eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Nie najlepsze dane z rynku pracy w USA przedłużą panowanie niepewności na rynkach

Nie najlepsze dane z rynku pracy w USA przedłużą panowanie niepewności na rynkach

2013-09-09 11:36

Nie najlepsze dane z rynku pracy w USA przedłużą panowanie niepewności na rynkach

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Po bardzo ciekawym ostatnim tygodniu, w którym na rynkach wydarzyło się bardzo wiele, powinien nas czekać spokojniejszy początek tygodnia, ze względu na brak istotnych odczytów makro z USA i Strefy Euro.

Przeczytaj także: Umocnienie USD na rynku walutowym

Niestety ciągle istotne mogą być doniesienia w sprawie Syrii, pierwsze głosowania w kongresie w sprawie ewentualnego ataku spodziewane są na środę, oraz coraz bardziej realny kryzys polityczny we Włoszech. Ostatnie informacje okazały się zaskakujące, gdyż były premier Silvio Berlusconi złożył pozew do Trybunału w Strasburgu sugerujący, że pozbawienie go mandatu byłoby pogwałceniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wdaje się jednak, że nie będzie to miało większego znaczenia dla wyniku głosowania we Włoskim Senacie. Parlamentarna arytmetyka wskazuje, że Berlusconi powinien zostać na zawsze usunięty z życia politycznego, co zgodnie zapowiedziami członków jego ugrupowania będzie oznaczało koniec koalicji z centrolewicą, co może zakończyć się nawet wcześniejszymi wyborami.

Warto powrócić jeszcze do zeszłotygodniowych danych z rynku pracy w USA, które rozczarowały inwestorów. Nowych miejsc pracy przybyło nieznacznie mniej niż oczekiwano, czyli 169 tys. wobec rynkowego konsensusu na poziomie 180 tys. a stopa bezrobocia spadła do 7.3%. Cieniem na stosunkowo neutralnych odczytach kładzie się jednak korekta w dół
o ponad 70 tys. miejsc pracy odczytów z poprzednich miesięcy co znacząco zmienia obraz i każe zastanowić się nad możliwymi scenariuszami zachowania FOMC na najbliższym posiedzeniu. Wydaje się, że obecne odczyty nie są tak złe, aby Komitet nie ograniczył programu QE już we wrześniu, jednak przekonanie inwestorów o nadchodzącym ograniczaniu strumienia pieniędzy płynących na rynek obecnie lekko osłabło.

Optymistycznym odczytem, który poznaliśmy w weekend był dodatni bilans handlu zagranicznego Chin, gdzie odnotowano większy od oczekiwań wzrost eksportu, co pokazuje, że wzrasta popyt ze strony USA oraz gospodarek europejskich. Pomogło to notowaniom AUD/USD, który był również wspierany przez wynik wyborów parlamentarnych ( więcej na ten temat przeczytasz w komentarzu „Liberalna Partia Australii wygrała w cuglach”).

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Ostatni tydzień EUR/USD zakończyła poniżej ważnego wsparcia w okolicach 1.32, jednak za sprawą gorszych danych z rynku pracy w USA udało się obronić okolicie 1.3150 gdzie przebiega 200 sesyjna średnia krocząca. Pokonanie tego poziomu dało by niedźwiedziom sygnał do ataku na 1.31, gdzie znajduje się 50% zniesienia Fibo ostatnich wzrostów. Wydaje się jednak, iż obecnie bardziej prawdopodobna jest próba zawalczenia o powrót powyżej 1.32 i powalczenie o większe wzrosty przed kolejną porcją danych z USA, które poznamy w czwartek i piątek.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Liberalna Partia Australii wygrała w cuglach

fot. mat. prasowe

AUD/NZD, interwał czterogodzinny

AUD/NZD, interwał czterogodzinny


Zgodnie z przewidywaniami opozycyjna Liberalna Partia Australii (LPA) pod przywództwem Tony’ego Abbot’a zwyciężyła w sobotnich wyborach parlamentarnych w Australii kończąc 6-letni okres rządów centrolewicowej Australijskiej Partii Pracy.

Według wstępnych sondaży Australijskiej Komisji Wyborczej koalicja opozycyjna zdobyła 87 z 150 możliwych miejsc w Izbie Reprezentantów.

W tym miejscu należy przypomnieć, iż zaledwie 76 miejsc gwarantuje absolutną większość dającą kontrolę niższej izby. Zdecydowane zwycięstwo LPA powinno zostać pozytywnie przyjęte przez rynki finansowe, gdyż całkowicie usuwa ryzyko tzw. zawieszonego parlamentu (tj. sytuacji w której proces legislacyjny jest sparaliżowany poprzez brak absolutnej większości rządzącej koalicji).

Jeżeli chodzi o program gospodarczy LPA, to Tony Abbot zapowiedział, iż będzie dążyć do przywrócenia równowagi fiskalnej oraz poprawy konkurencyjności australijskich przedsiębiorstw. Flagową zmianą ma być zniesienie podatków od emisji dwutlenku węgla oraz od zysków z eksploatacji zasobów nieodnawialnych. Dodatkowo, LPA planuje obniżyć stawkę podatku dochodowego od osób prawnych z 30% do 28.5%. Spadek wpływów budżetowych wynikających z obniżek podatkowych Abbot planuje zrekompensować cięciami w państwowej administracji. Pomimo faktu, iż zapowiadana przez Abbota polityka fiskalna wpisuje się w liberalny kanon zwykle entuzjastycznie przyjmowany przez inwestorów, fundamenty makroekonomiczne nie uległy zmianie: spadek poziomu inwestycji oraz zmiana PKB poniżej prognoza sprawiają, iż dolar australijski pozostawać będzie pod presją spadkową.

Równie ważna dla kursu pary AUD/NZD, co wynik wyborów parlamentarnych, może okazać się decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii ws. poziomu stóp procentowych, która ogłoszona zostanie w środę o godzinie 23:00.

Tokio gościć będzie Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku

fot. mat. prasowe

JPN225, interwał czterogodzinny

JPN225, interwał czterogodzinny


W sobotę 7 września Tokio zostało wybrane jako gospodarz 32 Letnich Igrzysk Olimpijskich. Giełda japońska zareagowała entuzjastycznie, windując kurs indeksu Nikkei 225 na poziomu nieobserwowane od początku czerwca.

Decyzja komitetu była o tyle zaskakująca, iż zagraniczni inwestorzy wyrażali powątpiewanie, czy Japonii uda się uporać z negatywnymi skutkami awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie (m.in. niepokoje budziło wykrycie nowego ogniska silnego promieniowania, tj. wycieku skażonej radioaktywnie wody).

Stolica Japonii olimpiadę gościła ostatnio 56 lat temu, od tamtego czasu pięciokrotnie nieskutecznie ubiegając się o przywilej organizacji igrzysk. Budżet przeznaczony na olimpiadę opiewa na około 3 mld USD, natomiast wydatki około-igrzyskowe szacowane są na 5 mld USD. Oprócz modernizacji istniejących obiektów, wraz z rewitalizacją terenów doń przyległych, oraz budowy nowych planowana jest daleko posunięta modernizacja infrastruktury komunalnej (drogi, linie kolejowe, lotniska) nieruchomości sektora prywatnego (hotele, obiekty handlowe).

Jeżeli chodzi o spółki wchodzące w skład indeksu Nikkei 225 będące głównymi beneficjentami organizacji igrzysk to warto wymienić trzy spółki sektora budowlanego: Taisei, Shimizu oraz Kajima oraz dwa przedsiębiorstwa obrotu nieruchomościami Mitsui Fudosan oraz Sumitomo Realty & Development.

Biorąc jednak po uwagę fakt, iż pozytywny wpływ organizacji Olimpiady na gospodarkę Japonii jest niepewny (nie wspominając, iż zmaterializuje się on dopiero w średnim/długim okresie), wpływ informacji o organizacji Igrzysk Olimpijskich będzie najprawdopodobniej krótkotrwały.

Ostatnie wydarzenia
  • Chiny: Bilans handlu zagranicznego za sierpień (USD) powyżej oczekiwań: 28,6 mld, prognoza 20 mld, poprzednio 17,82 mld
  • Chiny: Inflacja CPI za sierpień wyniosła zgodnie z oczekiwaniami 2.6%, poprzednio 2,7%
  • USA: Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w sierpniu poniżej oczekiwań: 169 tys., prognoza 180 tys., poprzednio 104 tys. (rewizja z 162 tys.)
  • Australia: opozycyjna Liberalna Partia Australii pod przywództwem Tony’ego Abbot’a zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Australii
  • Japonia: finalny PKB za II kw. powyżej oczekiwań wyniósł 0.9%, prognoza 0.6% (k/k), poprzednio 0.9 (k/k)

Kalendarz na najbliższe godziny

CZK 09:00 Inflacja konsumencka CPI za sierpień (r/r): prognoza 1,4%, poprzednio 1,4%

CAD 14:30 Nowowydane pozwolenia na budowę domów w lipcu (m/m), poprzednio -10.3%

USD 17:00 Wystąpienie szefa Fed z San Francisco (John Williams)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: