eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czy Bank Japonii spróbuje zniwelować skutki podwyżki podatków?

Czy Bank Japonii spróbuje zniwelować skutki podwyżki podatków?

2013-08-30 11:06

Czy Bank Japonii spróbuje zniwelować skutki podwyżki podatków?

USD/JPY, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Po wczorajszej wypowiedzi premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, iż udział krajowej armii w interwencji zbrojnej w Syrii będzie „nie do pomyślenia” jeżeli Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wyrazi swojej aprobaty, uwaga rynków zaczęła odwracać się od problemów reżimu prezydenta Baszara al-Asada.

Przeczytaj także: Konflikt w Syrii schodzi na dalszy plan

Nie jest to zaskoczeniem biorąc pod uwagę fakt, iż w skład członków stałych Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzą Chiny i Rosja, które to dotychczas wspierały reżim Asada. Szybkiej interwencji nie pomaga również fakt, iż coraz więcej deputowanych Kongresu Stanów Zjednoczonych domaga się rezolucji przed ewentualnym zaangażowaniem militarnym USA w Syrii. W konsekwencji zmniejszyła się presja na ropę
i doszło do jej przeceny.

Japoński rząd obraduje w tym tygodniu nad wprowadzeniem w życie podwyżki podatku konsumpcyjnego. Choć ostateczna termin podwyżki szacowany jest na początek października (przed zaplanowanym na 7 października szczytem Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku), to kwestie takie, jak obniżka podatku dochodowego od osób prawnych czy rewizja budżetu zaważą na japońskich aktywach oraz kursie jena.

W ostatnich wypowiedziach członków Banku Japonii wyczytać można, iż dalsze łagodzenie polityki monetarnej jest jedną z rozważanych opcji, po którą BoJ sięgnie jeżeli krajowa gospodarka nie nabierze rozpędu. Biorąc pod uwagę, iż dane spływające z Japonii (np. gorsza od oczekiwanej produkcja przemysłowa) nie napawają optymizmem a podwyżka podatków nie dały się poznać w literaturze ekonomicznej jako środek pobudzający wzrost gospodarczy, Bank Japonii może przedsięwziąć kroki mające na celu zniwelowanie ewentualnego spowolnienia.

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał czterogodzinny

USD/JPY, interwał czterogodzinny


Z dzisiejszych tzw. „market movers” należy wymienić wystąpienie szefa Fed z St. Louis Jamesa Bullarda (członek FOMC), indeks Chicago PMI oraz indeks Uniwersytetu Michigan.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


W oczekiwaniu na dane z Kanady

fot. mat. prasowe

CAD/CHF, interwał dzienny

CAD/CHF, interwał dzienny


Inwestorzy zaczynają powoli przymykać oko na temat Syrii (o czym świadczą wzrosty na globalnych rynkach akcji) i ponownie zadają sobie pytanie, czy FOMC rozpocznie ograniczanie programu skupu aktywów już we wrześniu i jeśli tak, to w jakiej skali? Wczorajszy odczyt PKB na pewno przemawia za wrześniem. Na dalsze potwierdzenie poczekamy do kolejnego piątku, kiedy publikowane będą dane o zmianie zatrudnienia w USA (przypominamy, że FED uzależnił podwyżkę stóp od stopy bezrobocia, a wycofywanie QE od ogólnej poprawy wskaźników makro).

Po fali paniki bezpieczne przystanie zaczynają uwalniać kapitał, stąd wczorajsze osłabienie franka, jena i złota. Jeśli napięcie na linii Syria – USA nie wzrośnie, powyższy trend powinien się utrzymać przynajmniej w dniu dzisiejszym. Stwarza to okazję, do zajęcia pozycji na parze CADCHF (frank mocno zyskiwał na wartości na doniesienia z Syrii) w oczekiwaniu na dane o PKB z Kanady. Odczyt poznamy o 14:30 polskiego czasu. Ankietowani ekonomiści szacują, że kanadyjska gospodarka skurczyła się w czerwcu 0.4% - najsłabszy wynik od 2009 roku. Podyktowane jest to przede wszystkim ostatnimi negatywnymi zaskoczeniami w zakresie innych wskaźników makro, a także powodzią w prowincji Alberta i strajkami w Quebec. Istnieje jednak cień szansy, że Kanada zyskała na wyższym niż oczekiwano wzroście w Stanach Zjednoczonych. Lokalny dołek 0.8721 powinien powstrzymać ewentualne spadki w przypadku danych zgodnych z konsensusem. Jeżeli dane okażą się jeszcze gorsze niż średnia prognoza analityków, lokalny dołek może zostać pogłębiony. Licząc na pozytywną reakcję, należy zajmować długie pozycje w okolicy 23.6% zniesienia. Poziom 0.89026 (zniesienie 50% ostatnich spadków oraz położenie średniej 25-sesyjnej) wydaje się dzisiejszym celem w przypadku pozytywnego scenariusza. Układ średnich potwierdza trend spadkowy w średnim terminie, dlatego powyższe zagranie należy traktować jako taktyczne.

Peso przy kluczowym poziomie

fot. mat. prasowe

USD/MXN, interwał dzienny

USD/MXN, interwał dzienny


Wczorajsze dane o PKB ze Stanów Zjednoczonych przybliżyły temat wrześniowego wycofywania QE. Drugi szacunek wskazał, że gospodarka amerykańska rosła w drugim kwartale 2.5% kwartał do kwartału, podczas gdy rynek oczekiwał dynamiki rzędu 2.2%. Stabilne okazały się także wnioski o zasiłek dla bezrobotnych: 331 tys. , wobec oczekiwanych 330 tys.

Lepsze dane ze Stanów Zjednoczonych wspierają aprecjację dolara, zwłaszcza w stosunku do walut rynków wschodzących. Podobnie jak lira turecka, o której pisaliśmy wczoraj, bardzo mocno traci meksykańskie peso. USD/MXN przebiło ostatnio ograniczenie wynikające z linii trendu spadkowego i zbliża się do bardzo ważnego oporu 13.4570, czyli lokalnego maksimum. Jeżeli ten poziom zostanie przekroczony bez większych problemów, kolejny opór znajduje się dopiero na 13.7620. Cień dziennej świecy sprzed trzech sesji został pokryty, co potwierdza kierunek wzrostowy. Wsparcie wyznacza wspomniana linia trendu spadkowego, a niżej poziom 13.0970.

Kiedy mówimy o meksykańskim peso należy podkreślić, iż oprócz czynników globalnych wpływających na wszystkie waluty rynków wschodzących, tutaj bardzo ważne są postępy prac nad reformami w ramach Pacto de Mexico. W ciągu następnych czterech miesięcy rząd przedstawi do głosowania Kongresowi wszystkie istotne reformy fiskalne i energetyczne. Pierwszy krok w tym kierunku wykonano 2 tygodnie temu, kiedy Prezydent Nieto przedstawił założenia reformy energetycznej, która umożliwi działalność w tym obszarze spółkom prywatnym (więcej na ten temat przeczytać można w naszej analizie z 14 sierpnia). Jeśli Prezydentowi i trzem partiom, które podpisywały Pacto de Mexico uda się wywiązać z obietnic, inwestorzy uwierzą w meksykańską gospodarkę, co napędzi inwestycje, podnosząc przy tym stopę wzrostu gospodarczego oraz kurs meksykańskiego peso.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: PKB urosło w drugim kwartale 2.5% k/k (oczekiwano 2.2%)
  • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych 331 tys., wobec oczekiwanych 330 tys.
  • Japonia: Produkcja przemysłowa 3.2% m/m (dane wst.) (oczekiwano 3.9%)

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 10:00 PKB za 2 kwartał (finalny) r/r; prognoza 1.1%, poprzednio 0.7%

EUR 11:00 Inflacja CPI r/r dane wst. ;prognoza 1.4%, poprzednio 1.6%
Stopa bezrobocia; prognoza 12.1%, poprzednio 12.1%

CAD 14:30 PKB m/m; prognoza -0.4%, poprzednio 0.2%

USD 15:00 Wystąpienie publiczne Jamesa Bullarda (członek FOMC)

USD 15:45 Chicago PMI; prognoza 53.2, poprzednio 52.3

USD 15:55 Wskaźnik Uniwersytetu Michigan (rewizja); prognoza 81.2, poprzednio 80.0

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: