eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Skuteczne oszczędzanie pieniędzy wg Polaków

Skuteczne oszczędzanie pieniędzy wg Polaków

2013-10-02 09:48

Skuteczne oszczędzanie pieniędzy wg Polaków

Skuteczne oszczędzanie pieniędzy wg Polaków © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zbliża się 31 października i Światowy Dzień Oszczędzania. Według badań „Wiedza Polaków o skutecznym oszczędzaniu” przeprowadzonych na przełomie lipca i sierpnia br. przez Instytut Badania Opinii Homo Homini dla Aforti Finance S.A. nie mamy powodów do radości. W większości Polacy nie posiadają zaplecza finansowego. Jako główny czynnik 71% badanych podaje zbyt niski dochód. Brakuje nam też elementarnej wiedzy, aż 75,1% badanych nie miało do czynienia z żadną formą edukacji w zakresie oszczędzania.

Przeczytaj także: Polacy a skuteczne oszczędzanie

Przeprowadzone badania pokazują, że najczęściej udaje się odkładać pieniądze mieszkańcom dużych miast. Wśród nich ponad 24,8% odkłada pieniądze systematycznie, a 26% zostają wolne środki na koncie. Natomiast ponad połowa, dokładnie 53,4% badanych zamieszkująca tereny wiejskie oraz małe i średnie miast nie posiada żadnych oszczędności. Osoby zamieszkujące największe metropolie deklarują, że udaje się im odłożyć pieniądze od czasu do czasu.

fot. mat. prasowe

Wielkość miejscowości zamieszkania respondenta

Przeprowadzone badania pokazują, że najczęściej udaje się odkładać pieniądze mieszkańcom dużych miast. Wśród nich ponad 24,8% odkłada pieniądze systematycznie, a 26% zostają wolne środki na koncie.


Warto zauważyć, że brak oszczędności rośnie wraz z wiekiem respondentów. Najczęściej odkładają osoby w wieku 18-24 lata, najmniej w wieku 45-55 lat.

fot. mat. prasowe

Wiek respondenta

Warto zauważyć, że brak oszczędności rośnie wraz z wiekiem respondentów. Najczęściej odkładają osoby w wieku 18-24 lata, najmniej w wieku 45-55 lat.


Oprócz zbyt niskiego dochodu, który deklaruje 71% badanych za powód braku oszczędności podajemy kosztowne wydatki, które miały miejsce w ostatnim czasie.

fot. mat. prasowe

Powody nieposiadania oszczędności

Oprócz zbyt niskiego dochodu, który deklaruje 71% badanych za powód braku oszczędności podajemy kosztowne wydatki, które miały miejsce w ostatnim czasie.


Dla Magdy, dyrektor prywatnego przedszkola w wieku 35 lat, matki 2 dzieci, takimi niespodziewanymi potrzebami jest głownie finansowanie opieki zdrowotnej dla dzieci oraz awarie sprzętów domowych. Inna ankietowana, Marta, 23 letnia studentka resocjalizacji i pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, deklaruje, że dla niej są to głównie wydatki na okolicznościowe uroczystości rodzinne lub napawa auta.

Samodzielne skuteczne oszczędzanie, inwestowanie, czy inne instrumenty finansowe pozostają tematem mało znanym dla większości z nas. Wykonane badania pokazały, że trzy czwarte osób nie miało do czynienia z żadną formą edukacji w tym zakresie. Ponad połowa badanych przyznała, że wiedza Polaków na temat skutecznego oszczędzania nie jest wystarczająca.

Na pytanie: „Dlaczego nie korzysta Pan/i z jakiejś formy edukacji w zakresie zarządzania pieniędzmi/ oszczędzania?” 60 % respondentów odpowiedziało, że nie interesuje ich ten temat. Na drugim miejscu pod względem częstości wskazań znalazł się brak wiedzy o istnieniu takiej formy edukacji, a na kolejnej pozycji brak informacji o tym, gdzie wiedzy należy szukać.

- Głównie szukam tych informacji w internecie – mówi Marek, 34 letni właściciel firmy PR, prowadzący jednoosobowe gospodarstwo domowe o dochodach powyżej średniej krajowej - z jednej strony są to artykuły na portalach internetowych, z drugiej są to też strony instytucji finansowych, które opisują różnego rodzaju produkty właśnie o oszczędzaniu. Staram się jak najwięcej o tym dowiedzieć, zrozumieć no i wiedzieć czy dany produkt finansowy opłaca się i jaki ewentualnie przyniesie zysk. Marta natomiast podchodzi sceptycznie do wiedzy dostępnej online. - W internecie można wiele poczytać – mówi studentka resocjalizacji i pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej- ale jest to trochę niedokładne, można czegoś nie zrozumieć, dlatego lepiej jest się z kimś spotkać i porozmawiać- zostać gdzieś zaproszonym i żeby ta osoba wytłumaczyła co i jak.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: