eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak chronią gwarancje bankowe?

Jak chronią gwarancje bankowe?

2013-04-19 13:30

Jak chronią gwarancje bankowe?

Jak chronią gwarancje bankowe? © Stuart Miles - Fotolia.com

W świetle ostatniej sytuacji na Cyprze, z pewnością wiele z nas zastanawiało się, co by było gdyby w Polsce zostały podjęte tak radykalne kroki. Polski system bankowy jest w dobrej kondycji, jednak Comperia.pl sprawdza, jak są zabezpieczone nasze pieniądze w bankach.

Przeczytaj także: Gwarancje bankowe zabezpieczą oszczędności

Jak jest w teorii?

Wszystkie środki zgromadzone zarówno na kontach osobistych, jak i oszczędnościowych czy lokatach, podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFG gwarantuje wypłatę całości ulokowanych środków do wysokości 100 tys. euro na jedną osobę w jednym banku.

- Po pierwsze, ile dokładnie w złotych wynosi ta maksymalna kwota gwarancji BFG? Rzeczone 100 tys. euro przelicza się na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu spełnienia warunku gwarancji, czyli zawieszenia działalności banku. Po wtóre - sformułowanie „na jedną osobę” oznacza, że w przypadku kont wspólnych próg gwarancja 100 tys. euro obowiązuje każdego ze współposiadaczy. Po trzecie - „w jednym banku”. Gdyby naraz upadły 2 banki, w których dana osoba ulokowała środki, to gwarancja w wysokości 100 tys. euro obowiązuje w każdym z tych banków z osobna – mówi Mikołaj Fidziński, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.

BFG powinien dokonać wypłaty środków w ciągu 20 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji, choć po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego może przedłużyć ten okres jeszcze o 10 dni.

fot. Stuart Miles - Fotolia.com

Jak chronią gwarancje bankowe?

Wszystkie środki zgromadzone zarówno na kontach osobistych, jak i oszczędnościowych czy lokatach, podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFG gwarantuje wypłatę całości ulokowanych środków do wysokości 100 tys. euro na jedną osobę w jednym banku.


Warto także pamiętać, że nie na wszystkich produktach oferowanych przez banki środki są w równym stopniu gwarantowane. Na przykład, pieniądze złożone na polisolokacie podlegają gwarancjom Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (nieco niższego niż w BFG). W przypadku lokat połączonych z funduszem inwestycyjnym, tylko środki na depozycie są zabezpieczone. W przypadku produktów strukturyzowanych warto w każdorazowa sprawdzić, czy gwarancje obejmują konkretną ofertę, ponieważ jedynie te, które opierają się na prawie bankowym, są bezpieczne.

Jak jest w praktyce? Obyśmy się nie dowiedzieli.
Teoria wygląda tak, jak przedstawiono powyżej. Obyśmy nie musieli sprawdzać, czy pokrywa się ona z praktyką. Ostatni raz BFG realizował gwarancje w 2001 r.

- Warto pamiętać, że nasze pieniądze są w całości gwarantowane tylko w przypadku upadłości banku – podsumowuje Mikołaj Fidziński, Comperia.pl. - Nie są niestety zabezpieczone od pomysłów polityków. Na Cyprze zaufanie do zasady, że pieniądze trzymane w banku należą w takim samym stopniu do deponentów, jak te chowane w domu pod materacem, zostało bardzo poważnie zachwiane. W Polsce nic nie wskazuje na razie na podobny obrót spraw, niemniej w Europie zostało już złamane pewne tabu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: