eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Święto Niepodległości ogranicza aktywność inwestorów

Święto Niepodległości ogranicza aktywność inwestorów

2013-07-04 13:14

Przypadające na dziś Święto Niepodległości w Stanach Zjednoczonych i związane z tym skrócenie sesji środowej i czwartkowej powodują, że zmiany cen aktywów w Europie są niewielkie. Bez większego echa przeszły nawet opublikowane wczoraj słabe dane o stanie amerykańskiego sektora usług. Wskaźnik ISM dla tej części gospodarki poszedł w czerwcu dół do 52,2 pkt i odnotował najsłabszy wynik od przeszło 3 lat.

Przeczytaj także: Strach wraca na rynki finansowe

Rynki finansowe

Globalny wskaźnik aktywności gospodarczej, obejmującej zarówno przemysł, jak usługi, obniżył się natomiast w minionym miesiącu do 51,4 pkt z majowych 52,9 pkt i miał jeden z najgorszych wyników w ostatnich 4 latach. Szczególnie niepokojąco wygląda to, że osłabienie gospodarcze widoczne jest praktycznie we wszystkich zakątkach świata, a dotyka nie tylko bieżącej produkcji, ale również nowych zamówień. Tym bardziej w związku z tym uzasadnione są obawy, że w kolejnych miesiącach koniunkturze gospodarczej trudno będzie się istotnie wzmocnić.

Wymowa tych danych jest jednoznacznie niekorzystna. Stanowić ona będzie tło dla rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu sezonu publikacji wyników finansowych za II kwartał przez amerykańskie firmy. Według ostatnich prognoz zysk na akcję spółek z S&P 500 ma wzrosnąć o 2,4%, a bez uwzględnienia spółek finansowych spaść o 0,9%. Na koniec minionego roku zakładano, że ten kwartał będzie już przełomowy dla zysków firm w USA, które miały rosnąć w tempie blisko 9%. Teraz przyspieszenie wzrostu zysków przewidywane jest w III kwartale. Jeśli pojawią się sygnały, że również i taki scenariusz staje pod znakiem zapytania, to na rynkach pojawi się rozczarowanie i wrócą zniżki.

Rynki nieruchomości

Najwyższy poziom od 15 miesięcy osiągnął wskaźnik aktywności niemieckiego budownictwa. W czerwcu miał 54,5 pkt wobec 50,6 pkt w maju. To oznacza dominację wzrostowych tendencji w branży. Ożywienie widoczne było we wszystkich segmentach rynku budowlanego, od obiektów komercyjnych, przez mieszkaniowe, po infrastrukturalne. Pozytywne tendencje widoczne były kolejny miesiąc w zakresie zatrudnienia. Słabiej wypadły informacje na temat nowych zamówień, które podobnie jak miesiąc wcześniej wykazywały oznaki stabilizacji, ale nie wzrostu. Nastawienie przedsiębiorców budowlanych pozostawało umiarkowanie pozytywne. Oceny kondycji sektora w kolejnych 12 miesiącach poprawiły się w porównaniu z majem, ale pozostawały wyraźnie poniżej poziomu odnotowanego w kwietniu. Czerwcowe wyniki niemieckiej branży budowlanej wskazują, że odczuwa ona sezonową poprawę koniunktury, ale utrzymują się sygnały sugerujące, że nie jest to jeszcze trwały wzrost koniunktury.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: