eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 04-08.08.08

Rynki finansowe 04-08.08.08

2008-08-08 17:44

Przeczytaj także: Rynki finansowe 28.07-01.08.08

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Krajowe papiery dłużne zyskał w minionym tygodniu po kilka punktów, ponieważ inwestorzy sądzą, że okres podwyżek stóp procentowych może zbliżać się do końca. Zwłaszcza po czwartkowych posiedzeniach banków centralnych, kiedy ECB zasygnalizował możliwość spowolnienia gospodarczego w strefie euro, a Bank Czech obniżył stopy o 25 pkt bazowych. Dodatkowo czynnikiem tłumiącym inflację może być taniejąca ropa naftowa. Nie mniej wzrost cen naszych obligacji nie był duży, inwestorzy pozostają w niepewności, co do przyszłości ich notowań ze względu na złotego. Jeśli nasza waluta będzie nadal tracić na wartości, może to skłonić inwestorów zagranicznych do wyjścia z naszego rynku i sprzedawania papierów, a w rezultacie do spadku ich cen. Na koniec tygodnia rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 6,42 proc. (o 6 pkt mniej niż tydzień temu), a 10-letnich 6,22 proc. (spadek o 3 pkt). Trzymiesięczna stopa WIBOR, od której uzależnione jest oprocentowanie kredytów hipotecznych wyniosła w piątek 6,54 proc. - o punkt mniej niż tydzień temu.

Zagraniczne rynki

Inwestorzy są coraz bardziej przekonani, że Fed nie podniesie w tym roku stóp procentowych ze względu na groźbę recesji, co pomaga utrzymać status quo na rynku obligacji. Rentowność 2-latek wyniosła w piątek 2,44 proc. - zaledwie punkt mniej niż przed tygodniem, a 10-letnich papierów 3,91 proc. (w dół o 5 pkt).

W Europie obligacje zyskiwały mocniej, za sprawą obaw o spowolnienie gospodarcze. Spadek cen surowców z kolei może złagodzić presję inflacyjną i powstrzymać ECB przed dalszymi podwyżkami stóp. W piątek 2-letnie obligacje niemieckiego rządu dawały 4,04 proc. zysku wobec 4,27 proc. przed tygodniem, a 10-letnie 4,26 proc. wobec 4,35 proc. tydzień temu.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

W minionym tygodniu inwestorzy na GPW ponieśli straty. Tylko jedna sesja wzrostowa - we wtorek - kontra cztery spadkowe. Trudno liczyć na pozytywną statystykę tygodniową - WIG spadł o 3,25 proc., WIG 20 o 4 proc., mWIG o 2,1 proc. a sWIG o 2,3 proc. Najmocniej taniały akcje spółek paliwowych (WIG-Paliwa o 6,7 proc.) i banków (WIG-Banki w dół o 3,8 proc.), a więc tych, które kształtują WIG20, a tym samym obraz naszego rynku. Jest na to proste wytłumaczenie - osłabiający się złoty nie jest czynnikiem, który skłaniałby inwestorów zagranicznych do utrzymywania pozycji na GPW, a przecież to właśnie ich pieniądze zapewniły nam w drugiej połowie lipca dwa tygodnie zwyżki w Warszawie. Ponadto spadające ceny surowców ściągają notowania spółek paliwowych i KGHM.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: