eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki walutowe i akcyjne przewidują inny scenariusz

Rynki walutowe i akcyjne przewidują inny scenariusz

2013-06-18 11:24

Rynki walutowe i akcyjne przewidują inny scenariusz

EUR/USD, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Poniedziałek przyniósł nieco zamieszania na rynkach finansowych. Z jednej strony, dolar umacniał się do większości walut, sugerując wiarę inwestorów w QExit jeszcze w tym roku, ciągnąc za sobą rentowności amerykańskich papierów skarbowych. Z drugiej strony udaną sesję zaliczyły amerykańskie indeksy akcji, co stawia inwestorów na tym rynku w przeciwnym obozie.

Przeczytaj także: W oczekiwaniu na środę (FOMC)

Niejednokrotnie mieliśmy już do czynienia z sytuacją, gdzie rynki walutowe i akcji dawały sprzeczne sygnały. Tym razem US500 zamknął się poniżej poziomu 1646 sugerując zatem umiarkowany optymizm na Wall Street.

Kalendarz makro na dzisiaj zawiera sporo pozycji, które mogą wywołać niemałe turbulencje na poszczególnych aktywach.

O 10:30 nadejdą dane o inflacji w UK. Mniejsza presja cenowa może być kolejnym argumentem (po słabym wzroście PKB) za zwiększeniem obecnego programu skupu aktywów. Konsensus rynkowy jest na poziomie 2.6% inflacji CPI r/r. BoE publikuje także dziś swój obszerny raport dotyczący inflacji.

O 11:00 poznamy odczyt niemieckiego wskaźnika Instytutu ZEW. Bardzo dobre odczyty oglądaliśmy w lutym i marcu. Od tamtej pory postrzeganie gospodarki przez inwestorów instytucjonalnych nieco się pogorszyło. Ostatnie lepsze twarde dane z niemieckiej gospodarki mogą pomóc odbudować pozytywny sentyment. Ankietowani ekonomiści oczekują odczytu na poziomie 38.2 pkt.

O 14:30 poznamy odczyt inflacji oraz pozwolenia na budowę domów w USA. Dane te nie powinny mieć większego znaczenia dla dolara. Wszyscy oczekują inflacji poniżej 2% targetu FED. Do środowego wystąpienia Bena Bernanke o większe ruchy może być trudno.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał czterogodzinny

EUR/USD, interwał czterogodzinny


Eurodolar zmniejszył swój dzienny zakres wahań do 50 pipsów. Dzisiejszy ZEW może nieco „rozruszać parę”, ale przed środą nie oczekujmy spektakularnych ruchów. Poziom 1.33-3400 powinien się utrzymać. Silne wsparcie znajduje się na 1.3201, a opór na 1.3407. Wszystko w rękach (słowach) Bena Bernanke.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Aussie pod presją

fot. mat. prasowe

AUD/USD, interwał czterogodzinny

AUD/USD, interwał czterogodzinny


Chińskie PMI od kilku miesięcy zaskakują raczej negatywnie, następny odczyt PMI dla chińskiej gospodarki zaplanowany jest na najbliższy czwartek, tj. na 20-06-2013.

Publikacja danych będzie tradycyjnie uważnie obserwowana przez inwestorów z ekspozycją na dolara australijskiego. Rynek oczekuje, iż indeks wskaże, że gospodarka Państwa Środka pozostaje w lekkiej kontrakcji (prognoza wskazuje na 49.4 pkt). Pogląd ten podtrzymuje rewizja poprzedniego odczytu z 49.6 pkt do poziomu 49.2 pkt.

Warto pamiętać, iż dolar australijski reaguje na dane w skali całego dnia, tj. zakres ruchów dolara australijskiego w dniu publikacji danych z Chin jest zdecydowanie większy niż w dniu z ubogim kalendarium. Powyższą prawidłowość wyjaśnić można faktem, iż inwestorzy amerykańscy reagują na informacje z Chin z opóźnieniem włączając się z parogodzinnym poślizgiem w zapoczątkowany wcześniej ruch. Podobnie ma się sprawa
z ruchami spowodowanymi przez protokół z posiedzenia RBA, inwestorzy czytający te słowa mogą mają jeszcze szanse przyłączyć się do ruchu spowodowanego australijskimi „minutkami”.

Pomimo faktu, iż w krótkim okresie dolar australijski może się umocnić, np. w wyniku na bardziej niż oczekiwany gołębi wydźwięk minutek po konferencji FED w środę, to w dłuższej perspektywie stawić będzie musiał czoła wycofywaniu się FED’u z programu skupu aktywów tak intensywnie wypatrywanego przez inwestorów. Niezależnie od tego, kiedy to nastąpi, stopy w USA będą musiały wzrosnąć, wywierając presję waluty krajów z deficytem rachunku bieżącego bilansu płatniczego, takie jak np. dolar australijski czy dolar nowozelandzki.

Powrót do aprecjacji liry tureckiej?

fot. mat. prasowe

USD/TRY, interwał godzinny

USD/TRY, interwał godzinny


Od momentu rozpoczęcia w dniu 28 maja protest przeciwko likwidacji parku Gezi i przebudowanie placu Taksim w Stambule przerodził się w demonstracje przeciwko sprawującemu trzeci raz funkcję premiera Turcji Recepowi Erdoganowi. Koniec zeszłego tygodnia pozwalał sądzić, iż sytuacja została częściowo opanowana a atmosfera powoli zaczęła się oczyszczać. W niedzielę jednak policja przy użyciu siły przejęła kontrolę nad placem Taskim oraz parkiem Gezi, na niedzielnym otwarciu kurs USD/TRY otworzył się po luce w wysokości około 200 pipsów. Wicepremier Turcji Bülent Arınç ostrzegł dziś, iż w razie potrzeby na ulice mogą zostać wysłane „elementy tureckich sił zbrojonych”.

Jak wygląda bilans owych, ponad trzytygodniowych zamieszek?
Z politycznego punktu widzenia, nie należy spodziewać się zmian: na horyzoncie nie widać, aby ktokolwiek z opozycji był w stanie zdyskontować protesty. Wśród demonstrantów brak zarówno programu konstruktywnego, na postawie którego mogłaby powstać nowa siła polityczna jak i lidera mogącego działać w ramach istniejącej opozycji. Wiele wskazuje na to, iż z ruch occupygezi ma tylko krótko-okresowy wpływ na wartość liry tureckiej. Fundamenty stoją po stronie tureckiej waluty: spadające bezrobocie, lepszy od prognozowanego wzrost gospodarczy (3% r/r, prognoza 2.3% r/r) wraz z wzrostem produkcji przemysłowej w skali rocznej wynoszącym 4.6% (prognoza 3.8%) stanowią sile wsparcie dla krajowej waluty.

Lira turecka umacnia się wobec innych walut EM, ewentualne wzrosty na parze USD/TRY można zatem odczytywać jako znak do zajęcia krótkich pozycji.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: Produkcja przemysłowa za kwiecień, prognoza 1.7% (m/m), poprzednio 0.9% (m/m)

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR Spotkanie G8

GBP 10:30 Inflacja konsumencka CPI za maj, prognoza 2.6%, poprzednio 2.4%

GBP 10:30 Inflacja producencka PPI za maj, prognoza 0.1% (m/m), poprzednio 0,1% (m/m)

EUR 11:00 Indeks Instytutu ZEW za czerwiec, prognoza 38.2, poprzednio 36.4

TRY 13:00 Decyzja ws. stóp procentowych, stopa główna na poziomie 4.5%

PLN 14:00 Przeciętnie wynagrodzenie brutto za maj, poprzednio 3831 PLN

PLN 14:00 Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw za maj, poprzednio 5477.5 tys.

USD 14:30 Bazowa inflacja konsumencka CPI za maj, prognoza 0.2%, poprzednio 0.1%

USD 14:30 Pozwolenia na budowę domów za maj, prognoza 975 tys., poprzednio 1 005 tys.

USD 14:30 Rozpoczęte budowy domów za maj, prognoza 920 tys., poprzednio 853 tys.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: