eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wielka Brytania i Kanada w centrum uwagi

Wielka Brytania i Kanada w centrum uwagi

2014-02-21 11:14

Za nami większość najważniejszych pozycji makroekonomicznych tego tygodnia, jednak na piątek zostały jeszcze dwa ważne odczyty. Pierwszy poznamy już o 10.30, a mowa o styczniowej sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. Rynek oczekuje, iż sprzedaż urosła o 5% w relacji rocznej i spadła o 0,9% w relacji miesięcznej. Konsumpcja napędza ostatnio brytyjską gospodarkę, więc dane te będą pilnie śledzone przez rynek. Jeśli odczyt będzie dobry, to ostatnia korekta funta może odejść w niepamięć i brytyjska waluta ponownie wróci do łask inwestorów. W takim scenariuszu niedługo moglibyśmy ponownie płacić za funta ponad 5,10 zł.

Przeczytaj także: S&P500 rośnie o 1,13 procent

Drugim ważnym wydarzeniem dla globalnych inwestorów będzie odczyt inflacji CPI i sprzedaży detalicznej z Kanady. Konsensus rynkowy wynosi odpowiednio 1,3% r/r i 0,5% m/m. Po słabych, środowych danych o sprzedaży USDCAD powrócił do trendu wzrostowego. Jeśli chodzi o tę parę walutową, to cały czas oczekujemy na kolejne maksima. Jeśli dane z Kanady będą rozczarowujące, to niewykluczone, że już dziś zobaczymy wyjście ponad 1,222.

Jeśli chodzi o polską walutę, to dziś nie powinniśmy mieć do czynienia ze znaczącą zmiennością właśnie ze względu na nieco ubogie kalendarium. USDPLN nadal może utrzymywać się w okolicach 3,05; a za euro nadal powinniśmy płacić w granicach 4,16 zł.

Wieczorem, o godzinie 19 przemawiać będą jeszcze Richard Fisher i James Bullard, jednak wystąpienia te nie powinny wiele zmienić na rynku. W ostatnim czasie komunikacja FED jest spójna i mówi o dalszym ograniczaniu QE3 w zależności od kondycji szerokiej gospodarki. Ostatnie dane z USA zostały nieco zaburzone przez czynniki pogodowe, jednak już kilku członków FOMC podkreślało, że mimo pogody gospodarka USA nadal wygląda nieźle.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Mateusz Adamkiewicz / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: