eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Edukacja finansowa dzieci jest istotna

Edukacja finansowa dzieci jest istotna

2012-09-25 11:01

Przeczytaj także: Ufunduj kieszonkowe na Dzień Dziecka


- Ostatnio w przedszkolu, do którego uczęszcza moje dziecko, wspólnie z nauczycielami rodzice podjęli decyzje o wprowadzeniu przedmiotu „początkowe nauczanie z ekonomii ”. Fantastyczny sposób na pokazaniu dzieciom, skąd biorą się pieniądze, jak należy je rozsądnie wydawać i na co odkładać. Warto wykorzystać czas, kiedy dzieci już zaczynają rozumieć, ze za pieniądze kupuje się zabawki, słodycze i płaci za wszystkie przyjemności, a w przyszłości zaowocuje to „zdrowszym” podejściem do finansów – dodaje Marzena Januszkiewicz.

Dziecko a konto w banku

Z pomocą w finansowej edukacji dzieci przychodzą też banki, chociaż oprócz wzniosłych celów przyświeca im też zwykła chęć wychowania dla siebie przyszłych klientów. – Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych produktów finansowych skierowanych dla dzieci. Są to np. konta osobiste, oszczędnościowe, karty płatnicze, a nawet lokaty – mówi Marzena Januszkiewicz, Doradcy24 i ZFDF. - Najprostszym tego typu produktem jest karta przedpłacona, inaczej pre-paid. Kartę o danym nominale można kupić w oddziale banku. Dziecko będzie mogło dokonywać nią zakupów do danej na karcie kwoty lub wypłacić środki w bankomacie. Obsługiwana jest przez VISA i Mastercard, dzięki czemu jest szeroko akceptowana w Polsce i za granicą. Karta ma ustalony limit i nie jest powiązana z tradycyjnym kontem bankowym. Środki mogą być uzupełniane przelewem na rachunek karty. Co więcej jest to jedyne rozwiązanie, które jest legalnie dostępne dla dzieci poniżej 13. roku życia – opowiada ekspert.

Poza kartą pre-paid, aby skorzystać z pozostałych produktów bankowych dla dziecka, musi mieć ono ukończone 13 lat. Górna granica określona jest w zależności od banku – może to być 18, a czasem nawet 26 lat (dla kont studenckich). Banki oferują między innymi możliwość założenia konta osobistego z kartą płatniczą. Dziecko może być posiadaczem takiego rachunku lub otrzymać pełnomocnictwo do korzystania z niego, zaś właścicielem pozostaje rodzic. Konta dla juniorów właściwie nie różnią się od tych standardowych dla dorosłych i w gruncie rzeczy oferują te same możliwości. Różnica polega na tym, że dzieci nie mogą korzystać z debetu i limitu kredytowego. Rodzice w każdej chwili mogą sprawdzić historię rachunku, a także ustanowić limit wypłat. - Banki zwykle nie wymagają opłat za prowadzenie takich kont. Niektóre z instytucji oferują też rachunki oszczędnościowe z lokatami. Takie konta bywają czasem wyżej oprocentowane od tych dla dorosłych – dodaje Marzena Januszkiewicz Doradcy24 i ZFDF. Do konta zazwyczaj dołączona jest także karta płatnicza. Można nią zapłacić w sklepie lub wypłacić pieniądze z bankomatu. Warto jednak pomyśleć o ubezpieczeniu karty w razie, gdyby została zgubiona lub ukradziona.

Podsumowując, mamy do dyspozycji sporo narzędzi, które pomogą wyuczyć w naszych dzieciach zdrowe nawyki i uporządkują ich mały świat finansów.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: