eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Japońską gospodarkę męczy deflacja

Japońską gospodarkę męczy deflacja

2012-11-30 11:57

Japońską gospodarkę męczy deflacja

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na rynkach utrzymują się lepsze nastroje, co przekłada się na wzrost apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. EUR/USD po raz kolejny testował podczas czwartkowej sesji okolice 1,30 i ustanowił nowe maksimum lokalne nieco powyżej ostatniego szczyt.

Przeczytaj także: PKB w USA wyżej, w Polsce niżej

Odreagowanie, które miało miejsce późnym popołudniem było spowodowane wypowiedzią przedstawiciela partii demokratycznej, Chrisa Van Hollen’a, który stwierdził, że politycy wciąż są daleko od znalezienia kompromisu w sprawie budżetu. Rynki pozostaną wrażliwe na kwestię klifu fiskalnego, który w grudniu będzie głównym motorem wszelkich ruchów. W dniu dzisiejszym euro znów jest handlowane powyżej poziomu 1,30 USD. Europejskiej walucie nie zaszkodziły słabsze dane na temat sprzedaży detalicznej z Niemiec w październiku, a pomogła wypowiedź prezesa ECB. Mario Draghi powiedział, że choć strefa euro znajduje się jeszcze w kryzysie, to powinna zacząć odbijać się już w drugiej połowie 2013 roku. Optymistyczne wizja rozwoju sytuacji w Eurolandzie pomogła w podtrzymanie lepszego klimatu inwestycyjnego.

Dziś w nocy pozytywnie zaskoczyły wstępne dane z japońskiej gospodarki dotyczące produkcji przemysłowej, która w październiku wzrosła o 1,8% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku. W państwie Kwitnącej Wiśni nadal dominują tendencje deflacyjne, na co wskazują październikowe dane na temat inflacji CPI. Stanowi to silny argument dla zwolenników dalszego luzowania polityki monetarnej przez Bank Japonii, którego cel inflacyjne kształtuje się na poziomie 1,0%. Jen silnie traci na wartości w dniu dzisiejszym. Para USD/JPY wyłamała się górą z kanału spadkowego, co otwiera drogę do dalszej zwyżki notowań dolarjena w okolice 82,83.

Krajowi inwestorzy wyczekiwali na dzisiejszy odczyt PKB Polski za trzeci kwartał 2012 roku. Wzrost gospodarki zwolnił do 1,4% rok do roku z 2,3% w drugim kwartale, podczas gdy analitycy oczekiwali wartości na poziomie 1,8%. W trzecim kwartale spadły nakłady na środki trwałe i popyt krajowy.

Tylko nieznacznie wzrosły spożycie indywidualne. Słabe dane potwierdzają, że grudniowa obniżka stóp procentowych w Polsce jest raczej przesadzona. Rada będzie musiała dostosować swoją politykę do zmieniającego się otoczenia gospodarczego i zadbać również o podtrzymanie tempa wzrostu gospodarczego, czemu ma służyć cykl luzowania polityki pieniężnej. Złoty zareagował osłabieniem na publikację tych danych, które mogą stać się impulsem do korekty wzrostowej na parach złotowych.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Indeks nastrojów w gospodarce wzrósł w listopadzie do 85,7pkt. z 84,5pkt.
  • E-Z: Indeks zaufania w przemyśle wzrósł w listopadzie do -15,1pkt. z -18pkt.
  • E-Z: Indeks zaufania w usługach wzrósł w listopadzie do -11,9pkt. z -12,1pkt.
  • GE: Stopa bezrobocia w listopadzie pozostała na niezmienionym poziomie 6,9%.
  • US: W październiku liczba zawartych w USA przedwstępnych umów sprzedaży domów wzrosła o 5,2% miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,4% po korekcie miesiąc wczesniej.
  • US: W trzecim kwartale 2012 roku tempo wzrostu PKB wyniosło 2,7%, nieco poniżej oczekiwań analityków na poziomie 2,8%.
  • US: Bazowy indeks cen PCE wzrósł w III kwartale o 1,1% wobec 1,3% oczekiwanych przez analityków. Indeks cen PCE wzrósł w trzecim kwartale o 1,6% wobec 0,7% w drugim kwartale 2012 roku.
  • US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 393tys. z 416tys. po korekcie tydzień wcześniej.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu analityków Domu Maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: