eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wyniki spółek giełdowych II kw. 2012

Wyniki spółek giełdowych II kw. 2012

2012-09-25 11:37

Przeczytaj także: Wyniki spółek giełdowych I kw. 2012


Sektor energetyczny

Sektor energetyczny odnotował dwucyfrowy wzrost przychodów, a najlepiej z tej branży prezentowały się dwie spółki: Tauron oraz Enea. Jeden z największych podmiotów - Tauron, pozytywnie zaskoczył inwestorów publikując zysk netto znacznie powyżej rynkowego konsensusu. Grupa po raz kolejny zanotowała bardzo dobre wyniki, wykazując zysk operacyjny wyższy o ponad 25 proc. od oczekiwań. Godny podkreślenia jest fakt, że w minionym kwartale we wszystkich spółkach energetycznych bardzo dobrze wypadł segment dystrybucji, natomiast w segmencie wytwarzania zauważalna była negatywna tendencja spadku wolumenów oraz marz. W ostatnich tygodniach ważnym wydarzeniem dla sektora energetycznego było wspólne podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej przez cztery spółki - PGE, KGHM, Tauron i Enea.

Sektor telekomunikacyjny

W przypadku spółek telekomunikacyjnych, można zaobserwować wzrost przychodów w porównaniu z poprzednim kwartałem. Doskonałym przykładem jest TP S.A., która odnotowała 4,2 proc. wzrost przychodów kwartał do kwartału. Niestety, lepsza sprzedaż nie przełożyła się na poprawę wyników finansowych. Presja konkurencyjna oraz niska marża zmusza zarządy spółek telekomunikacyjnych do większych cięć kosztów w celu poprawy marż operacyjnych.

Sektor budowlany

Najgorszym sektorem w minionym kwartale był sektor budowlany. Na rynku swoje piętno odcisnęły upadłości spółek PBG oraz Hydrobudowa. Cały sektor odnotował w tym okresie stratę sięgającą 2,99 mld zł.

Sektor chemiczny

Spółki chemiczne pomimo, że pokazały słabsze wyniki rok do roku to i tak okazały się one lepsze od oczekiwań rynkowych. Wyróżniającą się spółką były Azoty Tarnów oraz Police. Warto wspomnieć, że Azoty Tarnów aktualnie przymierzają się do zakończenia procesu przejęcia ZA Puławy. Kolejną ciekawą spółką w minionym kwartale był Ciech, który zgodnie z oczekiwaniami opublikował stratę netto na poziomie 348,1 mln zł, wynikającą z odpisów z tytułu utraty wartości aktywów. Zdarzenie to było koniecznym elementem w procesie restrukturyzacji spółki.

Sektor przemysłowy

Znacznie trudniejsza jest jednoznaczna ocena branży przemysłowej, która jest silnie zróżnicowana wewnętrznie. Na tle tego sektora, pozytywnie wyróżniały się spółki takie jak Apator, Zetkama, Zamet, Hydrotor, Stomil Sanok oraz Berling, które mile zaskoczyły inwestorów. Przykłady te pokazują, że na rynku nadal można znaleźć perełki inwestycyjne, które znalazły swoją niszę i prężnie działają, radząc sobie nawet w tak niesprzyjającym otoczeniu gospodarczym, z jakim mamy do czynienia obecnie.

Podsumowanie

W wynikach finansowych spółek za II kwartał 2012 r. widoczne są oznaki spowolnienia gospodarczego. Jednakże większość spółek notowanych na GPW może pochwalić się dobra kondycją finansową i silnymi fundamentami. W kolejnych okresach otoczenie rynkowe może okazać się wymagające, stąd poprawa wyników nie będzie łatwa. Tym samym, choć jesteśmy umiarkowanymi optymistami, w kontekście funduszy inwestycyjnych zarządzający po raz kolejny będą musieli skoncentrować się na dobrej selekcji spółek w portfelach.

W naszej ocenie, w III kwartale 2012, kolejny raz z rzędu, dobrze powinny zaprezentować się banki, a także spółki przemysłowe, także te związane z górnictwem
i branżą metalową. Sektor energetyczny, mediowy, paliwowy, handlowy oraz spółki budowlane oceniamy neutralnie. Najmniejszy potencjał widzimy z kolei w branży IT
i telekomunikacyjnej.

Tomasz Matras, zarządzający funduszami

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: