eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności internetowe PayByNet w Banku Pekao SA

Płatności internetowe PayByNet w Banku Pekao SA

2013-01-25 11:07

Płatności internetowe PayByNet w Banku Pekao SA

Płatności internetowe © rto - Fotolia.com

Ponad 3,5 mln klientów indywidualnych Banku Pekao SA dostaje do dyspozycji nowe, szybkie i bezpieczne narzędzie płatności za transakcje internetowe – system PayByNet. Rozwiązanie, które Bank Pekao SA właśnie wdrożył wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A., umożliwia bezpośrednie rozliczenie zakupów online pomiędzy konsumentem – klientem banku, a sprzedawcą – sklepem internetowym.

Przeczytaj także: Płatności internetowe PayByNet w Alior Bank

PayByNet to jedyny system przelewów internetowych, który realizuje transakcje również w weekendy. Umożliwia także uiszczanie opłat administracyjnych na rzecz urzędów. Po wdrożeniu PayByNet w Banku Pekao SA do usługi ma obecnie dostęp łącznie ponad 5 milionów Polaków.

Wyjątkowość PayByNet, w porównaniu z innymi systemami szybkich przelewów za transakcje internetowe, polega przede wszystkim na tym, że pozwala on na przekazanie pieniędzy wprost pomiędzy klientem, a sklepem – bez udziału pośrednika rozliczającego transakcję. PayByNet realizuje płatności online błyskawicznie, przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu, że operatorem systemu jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. - instytucja obsługująca transakcje pomiędzy polskimi bankami, PayByNet jako jedyny system w Polsce umożliwia dokonywanie płatności również w weekendy. Dzięki przekazywanej online informacji o wykonanym przez klienta przelewie sprzedawca towaru lub usługi może natychmiast przystąpić do realizacji zamówienia. KIR S.A. jest dla sklepów internetowych gwarantem, że transakcja zostanie rozliczona w określonym terminie.

Brak pośredników oznacza w praktyce, że klient wybierając w sklepie internetowym płatność za pomocą PayByNet zobaczy na swoim koncie w serwisie Pekao24 gotowy, wypełniony przelew wprost do sprzedawcy. Pieniądze trafią do sklepu niezwłocznie, w pierwszej możliwej sesji ELIXIR®.

Niewątpliwie dużą wartością dodaną tego rozwiązania jest także możliwość regulowania elektronicznie opłat urzędowych na platformie ePUAP" – wyjaśnia Rafał Witczak, dyrektor w Departamencie Bankowości Elektronicznej Banku Pekao SA.

Z perspektywy e-sklepu zaletą PayByNet jest, obok szybkości przekazu pieniędzy, możliwość rejestracji i księgowania indywidualnie każdej transakcji (bez potrącania prowizji w trakcie realizowania płatności), co znacznie ułatwia zarządzanie dostawami i zwrotami.

"To, w połączeniu z bardzo konkurencyjnymi prowizjami i 100 proc. gwarancją wpłaty sprawia, że regularnie rośnie liczba sklepów korzystających z PayByNet. Jest ich obecnie prawie 600, w tym popularne księgarnie czy biura podróży. PayByNet to obecnie najszybszy system płatności online dostępny dla klientów polskich banków i sklepów internetowych. Dzięki natychmiastowej informacji o dokonaniu transakcji i gwarancji realizacji przelewu, współpraca pomiędzy sklepem a klientem przebiega sprawniej, z korzyścią dla obu stron" – mówi Artur Wojtczuk, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w KIR S.A.

fot. rto - Fotolia.com

Płatności internetowe

PayByNet realizuje transakcje również w weekendy. Umożliwia także uiszczanie opłat administracyjnych na rzecz urzędów.


Co ważne, PayByNet jako jedyny system szybkich przelewów w Polsce pozwala również na regulowanie opłat drogą elektroniczną w urzędach. Rozwiązanie jest zintegrowane z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Korzystają z niego m.in. mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Gdańska oraz województw podkarpackiego i śląskiego. Po uiszczeniu wymaganej opłaty urzędowej, do składanego
i opłacanego wniosku dołączane jest automatycznie Elektroniczne Poświadczenie Opłaty.

Bank Pekao SA jest już drugą instytucją finansową, w której PayByNet został udostępniony w tym roku. Od 8 stycznia 2013 r. z systemu mogą korzystać klienci Invest - Banku S.A. Za pośrednictwem PayByNet mogą dziś płacić za swoje zakupy w sieci także klienci Banku Millennium, Citi Handlowego, Alior Banku, Nordea Banku oraz blisko 40 banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej i w Banku Polskiej Spółdzielczości. Jak zapowiada Artur Wojtczuk, KIR S.A. pracuje nad wdrożeniami systemu w kolejnych bankach.

PayByNet został opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. specjalnie na potrzeby handlu elektronicznego oraz e-administracji. E-Commerce to obecnie jeden z najszybciej rosnących segmentów handlu detalicznego w Polsce i na całym świecie. Według danych Internet Standard (raport eCommerce 2012) aż 72 proc. Polaków, którzy regularnie korzystają z Internetu deklaruje, że kupuje w sieci. Jednym
z większych wyzwań płatności internetowych jest od lat preferencja konsumentów dla płatności przy odbiorze (wybiera ją prawie 61 proc. badanych przez Internet Standard). W ostatnich latach jednak regularnie wzrasta gotowość klientów do płacenia za towary za pomocą szybkich przelewów internetowych (z prawie 18 proc. w 2009 r. do 32 proc. w 2012 r.). Statystyczny klient sklepu internetowego w Polsce ma do 25 lat (58 proc. użytkowników). Aż 56,14 proc. klientów sklepów online to kobiety. Przeważają one również jeśli chodzi o użytkowników porównywarek i miłośników zakupów grupowych (odpowiednio 50,66 proc. i 55,63 proc.).

Jak korzystać z PayByNet

Przelew z PayByNet wykonuje się w kilku prostych krokach. Po wybraniu w sklepie towaru, klient wskazuje jako formę płatności PayByNet. Następnie wybiera, czy chce zapłacić kartą płatniczą, czy przelewem. Jeśli wybierze przelew, po wskazaniu odpowiedniego banku PayByNet automatycznie skieruje go na stronę logowania do systemu. Po wejściu na swoje konto klient zobaczy wypełnione już dane przelewu, kierowanego bezpośrednio do sklepu internetowego. Może sprawdzić, czy zgadza się nazwa i adres sprzedawcy oraz kwota. Po zaakceptowaniu, przelew trafia bezpośrednio do realizacji. Przy wybraniu płatności kartą wystarczy wypełnić niezbędne dane i zatwierdzić transakcję. PayByNet natychmiast wysyła do sklepu informację o dokonaniu płatności, więc ten może niezwłocznie przystąpić do realizacji zamówienia. KIR S.A. jest dla sklepów gwarantem, że transakcja zostanie zrealizowana w określonym terminie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: