eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak przezwyciężyć problemy ze spłatą kredytu?

Jak przezwyciężyć problemy ze spłatą kredytu?

2013-02-21 00:10

Jak przezwyciężyć problemy ze spłatą kredytu?

Problemy ze spłatą kredytu © karuka - Fotolia.com

Ostatnio ciągle brakuje Ci na raty kredytu hipotecznego? Zaciągnięte zobowiązanie finansowe stało się zbyt dużym obciążeniem dla Twojego portfela? Jeśli tak, to nie załamuj rąk, tylko sprawdź, co możesz w tej sytuacji zrobić. Ekspert Domu Kredytowego podpowiada trzy najlepsze rozwiązania.
Decyzja o zakupie mieszkania lub domu wiąże się z koniecznością racjonalnego zweryfikowania naszych finansów. Niezależnie od tego czy zakup realizujemy z naszych oszczędności czy też za pośrednictwem kredytu hipotecznego, musimy wybrać lokum, które jest w zasięgu naszych możliwości finansowych. Jeśli jednak podpiszemy umowę kredytową, akceptując wysokość miesięcznej raty kredytu, a po pewnym czasie nie będziemy w stanie jej spłacać, powinniśmy rozważyć dwie możliwości, jakie oferuje nam bank – doraźną, bądź długofalową – wakacje kredytowe, konsolidację lub refinansowanie kredytu.

Odpocznij od kredytu

Banki bywają wyrozumiałe wobec swoich klientów. W sytuacji pogorszenia sytuacji finansowej kredytobiorcy, gwarantują możliwość zawieszenia spłaty kredytu na określony czas. Są to tzw. wakacje kredytowe i oznaczają odroczenie jednej lub kilku miesięcznych rat do momentu ustabilizowania naszego domowego budżetu.

- Aby zawiesić kredyt, należy złożyć w banku stosowny wniosek. Ważne jest, by zrobić to w momencie, gdy wiemy, że będziemy mieć problemy ze spłatą kolejnej raty, a nie w sytuacji, kiedy już jej nie zapłaciliśmy. Konieczne jest bowiem pozytywne rozpatrzenie wniosku przez bank. Skorzystanie z wakacji kredytowych możliwe jest dopiero po co najmniej 12 miesiącach spłaty kredytu. Za zawieszenie spłaty raty banki nie pobierają żadnych opłat, jednak warto pamiętać, że mimo wszystko podnosi to łączne koszty kredytu. Nie zapłaconą ratę bank dolicza do kwoty kredytu i od tej wyższej kwoty są już naliczane odsetki. Oznacza to, że kolejne raty będą o kilka czy kilkanaście złotych wyższe – wyjaśnia Michał Krajkowski z Domu kredytowego Notus.

Zasady wakacji kredytowych w zależności od banku różnią się od siebie. W niektórych ratę można wstrzymać tylko raz, a w innych dwa razy w ciągu trwania umowy kredytowej. Niektóre banki umożliwiają wstrzymanie jednej, inne aż sześciu rat kredytowych. Ponadto bywają kredytodawcy, którzy nie pozwalają na zawieszenie całej raty, a jedynie jej części.

fot. karuka - Fotolia.com

Problemy ze spłatą kredytu

Wakacje kredytowe to doraźny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Jeśli jednak nasze problemy ze spłatą rat się utrzymują, powinniśmy pomyśleć o długotrwałym rozwiązaniu – refinansowaniu kredytu hipotecznego.


Nowy, stary kredyt

Wakacje kredytowe to doraźny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Jeśli jednak pomimo ich zastosowania, nasze problemy ze spłatą rat się utrzymują, powinniśmy pomyśleć o długotrwałym rozwiązaniu – mianowicie refinansowaniu kredytu hipotecznego. Oznacza to przeniesienie naszego dotychczasowego zobowiązania do innego banku i ponowne ustalenie optymalnych do spłaty miesięcznych rat.

Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu kredytu do innego banku powinniśmy sprawdzić dotychczasowe warunki kredytu. - Najważniejsza jest marża, którą należy porównać z tą jaka jest oferowana w nowym banku. Ważne też, aby sprawdzić koszty związane wcześniejszą spłatą kredytu, bowiem wiele banków zastrzega sobie prawo do jej pobierania w początkowym okresie spłaty. Oznacza to, że jeżeli w ciągu np. 3 pierwszych latach spłacimy przed terminem nasze zobowiązanie, wówczas będziemy musieli zapłacić dodatkowo 1-2 procent spłacanej kwoty. Zastanawiając się na refinansowaniem kredytu koniecznie trzeba też uwzględnić koszty prowizji, jaką nowy bank może pobrać. Dlatego wybierając kredyt refinansowy należy policzyć i porównać całość kosztów, a nie tylko marżę i ratę kredytową – wyjaśnia ekspert Notusa.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • kurierenergetyczny / 2013-02-21 11:23:56

    Każdy kto ma na głowie niespłacony kredyt czy inne długi może też zamiast bankrutować, spróbować sił w jakiejś branży która daje możliwość zarobienia. Obecnie w Polsce liberalizuje się rynek energii elektrycznej i wydaje się, że tam leżą fajne pieniądze, które można w miarę łatwo zarobić. Sprawdźcie sobie stronę, na której wszystko jest fajnie opisane a do tego są narzędzia ułatwiające laikom zaczęcie pracy w tej branży i odniesienie sukcesu -> zarabiaj.kurierenergetyczny.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Prawo bankowe

    Witam, mam pytanie, czy jak spłaciłem wcześniej kredyt mogę starać się o zwrot prowizji banku? Ostatnio jakaś firma reklamowała się w ...

  • Pytanie o kredyt

    Witam, posiadam kredyt w jednym z banków, 50 tys. zł, oprocentowanie 9,90%. Chciałbym spłacić wcześniej kredyt, a moje pytanie brzmi czy ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: