eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera VII 2013

Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera VII 2013

2013-07-22 12:37

Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera VII 2013

Oszczędzane pieniędzy ©  olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Oprocentowanie lokat bankowych ponownie spadło. Aktualnie odsetki na poziomie ok. 4% można znaleźć już tylko na 2-letnich depozytach. Na szczęście to już najprawdopodobniej koniec obniżek. Warto jednak zauważyć, że mimo spadku oprocentowania, w czerwcu zatrzymany został odpływ pieniędzy z lokat. Przyczyną mogły być straty, jakie przyniosły fundusze obligacji wykorzystywane w ostatnim czasie jako ich substytut.

Przeczytaj także: Zadłużenia i oszczędności Polaków w VI 2013

Lipcowa obniżka stóp procentowych w naszym kraju spowodowała kolejny spadek oprocentowania lokat bankowych. Najlepsze oferty mają obecnie oprocentowanie na poziomie 3,5% - 3,6%. Tylko osoby gotowe zamrozić swoje oszczędności na okres 2 lat mogą liczyć na odsetki w wysokości ok. 4%. Takich ofert jest jednak bardzo niewiele. Jedynie w Santander Consumer Banku oprocentowanie 2-letnich depozytów przekracza wspomniany poziom i wynosi 4,1%. Z kolei w Getin Banku możemy liczyć na równe 4%.

Przeciętne oprocentowanie lokat wynosi aktualnie tylko 2,35% w przypadku okresu 3-miesięcznego. Nieco więcej można uzyskać korzystając z lokat 6-miesięcznych i 12-miesięcznych. Średnie oprocentowanie w ich przypadku wynosi bowiem odpowiednio 2,43% i 2,49%. Najwyższą średnią mają oczywiście depozyty 2-letnie. Przeciętna lokata na taki okres przynosi odsetki na poziomie 2,69%. Dla porównania jeszcze we wrześniu ubiegłego roku średnie oprocentowanie lokat półrocznych i rocznych przekraczało 5%.

Coraz niższe oprocentowanie lokat, przynajmniej tymczasowo, przestało zniechęcać Polaków do tego rodzaju produktów inwestycyjnych. Wstępne dane NBP pokazują, że po okresie 3 miesięcy, podczas których zauważalna była tendencja do wycofywania pieniędzy z depozytów bankowych, w czerwcu ich wartość wzrosła. Stało się tak zapewne dlatego, że w poszukiwaniu wyższego oprocentowania, wiele osób zastępowało lokaty funduszami obligacji. Te jednak w minionym miesiącu przyniosły kilkuprocentowe straty.

W rezultacie Polacy, po nieudanej próbie zwiększenia zysków, powrócili ze swoimi pieniędzmi na niskooprocentowane lecz bezpieczne lokaty. Można przypuszczać, że ich pieniądze zostaną na nich przez okres wakacji. Dopiero po zakończeniu lata oszczędzający ponownie zaczną się zastanawiać co zrobić, żeby zarobić więcej niż na lokacie, a jednocześnie nie popełnić jeszcze raz tego samego błędu i nie ponieść strat.

fot. mat. prasowe

Lokaty 3- i 6-miesięczne

Przeciętne oprocentowanie lokat wynosi aktualnie tylko 2,35% w przypadku okresu 3-miesięcznego. Nieco więcej można uzyskać korzystając z lokat 6-miesięcznych i 12-miesięcznych.


fot. mat. prasowe

Lokaty 12- i 24-miesięczne

Najwyższą średnią mają oczywiście depozyty 2-letnie. Przeciętna lokata na taki okres przynosi odsetki na poziomie 2,69%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: