eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy a oszczędzanie pieniędzy 2013

Polacy a oszczędzanie pieniędzy 2013

2013-10-29 10:57

Polacy a oszczędzanie pieniędzy 2013

Polacy a oszczędzanie pieniędzy 2013 © Bastos - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Planowanie przyszłości nie jest naszą mocną stroną, wynika z VI edycji raportu „Postawy Polaków wobec oszczędzania” Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. W dalszym ciągu nie myślimy perspektywicznie, temat emerytur wciąż pozostaje dla nas abstrakcją. Niewiele osób odkłada pieniądze na zabezpieczenie swojej finansowej przyszłości, mniej niż połowa z nas oszczędza. Problemem jest dla nas także regularne odkładanie – robi to tylko co dziesiąty Polak. Boimy się inwestować, a troskę o finanse utożsamiamy z drobiazgową kontrolą wydatków.

Przeczytaj także: Skuteczne oszczędzanie pieniędzy wg Polaków

Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń: obecny od kilku lat negatywny trend w zakresie oszczędzania nie uległ zmianie. Regularnie odkłada tylko co dziesiąty Polak, jeszcze mniej z nas myśli o emeryturze (9%). Znacząco spadł odsetek osób inwestujących (12% w 2012 vs 6% w 2013), a trzymanie gotówki w domu jest według nas jednym z najbezpieczniejszych sposobów „lokowania” oszczędności (15%).

fot. mat. prasowe

Planowanie i kontrolowanie wydatków

Porównywalny z zeszłym rokiem odsetek osób (17% a 15%) deklaruje, że nie kontroluje swoich wydatków. Częściej są to mężczyźni (22%), osoby do 25 roku życia (38%). Im wyższy poziom wykształcenia oraz dochodów, tym wyższa skłonnośd do kontroli wydatków.


Wolimy wydawać niż oszczędzać

Kryzys, niska płaca minimalna oraz wzrost bezrobocia powodują, że oszczędzanie nie znajduje się wysoko na liście priorytetów przeciętnego Polaka. Chociaż odsetek odkładających pieniądze w porównaniu do ostatniego roku nieznacznie wzrósł, to jednak nie na tyle, by mówić o odwróceniu panującej od kilku lat negatywnej tendencji w zakresie oszczędzania. Warto podkreślić fakt, że mimo iż twierdzimy, że należy oszczędzać z myślą o przyszłości, to jednak ponad połowa (55%) przeznacza wszystko na bieżące potrzeby, żyjąc „od pierwszego do pierwszego”, a tylko co dziesiąty z nas odkłada pieniądze regularnie.

fot. mat. prasowe

Podejście do wydawania i zarządzania pieniędzmi

Ponad połowa Polaków (57%) żyje „od pierwszego do pierwszego”, ale tylko częśd uważnie planuje i kontroluje wydatki (34% ogółu). Z kolei pozostałe 23% nie przywiązuje wagi do ich planowania.


Emerytura - co będzie to będzie

Nasze myślenie o oszczędzaniu z myślą o przyszłości nie obejmuje niestety emerytur. Mimo obecności tematu w mediach, niewielu z nas chce i wie jak zadbać o swoje finanse w perspektywie kilkudziesięciu lat. Skupiamy się raczej na teraźniejszości, nie myślimy o tym, co będzie. Odsetek odkładających pieniądze z myślą o zabezpieczeniu swojej finansowej przyszłości spadł w porównaniu do ubiegłego roku z 13% do 9%. Wynik ten może niepokoić zważywszy na fakt, że znaczna część Polaków uważa, że przyszła emerytura będzie niższa od wynagrodzenia, które otrzymują obecnie, a niemal co dziesiąty twierdzi, że państwa nie będzie stać na wypłacanie im świadczeń. Skoro zatem jesteśmy świadomi pewnych zagrożeń, które mogą zaistnieć w przyszłości, dlaczego nie podejmujemy kroków, by temu zapobiec?

fot. mat. prasowe

Korzystanie z konta a gotówki

Ponad połowa Polaków (52%) dokonuje codziennych operacji za pomocą gotówki, przy czym 27% otrzymuje swoje dochody na konto, a potem je wypłaca. Z kolei jedna czwarta dokonuje większości transakcji bezgotówkowo (głównie osoby w wieku 26-45 lat, lepiej wykształcone, lepiej zarabiające).


- Sytuacja taka może mieć wiele przyczyn: emerytura to czas dość odległy, a dla nas liczy się przede wszystkim regulowanie bieżących zobowiązań i zaspokajanie potrzeb. Ponadto niewielu Polaków wie, jak zarządzać własnymi środkami i nie posiada nawyku oszczędzania, mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • oszczędzanie nie jest trudne

    JoKlimas / 2013-11-27 09:33:59

    Pokutuje mit, że nie warto oszczędzać ze względu na wysokie koszty utrzymania rachunku bankowego. I rzeczywiście jeżeli oszczędzamy na RORze - to koszty są wysokie. Jednak w przypadku zainwestowania w jakieś produkty inwestycyjne te koszty relatywnie maleją. Myślę, że największym problemem jest niewiedza i to, że inwestowanie w jakieś fundusze czy akcje jest skomplikowane i wymaga większego zaangażowania. Przy oszczędzaniu warto się doedukować np. na spotkaniach organizowanych przez EFG by móc zyskać jak najwięcej. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: