eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wyniki spółek giełdowych I kw. 2012

Wyniki spółek giełdowych I kw. 2012

2012-05-31 00:05

Przeczytaj także: Wyniki spółek giełdowych IV kw. 2011


Spółki budowlane – nadal słabo

Sektor budowlany po raz kolejny bardzo rozczarował inwestorów. Pomimo wzrostu przychodów, cały sektor wypracował ujemny wynik netto, a zyski operacyjne skurczyły się o 67 proc. Spółki budowlane mają ponadto bardzo złą sytuację płynnościową. Negatywnie wyróżnia się spółka PBG, która ma ogromne problemy finansowe, a w I kwartale 2012 r. odnotowała 60 mln złotych straty netto.

Sektor handlowy – zyski na fali wzrostu konsumpcji

Na drugim biegunie znalazły się spółki handlowe, którym sprzyjała bardzo dynamicznie rosnąca konsumpcja i co za tym idzie – sprzedaż detaliczna. LPP i NG2 znacząco zwiększyły sprzedaż, przede wszystkim dzięki rozwojowi sieci (również zagranicą) i większej efektywności już istniejących sklepów (przychody spółek wzrosły odpowiednio o 31,5 proc. i 38,8 proc.). Bardzo dobre wyniki zaprezentował także Eurocash (wicelider dystrybucji artykułów spożywczych), gdzie poza wzrostem organicznym ujawniły się pozytywne efekty niedawnego przejęcia spółki Tradis.

Sektor przemysłowy – udany kwartał dla spółek chemicznych

Wśród spółek przemysłowych na wyróżnienie zasługują firmy chemiczne. Ich przychody wzrosły o 36 proc. a zyski o 33 proc. Wyniki te były znacznie lepsze od oczekiwań analityków. Z tego grona jedynie Police nie były w stanie poprawić ubiegłorocznego zysku. Sytuację na spółkach chemicznych dodatkowo podgrzewa duże zainteresowanie potencjalnymi przejęciami inwestorów branżowych.

Wśród pozostałych spółek przemysłowych wciąż dobrze prezentują się wyniki firm produkujących głównie na eksport, takich jak Amica, Apator, Stomil Sanok czy Dębica. Rozczarowały natomiast spółki powiązane z sektorem budowlanym takie jak Rovese (Cersanit) czy Barlinek.

W sektorze utilities warto zwrócić uwagę na spółkę PGNiG, która ma za sobą gorszy kwartał. Ze względu na opóźnienia we wprowadzeniu podwyżki cen gazu strata PGNiG
w segmencie obrotu wyniosła aż 778 mln złotych, a zyski spółki w ujęciu rocznym spadły o ponad 70 proc.

Podsumowując, perspektywy spółek z warszawskiego parkietu na przyszłe kwartały nie wyglądają obiecująco. Biorąc pod uwagę pogarszające się wskaźniki makroekonomiczne polskiej gospodarki (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, wskaźniki wyprzedzające) i problemy ekonomiczne naszych największych partnerów handlowych w strefie euro wydaje się, że poprawa wyników w kolejnych kwartałach będzie trudna.

Maciej Kik, zarządzający funduszami

poprzednia  

1 2

WIG-CEE - nowy indeks GPW

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: