eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2013

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2013

2013-02-08 12:21

Przeczytaj także: Finanse europejskich gospodarstw domowych


Uwzględniając wskazania Barometru i konfrontując je z wciąż bardzo trudną sytuacją na rynku kredytów można przypuszczać, że w kolejnych miesiącach może dojść do nieznacznego odbicia na rynku kredytów dla gospodarstw domowych. Wydaje się jednak, że wychodzenie tego rynku ze stagnacji będzie bardzo powolne, ponieważ po stronie gospodarstw domowych poprawa jest wciąż bardzo niewielka, a skłonność do finansowania zakupów kredytem znacząco spadła.

We wszystkich obszarach objętych badaniem gospodarstw domowych i związanych z prognozą dokonywania poważnych wydatków widoczna jest poprawa prognoz względem poprzedniego kwartału. Mimo to, pozostają one wciąż na bardzo niskim poziomie. Zarówno prognozy gospodarstw domowych dotyczące zakupu samochodu w nadchodzących 12 tu miesiącach, jak i analogiczne prognozy dotyczące zakupu mieszkania utrzymują się od roku na najniższych od siedmiu lat poziomach. Zarówno w przypadku zakupu samochodu, jak i zakupu mieszkania „dość duże” bądź „duże” prawdopodobieństwo dokonania wydatku deklaruje zaledwie po 6% gospodarstw domowych.

Dodatkowo, nawet jeżeli gospodarstwa domowe decydują się na dokonanie poważnego zakupu, to w dalszym ciągu w bardzo ograniczony sposób chcą go finansować z kredytów. Odsetek gospodarstw domowych planujących przynajmniej częściowe sfinansowanie zakupu mieszkania kredytem jest obecnie na poziomie ok. 65%. W porównaniu, w okresie największej hossy na rynku mieszkaniowym jedynie 10% deklarowało zakup mieszkania ze środków własnych. W przypadku zakupu samochodu odsetek gospodarstw domowych deklarujących chęć skorzystania ze środków kredytowych spadł do najniższego poziomu w historii – 25,5%.

Przebieg obsługi zobowiązań (dotyczy to nie tylko kredytu), w świetle relacji gospodarstw domowych, znacznie się poprawił względem poprzedniego badania.

fot. mat. prasowe

Przebieg obsługi zadłużenia – stan i prognoza

Przebieg obsługi zobowiązań (dotyczy to nie tylko kredytu), w świetle relacji gospodarstw domowych, znacznie się poprawił względem poprzedniego badania.


Zdecydowanie wzrosła dominująca grupa gospodarstw domowych obsługujących zobowiązania bezproblemowo (z 46,5% do 53,2%). Jednocześnie w bardzo niewielkim stopniu zmniejszyła się grupa gospodarstw deklarujących jedynie niewielkie problemy z obsługą zobowiązań (spadek z 41,8% do 40,7%) a bardzo znacząco spadł udział grupy gospodarstw domowych mających duże problemy z realizacją własnych płatności. Stanowią one obecnie 6,2% ogółu gospodarstw domowych, podczas gdy w 2011 r. odsetek ten przejściowo wynosił nawet 16%. Co więcej, odsetek gospodarstw domowych deklarujących duże problemy z obsługą zobowiązań jest najniższy od momentu rozpoczęcia monitoringu tego zjawiska w I kwartale 2007 r.

Poprawa bieżącej obsługi przekłada się na prognozy gospodarstw domowych dotyczące obsługi zobowiązań w przyszłości. Znacząco wzrósł odsetek gospodarstw domowych spodziewających się bezproblemowej obsługi zobowiązań w nadchodzących 12-tu miesiącach (wzrost z 30,7% do 40,7%). Jednocześnie spadał odsetek gospodarstw spodziewających się problemów z obsługą.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: