eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane makroekonomiczne z USA wsparły odreagowanie na USD/PLN

Dane makroekonomiczne z USA wsparły odreagowanie na USD/PLN

2013-09-13 11:18

Dane  makroekonomiczne z USA wsparły odreagowanie na USD/PLN

USD/PLN, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wydarzeniem dnia była wczoraj publikacja danych na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy o zasiłek ubiegało się 292 tys. osób, co jest najmniejszą liczbą od ponad 6 lat. Odczyt okazał się znacznie lepszy od oczekiwań rynku na poziomie 332 tys.

Przeczytaj także: Mocne osłabienie franka w ślad za doniesieniami w sprawie Syrii

Dane poprawiły sentyment wobec amerykańskiej waluty pozwalając na odreagowanie ostatnich ruchów. Dobre dane z rynku pracy są bowiem argumentem do wcześniejszego i bardziej dynamicznego wygaszania amerykańskiego programu luzowania QE. Dla przypomnienia, większość ekonomistów spodziewa się, że na najbliższym posiedzeniu FOMC, zaplanowanym na przyszłą środę, zapadnie decyzja o ograniczeniu programu o 10-15 mld USD miesięcznie.

Kwotowaniom wspólnej europejskiej waluty nie pomogły opublikowane wczoraj dane dotyczące produkcji przemysłowej w Strefie Euro, która spadła w lipcu o 1.5%, wobec prognozy spadku o -0.1%. Za sprawą ogólnego bilansu danych EUR/USD nie zdołał wczoraj przebić wrześniowych szczytów. Dziś od rana euro koryguje się wobec wzmocnionego danymi dolara. Podobnie wobec dolara zachował się funt brytyjski, waluty Australii i Kanady oraz polski złoty.

Para USD/PLN po kilku dniach dynamicznych spadków przebiła w połowie tego tygodnia ważne wsparcie na poziomie 3.19, wyznaczone przez 23.6 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej z lipca i sierpnia tego roku oraz przecinające się 50- i 200-dniową średnie kroczące. Co mimo tymczasowego odreagowania jest sygnałem technicznym zapowiadającym dalszą przecenę w średnim i długim horyzoncie czasowym. Inwestorzy zainteresowani polską walutą powinni zwrócić uwagę na zaplanowaną na godzinę 14:00 publikację danych dotyczących inflacji konsumenckiej CPI za sierpień.

fot. mat. prasowe

USD/PLN, interwał dzienny

USD/PLN, interwał dzienny


Dzisiaj poza serią ważnych odczytów z gospodarki amerykańskiej (wyniki sprzedaży detalicznej w sierpniu, inflacja producencka oraz wstępny indeks Uniwersytetu Michigan), na uwagę zasługują doniesienia z drugiego dnia rozmów pomiędzy sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym oraz ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Oficjalne rozmowy rozpoczynają się dzisiaj wieczorem. Rynek oczekuje, że dzięki rozmowom uda się uniknąć zbrojnej interwencji w Syrii.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Normalizacja budżetu USA korzystna dla ryku długu

fot. mat. prasowe

TNOTE, interwał czterogodzinny

TNOTE, interwał czterogodzinny


Departament skarbu USA zaprezentował wczoraj oświadczenie o wysokości przychodów i wydatków rządu USA w sierpniu. Z raportu wynika, iż deficyt budżetowy wyniósł 148 mld USD, czyli nieco poniżej prognozy rynkowej (155). Od początku bieżącego roku fiskalnego całkowite zadłużenie rządu USA wzrosło o 755 mld USD, co również stanowi pozytywne zaskoczenie.

Bazując na danych udostępnionych przez Biuro Budżetowe Kongresu (ang. Congressional Budget Office, CBO) widać, jak na dłoni, że w porównaniu do pierwszych 11 miesięcy poprzedniego roku fiskalnego obecny deficyt jest o 35.1% niższy.

Według danych CBO jest to dużej mierze wynik wzrostu o 14% wpływów z podatku dochodowego, zwiększonej składki na ubezpieczenie społeczne oraz spadku wydatków o 1.3% w tym samym okresie.

Analizując dalej, znaczące oszczędności udało się znaleźć w wydatkach na cele wojskowe (7.6%) oraz w ubezpieczeniach od skutków pozostawania bez pracy (24.5%). Powyższe cięcia bardziej niż rekompensowały wzrost wydatków na ubezpieczenia społeczne (5.4%), Medicare (2.3%) oraz Medicaid (6.1%).

Poziom deficytu znacznie poprawił się w stosunku do poziomów obserwowanych w czasie recesji wraz z wzrostem wpływów z podatków i poprawą sytuacji gospodarczej kraju i wiele wskazuje na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać.

Biorąc pod uwagę fakt, iż uwaga rynków finansowych odwróciła się od czynników stricte politycznych (czyt. Potencjalna interwencja w Syrii), fundamenty ekonomiczne przestają pełnić niepoślednią rolę.

Najważniejsza dla poziomu rentowności obligacji rządu USA będzie oczywiście decyzja FOMC ws. kontynuacji QE3, spodziewać się jednak można kontynuacji trendu spadkowego instrumentu TNOTE.

Jen znów słaby?

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał czterogodzinny

USD/JPY, interwał czterogodzinny


Pomimo faktu, iż tokijska giełda, zgodnie z naszymi przewidywaniami, entuzjastycznie zareagowała na informację, że Tokio gościć będzie w 2020 roku olimpiadę, jen japoński znalazł się w przeciągu kilku ostatni dni pod presją spadkową.

Oczywiście rosnące rentowności zagranicznych obligacji (tj. innych niż dominowanych w jenie) oraz zaostrzony apetyt na ryzyko stanowiły solidne wsparcie dla notowań pary USD/JPY, należy jednak czynniki autonomiczne stojące za słabnącym jenem.

Za czynniki takie można traktować komentarze pochodzące z ministerstwa finansów sugerujące, że administracja Shinzo Abe’go niedługo wprowadzać będzie w życie podwyżki podatków pośrednich, tym samym usuwając niepewność z rynku japoński obligacji rządowych (JGB).

Należy zauważyć, że gdy w kwietniu Bank Japonii zaczął luzować politykę monetarną zmienność JGB wystrzeliła wzbudzając obawy, czy niechciany wzrost rentowności obligacji nie wywrze negatywnego wpływu na anty-deflacyjne wysiłki administracji. Jako można się było spodziewać, Bank Japonii zaostrzył retorykę, uzależniając dalsze luzowanie polityki monetarnej od konsolidacji fiskalnej oraz reform strukturalnych. Powyższa polityka ustabilizowała rynek obligacji, wywołując następnie w czerwcu niemile widzianą zwyżkę jena.

Obecnie zmienność obligacji znów spada, a rentowności 10 letnich obligacji rządowych są w okolicach trzymiesięcznych minimów. Biorąc pod uwagę fakt, iż w większości krajów G10 zmienność na obligacjach rośnie wraz rosnącymi rentownościami, jest to sytuacja korzystna dla rządu Japonii. Niestety inwestorzy poszukując dodatkowego zysku będą zmuszeni zwrócić się w stronę zagranicznych aktywów wyprzedając krajową walutę, co pogłębić może deprecjację jena.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych znacznie poniżej oczekiwań: 292 tys., wobec prognozowanych 329 tys.
  • USA: deficyt budżetu federalnego wyniósł w sierpniu -147,9 mld USD, względem prognozy w wysokości -155.3, poprzednio -97,6

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 09:00 Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC, poprzednio 87

PLN 14:00 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za sierpień, prognoza 1.1% (r/r), poprzednio 1.1% (r/r)

USD 14:30 Wyniki sprzedaży detalicznej za sierpień, prognoza 0.2% (m/m), poprzednio 0.2% (m/m)

USD 14:30 Inflacja producencka PPI za sierpień, prognoza 0.2% (m/m), poprzednio 0,0% (m/n)

USD 15:55 Indeks Uniwersytetu Michigan za wrzesień, prognoza 82, poprzednio 82.1

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: