rozstrzygnięcia kierunku w jakim w średnim terminie podąży amerykański indeks. Dzisiaj z ważnych danych na uwagę zasługuje popołudniowa publikacja Sprzedaży nowych domów na rynku wtórnym.

Ostatnie wydarzenia

USA Inflacja bazowa CPI
Styczeń:0.1%, zgodnie z prognozą
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
336 tys.
Prognoza: 335 tys.
Indeks PMI dla przemysłu wst.
Luty: 56,7
Prognoza: 53.5 pkt.
Indeks FED z Filadelfii
Luty: -6.3 pkt.
Prognoza: 9 pkt.
Niemcy Indeks PMI dla przemysłu – wst.
Luty: 54.7 pkt.
Prognoza: 56.3

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Sprzedaż detaliczna w styczniu
Prognoza: -0.9%
CAD 14:30 Inflacja bazowa CPI m/m w styczniu
Prognoza: 0.1%
Sprzedaż detaliczna bez samochodów
Prognoza: 0.2%
USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym
Prognoza: 4.66 mln

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: