eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek kredytowy II kw. 2012

Rynek kredytowy II kw. 2012

2012-05-28 10:19

Przeczytaj także: Rynek kredytowy I kw. 2012


W II kwartale 2012 r. banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zarówno w przypadku kredytów długoterminowych, jak i krótkoterminowych, odpowiedzi takiej udzieliło po około 20% banków. W opinii ankietowanych banków polityka kredytowa wobec dużych przedsiębiorstw nie ulegnie istotnym zmianom.

Banki oczekują wzrostu popytu na kredyty ze strony małych i średnich przedsiębiorstw w II kwartale 2012 r., zarówno w przypadku kredytów krótkoterminowych (procent netto około 28%), jak i długoterminowych (procent netto około 20%). Większość banków nie spodziewa się zmian popytu na kredyty strony dużych przedsiębiorstw.

Kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych

Zgodnie z oczekiwaniami wyrażonymi na koniec poprzedniego kwartału, zdecydowana większość banków zaostrzyła politykę kredytową w segmencie kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2012 r. (procent netto około -85%). Spośród banków udzielających takiej odpowiedzi, około 42% określiło zaostrzenie jako znaczne.

Zaostrzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2012 r. dotyczyło przede wszystkim kosztów kredytów. Ankietowane banki podwyższyły marże pobierane na kredytach ogółem (procent netto około -38%) oraz na kredytach obarczonych większym ryzykiem (procent netto około -33%). Jednocześnie zaostrzenie dotyczyło również pozaodsetkowych kosztów kredytów (procent netto około -23%). Około 44% banków dokonało zaostrzenia warunków nieuwzględnionych w ankiecie, wymieniając przede wszystkim zmiany zasad kalkulacji zdolności kredytowej w związku z wdrożeniem nowych zapisów Rekomendacji S6. Pojedyncze banki podwyższyły wymagany udział własny kredytobiorcy w inwestycji (procent netto około -17%). W ujęciu netto w I kwartale 2012 r. ankietowane banki nie złagodziły żadnego z warunków udzielania kredytów mieszkaniowych.

fot. mat. prasowe

Warunki udzielania kredytów mieszkaniowych

Zaostrzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2012 r. dotyczyło przede wszystkim kosztów kredytów


Banki tłumaczyły zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych głównie czynnikami nieuwzględnionymi w ankiecie, wśród których wymieniały przede wszystkim konieczność wdrożenia nowych zapisów Rekomendacji S (procent netto około -72%). Ponad połowa banków, które udzieliły takiej odpowiedzi, określiła wpływ tego czynnika jako znaczny. W porównaniu z poprzednim kwartałem zmalał odsetek banków wskazujących na ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą (procent netto około -35%). Niektóre banki do czynników wpływających na politykę kredytową zaliczyły również decyzje NBP w zakresie polityki pieniężnej (procent netto około -13%), swoją bieżącą i przewidywaną sytuację kapitałową oraz zmiany jakości portfela kredytów mieszkaniowych (w obydwu przypadkach procent netto odpowiedzi wyniósł około -12%).

W ujęciu netto ponad jedna czwarta banków odczuła spadek popytu na kredyty mieszkaniowe w I kwartale 2012 r. Niemal połowa banków, które udzieliły takiej odpowiedzi, określiła spadek popytu jako znaczny. Odpowiedzi były jednak bardzo zróżnicowane: aż około 28% ogółu banków stwierdziło wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Na koniec poprzedniego kwartału ankietowane banki oczekiwały zdecydowanie silniejszego spadku popytu.

fot. mat. prasowe

Popyt na kredyty mieszkaniowe i przyczyny jego zmian

W ujęciu netto ponad jedna czwarta banków odczuła spadek popytu na kredyty mieszkaniowe w I kwartale 2012 r.


Zdaniem banków niższy popyt na kredyty mieszkaniowe wynikał z zaostrzenia polityki kredytowej oraz pogorszenia się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Na zaostrzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów mieszkaniowych wskazało odpowiednio 50% i 32% banków. Z kolei zmiany sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wymieniło około 47% banków. Pojedyncze banki do przyczyn spadku popytu zaliczyły zmiany w wydatkach konsumpcyjnych (procent netto około -19%) oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania (procent netto około -17%), wśród których wymieniły wyłącznie kredyty z innych banków. W porównaniu z poprzednimi kwartałami istotnie obniżył się odsetek banków wskazujących na prognozy odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym (procent netto około -9%).
Przeczytaj także: Rynek kredytowy I kw. 2016 Rynek kredytowy I kw. 2016

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: