eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 02-06.09.13

Rynek akcji, walut i surowców 02-06.09.13

2013-09-09 10:54

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 26-30.08.13


Rynek akcji w Polsce

W ubiegłym tygodniu doszło do silnych spadków na rynku akcji. Wynikało to z reakcji rynku na decyzję rządu w sprawie dalszego funkcjonowania Otwartych Funduszy Inwestycyjnych. Do momentu ogłoszenia tej informacji (środa godzina 13:30) głównie indeksy znajdowały się w dogodnej pozycji do zaatakowania tegorocznych szczytów. Plan rządu zakłada przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS.

Dotychczasowi uczestnicy OFE będą mieli 3 miesiące czasu (to stanowczo za mało) na podjęcie decyzji czy chcą aby ich składki nadal były przekazywane do OFE. Jeśli nie podejmą decyzji to automatycznie ich składki będą wpłacane do ZUS.

Reakcja rynku była gwałtowna. W środę indeks WIG przełamał wsparcie w postaci czerwcowego szczytu i stracił 2.1%, w czwartek spadki były mocniejsze. Wielotygodniowe dno wypadło na poziomie 45 017pkt. Po południu doszło do odbicia, zamknięcie po 45 831pkt. (-4.4%). W piątek odbicie było kontynuowane. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 47 021pkt., zamknięcie po 46 717pkt. W perspektywie najbliższych dni możliwe jest już tylko korekcyjne odbicie. Potem możliwy powrót na dno z poprzedniego tygodnia (wykres 2).

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Indeks WIG w układzie dziennym

Wykres 2. Indeks WIG w układzie dziennym


Indeks WIG20 był słabszy. W czwartek osiągnięte zostało wielotygodniowe minimum na poziomie zaledwie 2166pkt. po południu rozpoczęło się korekcyjne odbicie. W piątek było ono kontynuowane. Indeks WIG20 osiągnął poranne maksimum na poziomie 2235pkt. Potem przez 4 godziny trwała konsolidacja. Około godziny 15-tej indeks wyszedł na nowe maksimum (2261pkt.). W końcówce doszło do realizacji zysków. Zamknięcie wypadło na poziomie 2239pkt. W krótkim terminie możliwe jest korekcyjne odbicie. Niestety potem należy być przygotowanym na dalsze spadki i ponowną obronę kluczowych wsparć w postaci minimum z czerwca. Sądzę, że zostanie ono obronione (wykres 3).

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Indeks WIG20 w układzie dziennym

Wykres 3. Indeks WIG20 w układzie dziennym


Na wykresie indeksu sektora bankowego (WIG-Banki) również doszło do silnych spadków. Nieznacznie przekroczone zostało wsparcie w postaci czerwcowego szczytu. Piątkowe zamknięcie (6985pkt.) wypadło na granicy tego wsparcia (wykres 4).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIGBanki w układzie dziennym

Wykres 4. Indeks WIGBanki w układzie dziennym


W perspektywie najbliższych dni można się spodziewać korekcyjnego odbicia (szanse na nowe maksima są niewielkie), potem możliwa jest kolejna fala spadków.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: