eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zdolność kredytowa: jak ją podreperować?

Zdolność kredytowa: jak ją podreperować?

2012-12-27 10:34

Przeczytaj także: Jak zwiększyć zdolność kredytową?


Wydłuż okres spłaty kredytu

Eksperci radzą również, by zdecydować się na spłatę kredytu w ratach równych, ponieważ w przeciwieństwie do rat malejących, podniesie to zdolność kredytową. Także wydłużenie okresu spłaty zobowiązania wpłynie na nią pozytywnie

"Nawet w sytuacji gdy planujemy spłacić zobowiązanie w ciągu kilku lat, to zawnioskowanie na długi okres spłaty uczyni ratę wymagalną znacznie niższą i dzięki temu uzyskamy także wyższy kredyt" – dodaje Michał Krajkowski.

Należy jednak pamiętać, że wydłużenie okresu spłaty ponad 25 lat nic już nie daje, ponieważ zgodnie z Rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki muszą liczyć zdolność kredytową maksymalnie do tego okresu. Minusem długiego okresu spłaty jest także znaczny wzrost łącznych kosztów odsetkowych.

Złóż wnioski w kliku bankach

Jeśli jednak spotkamy się z odmową przyznania kredytu, nie musi oznaczać to, że stanie się tak w innych bankach. Eksperci radzą, by sprawdzić oferty kilku instytucji i skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który przedstawi wiele ofert i dopasuje najbardziej odpowiednią do sytuacji kredytobiorcy. Okazuje się, że samodzielnie składając wnioski o kredyt do wielu banków możemy obniżyć szanse na jego przyznanie.

"Dzieje się tak, ponieważ każdy wniosek o kredyt wiążę się z wysłaniem przez bank, w którym ubiegamy się o kredyt zapytania do Biura Informacji Kredytowej. BIK prowadzi rejestr posiadanych przez nas kredytów i terminowości ich obsługi. Na podstawie ilości posiadanych zobowiązań oraz terminowości obsługi BIK dokonuje oceny punktowej każdego kredytobiorcy.

Im więcej zobowiązań i bardziej terminowa obsługa tym wyższa ocena. Jednak każde zapytanie skierowane przez bank, w którym wnioskujemy o kredyt obniża tę ocenę. Tym samym złożenie w krótkim odstępie czasu wniosków kredytowych w kilku bankach może negatywnie wpłynąć na naszą ocenę ustalaną przez BIK. A ocena scoringowa w BIK jest w wielu bankach jednym z parametrów na podstawie, którego bank podejmuję decyzję kredytową. Doradca finansowy realnie oceni szanse na kredyt i wyśle wnioski tylko do banków, w których szanse na przyznanie kredytu będą największe" – podsumowuje Łukasz Kosiński, Credit House, ZFDF.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: