eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Faktoring sposobem na zatory płatnicze

Faktoring sposobem na zatory płatnicze

2013-02-10 00:25

Faktoring sposobem na zatory płatnicze

Faktoring sposobem na zatory płatnicze © forestpath - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zatory płatnicze to jedna z największych plag, które dotykają rodzime przedsiębiorstwa. W obliczu gospodarczej dekoniunktury problem przeterminowanych płatności nabiera szczególnego znaczenia – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Sektor MŚP w kolejce po faktoring

Dane Krajowego Rejestru Długów wskazują, że pod koniec września 2012 roku niemal 28% faktur nie zostało zapłaconych w terminie. Co gorsza odsetek firm, które posiadają więcej niż połowę przeterminowanych należności już przekroczył 20%. Takie przedsiębiorstwa są bezpośrednio narażone na utratę płynności finansowej i bankructwo. Coraz większe zagrożenie zatorami płatniczymi przyczynia się do wzrostu zainteresowania usługami faktoringowymi. Warto jednak pamiętać, że poprawa płynności spółki nie jest jedynym pozytywnym efektem stosowania faktoringu.

Gotówka bez oczekiwania

Faktoring niekiedy jest nazywany „skupowaniem długów”. Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi uważają, że to bardzo adekwatne określenie. Z bardziej formalnego punktu widzenia faktoring jest konsekwencją umowy zawieranej przez firmę faktoringową (zwaną faktorem) oraz przedsiębiorcę (faktoranta). W ramach wspomnianego kontraktu faktor zobowiązuje się do wypłacenia faktorantowi części należności, która wynika z przekazanych faktur sprzedażowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzedawca niemal natychmiastowo pozyskuje potrzebną gotówkę. Warto przy tym pamiętać, że firmy faktoringowe na wstępie nie przekazują całej wartości faktury. Przedsiębiorstwo korzystające z usług faktorów najczęściej może liczyć na wypłatę zaliczki, która stanowi 80% - 90% bezspornych należności. Pozostała część zapłaty wpływa na konto klienta, gdy dłużnik ureguluje swoje zobowiązania.

"Perspektywa otrzymania praktycznie całej należności już po kilku godzinach od momentu wystawienia faktury jest szczególnie korzystna dla firm, które zmagają się z mało zdyscyplinowanymi nabywcami" – dodaje Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Eksperci firmy Conse akcentują jeszcze jeden pozytywny efekt stosowania faktoringu. Okazuje się bowiem, że dzięki usługom faktorów przedsiębiorca może bezpiecznie wydłużyć termin zapłaty dla wystawianych faktur. Jedyną konsekwencją takiego działania jest przesuniecie w czasie niewielkiej części wynagrodzenia za towar lub usługę. W zamian faktorant może pozyskać tych nabywców, którzy preferują dłuższe terminy płatności.

fot. forestpath - Fotolia.com

Faktoring sposobem na zatory płatnicze

Faktoring niekiedy jest nazywany „skupowaniem długów”. Faktor zobowiązuje się do wypłacenia faktorantowi części należności, która wynika z przekazanych faktur sprzedażowych.


a w zamian odsetki i prowizja

Przyszli klienci firm faktoringowych powinni pamiętać, że kolejna cześć należności (10% - 20%) jest pomniejszana o tak zwaną prowizję. Wspomnianą kwotę zwykle określa się jako 2,5% - 3,0% wartości zabezpieczanej transakcji. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że prowizja nie jest jedynym wynagrodzeniem dla faktora. Dodatkowe koszty usług faktoringowych to:
  • odsetki naliczane po wypłacie zaliczki. Rodzime firmy faktoringowe ustalają oprocentowanie poprzez zsumowanie marży oraz stopy WIBOR 1M.
  • opłaty z tytułu obsługi przedsiębiorcy. Można tutaj wymienić takie usługi jak windykacja, analiza kontrahentów firmy, egzekucja sądowa oraz obsługa prawna.
  • prowizja za niewykorzystany limit. Taki koszt jest naliczany w sytuacji, gdy faktor nie otrzyma wystarczającej kwoty wierzytelności do wykupu. Faktorzy zwykle ustalają go jako 0,2% - 0,3% niewykorzystanej sumy.

W kontekście ostatniego kosztu warto wspomnieć o systemie limitów faktoringowych. Każdy limit wyznacza maksymalną sumę, którą firma faktoringowa może przekazać na kredytowanie danego przedsiębiorcy. Ta kwota ma niebagatelne znaczenie dla klienta. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi uważa, że zbyt niski próg kredytowania ogranicza efektywność usług faktoringowych. Odwrotna sytuacja też nie jest korzystna, ponieważ przedsiębiorca dysponujący nadmiernym limitem będzie musiał ponosić dodatkowe koszty.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: