eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera V 2016

Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera V 2016

2016-05-19 14:25

Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera V 2016

Oprocentowanie lokat najniższe w historii © AlexanderNovikov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według NBP średnie oprocentowanie lokat założonych w marcu było najniższe w historii i wyniosło 1,61%. Nie powinno więc dziwić, że w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się obligacje przedsiębiorstw, których oprocentowanie wynosi 4,5%-5% w przypadku dużych i stabilnych firm. Dla tych, którzy wolą jednak lokować pieniądze na depozytach, Expander przygotował zestawienie lokat bez gwiazdek z oprocentowaniem od 2%.

Przeczytaj także: Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera I 2016

Średnie oprocentowanie nowozakładanych lokat w drugiej połowie ubiegłego roku ustabilizowało się na poziomie ok. 1,75%. Niestety, prawdopodobnie z powodu wprowadzenia podatku bankowego, w tym roku ponownie zaczęło spadać i z miesiąca na miesiąc jest coraz niższe. Według najnowszych danych NBP w marcu wyniosło 1,61% i było najniższe w historii. Co ciekawe, mogłoby ono być zauważalnie wyższe, gdyby Polacy przykładali większa wagę do porównywania ofert. W tym czasie dostępne były bowiem propozycje, na których można było uzyskać nawet nieco ponad 2,5% i to bez konieczności spełniania jakichś dodatkowych warunków.

Część Polaków zamiast lokat wybiera obligacje


Taka sytuacja może jednak wynikać z tego, że część osób, która szuka wyższych odsetek, zdecydowała się ulokować swoje oszczędności w obligacjach korporacyjnych. W ostatnim czasie Alior Bank chwalił się, że pieniądze na dwie emisje (150 i 70 mln zł) udało mu się zebrać już po pierwszym dniu zapisów. Na brak zainteresowania nie mogli też narzekać inni emitenci np. Kruk czy Best. Podobnie będzie zapewne również w przypadku obligacji Banku Pocztowego, na które zapisy zaczynają się w poniedziałek (23 maja). Ich oprocentowanie wyniesie 4,5% w pierwszym okresie odsetkowym, a później będzie sumą stawki WIBOR 6M i marży 2,8%.

Średnie oprocentowanie lokat w maju to 1,57%


Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w maju średnie oprocentowanie lokat wynosi 1,57%. Pod uwagę braliśmy jednak tylko oferty bez gwiazdek, czyli dostępne dla każdego. Wyłączyliśmy te, które są kierowane tylko do nowych klientów czy dotyczą tylko nowych środków. Jak widać w załączonej tabeli, w ich przypadku nie uda nam się już znaleźć oferty z oprocentowaniem wynoszącym 3%. Wciąż jest jednak aż dziewięć, w których stawka przekracza 2,5%. Jeśli jednak ktoś liczy na 3% lub więcej to musi zapolować na promocją ofertę. Takie lokaty trwają jednak bardzo krótko (zwykle od jednego do trzech miesięcy) i dotyczą stosunkowo niedużych kwot (zwykle do 10 000 zł). Ponadto można z nich najczęściej skorzystać tylko raz, a po zakończeniu produktu bank pozwala założyć tylko lokatę standardową, czyli taką jak w naszym zestawieniu. Innym rozwiązaniem na uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania są wspomniane już obligacje przedsiębiorstw.

fot. mat. prasowe

Lokaty bez gwiazdek z oprocentowaniem od 2%

Najlepszą ofertę wśród lokat posiadają obecnie T-Mobile Usługi Bankowe, jednak na wysoki zysk nie ma co liczyć

oprac. : expander expander

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: