eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabsze dane makroekonomiczne z USA psują sentyment wokół dolara

Słabsze dane makroekonomiczne z USA psują sentyment wokół dolara

2013-05-17 13:22

Słabsze dane makroekonomiczne z USA psują sentyment wokół dolara

USD/CAD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W czwartek poznaliśmy neutralne dane ze Strefy Euro. Większość odczytów było bliskich/zgodnych z konsensusem. Pozytywnym zaskoczeniem okazał się bilans handlu zagranicznego, który wyniósł 18.7 mld, wobec oczekiwanych 11.8 mld EUR. Pozwoliło to wspólnej walucie umocnić się do amerykańskiego dolara, które to umocnienie zostało dodatkowo wsparte słabymi danymi zza Oceanu. Większe od prognoz okazały się zasiłki dla bezrobotnych (360 tys. vs 332 tys.), niższy od prognoz odczyt inflacji CPI m/m (obawy o deflację).

Przeczytaj także: Dolar nie chce rosnąć, czekamy na ZEW

Największe rozczarowanie przyniósł jednak Philly Fed Ineks, czyli wskaźnik mierzący nastroje w przemyśle okręgu Filadelfia. Oczekiwano odczytu na poziomie 2.5, dane jednak znalazły się pod kreską, a dokładnie na poziomie -5.2 pkt. Przypomnijmy, że to już drugi negatywny odczyt w tym tygodniu wyprzedzającego wskaźnika dla amerykańskiego przemysłu, po środowym Indeksie Empire State, mierzącego nastroje w okręgu nowojorskim. Po ostatnich znakomitych danych o sprzedaży detalicznej w USA, inwestorzy dostali kubeł zimnej wody, a oczekiwania dotyczące szybszego wycofania QE zapewne zmalały. Co ciekawe, może się okazać, że zarówno jeden, jak i drugi scenariusz będzie pozytywny dla rynków akcji. Wycofanie QE oznacza, że Fed ma twarde dowody na to, że w gospodarce dzieje się naprawdę dobrze – informacja pozytywna dla przedsiębiorców. Utrzymanie programu skupu aktywów na dłużej, oznacza natomiast dalsze wspieranie płynności na rynkach i niższych kosztów finansowania dla firm.

Dzisiejszy kalendarz makro jest praktycznie pusty. Uwaga inwestorów skupi się za Oceanem, gdzie o 14:30 poznamy dane o inflacji z Kanady. Oczekiwania są na poziomie 0.2% m/m i jeśli odczyt okaże się wyższy, jest spora szansa na spadki na USD/CAD, biorąc pod uwagę ostudzony chwilowo entuzjazm wokół dolara. Loonie powinno być też wspierane przez ostatnie odreagowanie cen ropy.

O 15:55 poznamy kolejny indeks nastrojów w USA, tym razem nastrojów wśród konsumentów (Indeks Uniwersytety Michigan). Pytania w tej ankiecie dotyczą obecnych i przyszłych: warunków ekonomicznych, warunków zatrudnienia oraz całkowitego dochodu gospodarstwa domowego w najbliższych 6 miesiącach. Jeśli konsumenci widzą perspektywy ekonomiczne swoich gospodarstw domowych w ciemniejszych barwach, sentyment wokół dolara pozostanie dziś negatywny.

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał dzienny

USD/CAD, interwał dzienny


Na wykresie USD/CAD zarysowała się formacja odwróconego trójkąta, która zapowiada spadki. Nie sądzimy, aby nastawienie do amerykańskiej waluty pozostało negatywne na dłużej, jednak odbicie od górnego ograniczenia formacji (okolice 1.0264) i powrót w okolice 1.0143 jest możliwy.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


EUR/JPY w konsolidacji

fot. mat. prasowe

EUR/JPY, interwał dzienny

EUR/JPY, interwał dzienny


Para Euro do Japońskiego Jena po ustanowieniu 28-miesięcznych szczytów (poziom 132.77), przeszła w fazę konsolidacji. Od początku tygodnia kurs poruszał się w dość wąskim paśmie wahań pomiędzy 131.2-132.7. Wczoraj notowania Jena wzmocniły wstępne odczyty Produktu Krajowego Brutto w I kw. Annualizowany PKB Japonii wzrósł o 3.5%, podczas gdy prognoza zakładała wzrost o 2.8%. W górę do 1%, z 0.2% zrewidowano także odczyt za poprzedni kwartał. Lepsze odczyty PKB wynikają przede wszystkim z korzystnego wzrostu konsumpcji wewnętrznej oraz ożywienia w eksporcie. Pozytywnie zaskoczyły także dane z Japonii dotyczące odradzającej się produkcji przemysłowej; w marcu wzrosła o 0.9% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0.2%. W porównaniu do poprzedniego roku produkcja przemysłowa pozostaje mocno pod kreską: -6.7% (wobec konsensusu -7.3%).

W kalendarzu, ważniejsze wydarzenia dla japońskiej waluty dopiero w połowie przyszłego tygodnia. W środę opublikowany zostanie komunikat po posiedzeniu Banku Japonii oraz ważne dla japońskiej gospodarki dane dotyczące handlu zagranicznego.

W ujęciu analizy technicznej widać wyraźne osłabienie tempa wzrostów EUR/JPY. Potwierdza to dywergencja RSI, która może być zapowiedzią zbliżającej się korekty ostatnich wielotygodniowych wzrostów. Jeśli scenariusz spadkowy zrealizowałby się, możemy oczekiwać wsparć w okolicach poziomu 129.5 oraz 125 (23.6 proc. zniesienie Fibo, fali wzrostowej z genezą w listopadzie ubiegłego roku). Przebicie ostatnich szczytów zaneguje ten scenariusz i otworzy drogę do dalszych wzrostów.

USD/TRY – walutowy rollercoaster

fot. mat. prasowe

USD/TRY, interwał dzienny

USD/TRY, interwał dzienny


Bank Centralny Republiki Tureckiej zapewnił wczoraj inwestorom zmienność na dawno nie obserwowanym poziomie. Podążając za innymi bankami narodowymi, turecki bank centralny, po raz drugi z rzędu zaskoczył inwestorów, większą niż oczekiwania, obniżką stóp procentowych. Jednotygodniowa stopa procentowa została obniżona o 50 pb do poziomu 4.5 proc. w celu poprawy konkurencyjności tureckiej gospodarki i ożywienia popytu wewnętrznego. Uzasadnienie decyzji to przede wszystkim odczyty kwietniowej inflacji, która okazała się niższa niż oczekiwania: 0.4% m/m i 6.1% r/r (wobec konsensusu 0.7% m/m i 6.5% r/r). Ponadto obniżkę wymogła przecena na rynku surowcowym, który jest dla Turcji ważnym segmentem gospodarki. Na efekty obecnych obniżek trzeba będzie zapewne poczekać kilka kwartałów, jednakże, można się spodziewać, że przyniosą one zgodnie z zamierzeniami, pokaźniejszy wzrost gospodarczy już pod koniec tego roku. Decyzja wywindowała kurs USD/TRY do poziomu 1.838, ustanawiając niemalże roczny szczyt. Tym samym na chwilę został przebity opór, wyznaczony przez maksima z czerwca, lipca, sierpnia i października ubiegłego roku oraz marca tego roku. Sił do utrzymania takiego poziomu jednak zabrakło i kurs wieczorem powrócił w okolice wczorajszego otwarcia.

W ujęciu technicznym kurs powrócił poniżej opisywanej wcześniej linii oporu i w najbliższych dniach może mieć problemy z jego pokonaniem. Będzie to zachęta do realizacji zysków i dalszego cofnięcia w okolice 1.80, gdzie przebiega 23.6 proc. zniesienie Fibo, fali wzrostowej z lutego i marca tego roku.

Ostatnie wydarzenia
  • Nowa Zelandia: Inflacja PPI (k/k) w I kw. : 0.8%, prognoza 0.3%, poprzednio -0.3%
  • USA: Indeks FED z Filadelfii (maj) -5.2, prognoza 2.5, poprzednio 1.3.
  • USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, 360 tys., prognoza 332 tys.
  • USA: Pozwolenia na budowę domów (kwiecień) 1 017 tys., prognoza 940 tys., poprzednio 890 tys., po korekcie z 902 tys.
  • USA: Inflacja bazowa CPI 0.1% m/m, prognoza 0.2% m/m
  • PLN: Wskaźnik inflacji bazowej w kwietniu, 1.1%
  • Strefa Euro: Inflacja konsumencka r/r, prognoza 1.2% r/r zgodnie z konsensusem

Kalendarz na najbliższe godziny

CAD 14:30 Bazowa inflacja CPI (kwiecień), prognoza 0.2% m/m i 1.2% r/r
Sprzedaż hurtowników (marzec), prognoza 0.4% i 0.0%

USA 15:15 Indeks Uniwersytetu Michigan, wst. (maj), prognoza 77.9, prognoza 76.4

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: