eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt kupiecki opłacalny?

Kredyt kupiecki opłacalny?

2010-10-13 11:11

Kredyt kupiecki, inaczej handlowy lub towarowy, to powszechna i chętnie stosowana forma rozliczeń między przedsiębiorcami. Kupującemu gwarantuje odpowiednie zatowarowanie, a dystrybutorowi szybszą sprzedaż towarów. Jeśli jednak kredyt został udzielony zbyt pochopnie, niesie za sobą ryzyko utraty płynności finansowej.

Przeczytaj także: Kiedy warto zaciągnąć kredyt kupiecki?

Właściciele sklepów doskonale wiedzą, że sytuacja, kiedy nie można z góry zapłacić za zamówiony towar to niemal biznesowa codzienność. Pomocny w takiej sytuacji okazuje się kredyt kupiecki. Jego istota polega na odroczeniu (od kilku do kilkudziesięciu dni) terminu płatności za określoną dostawę. Co ważne, kredyt ten nie jest udzielany przez banki, ale przez
samych przedsiębiorców.

Nie wszyscy o tym pamiętają, jednak formą kredytu kupieckiego jest także zaliczka wpłacana przed realizacją zamówienia. Mamy wtedy do czynienia z tzw. kredytem odbiorcy, a zadatek stanowi rodzaj gwarancji, że kontrahent wywiąże się z obietnicy zapłaty za całość.

Dlaczego to się opłaca?

W klasycznej umowie kredytu kupieckiego określa się zwykle: wysokość procentowej stopy upustu, termin ważności rabatu oraz termin zapłaty pełnej wartości zamówienia. Dla przykładu, hurtownia proponuje sklepowi kredyt kupiecki w wysokości 10 tysięcy zł na warunkach "3/10, zapłata 30", co oznacza, że zamawiający może zapłacić 9,7 tysięcy zł (z 3-procentowym
rabatem) w ciągu 10 dni lub pełną kwotę w terminie 30 dni.

Zysk wynikający z szybszego uregulowania należności stanowi rabat. Można jednak określić także koszt rezygnacji z upustu gotówkowego i dokonania zapłaty w pełnej wysokości w odroczonym terminie. Nazywany jest on kosztem kredytu kupieckiego i daje możliwość porównania oferty partnera biznesowego z kosztami pożyczki bankowej.

Koszt rezygnacji z upustu (KR) oblicza się według następującego wzoru:

KR = (UG / 1-UG) x (360 dni / OK-OU)

UG - upust gotówkowy
OK - okres kredytu
OU - okres upustu


Według wskazanych wyżej warunków koszt kredytu kupieckiego wynosi 0,556, czyli 55,6 procent. Oferta hurtowni jest zatem korzystna, bowiem nawet, jeśli zamawiający nie ma środków własnych na pokrycie zobowiązań w odroczonym terminie, powinien bez większych problemów uzyskać tańszy kredyt bankowy.

Jeszcze atrakcyjniejsza byłaby oferta hurtowni, zakładająca udzielanie stałego kredytu kupieckiego przez cały rok.

Poza klasycznym modelem umowy między dystrybutorem a detalistą, istnieją także dość często stosowane warianty kredytu kupieckiego: bez rabatu, np. "0/0, zapłata 30” - czyli bezpłatny 30-dniowy kredyt dla nabywcy,bez okresu udzielenia upustu, np. "3/0 zapłata 30”, co oznacza, ze 3-procentowy upust obowiązuje tylko przy natychmiastowej płatności gotówką.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: