eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse domowe powodem kłótni Polaków

Finanse domowe powodem kłótni Polaków

2012-05-22 11:46

Przeczytaj także: Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2012


Wśród 11 krajów nasza wiedza znalazła się na siódmej pozycji

Jeśli chodzi o wiedzę na tematy finansowe, wypadamy nieznacznie poniżej średniej. W gronie 11 krajów Polska znalazła się na siódmym miejscu, po Turcji, Włoszech, Luksemburgu, Belgii, Holandii i Francji. Słabiej od nas odpowiadali na pięciopunktowy test (pytania na dole tekstu): Brytyjczycy, Austriacy, Hiszpanie i Niemcy. Średnio na pięć pytań udawało się udzielić 2,75 poprawnej odpowiedzi, w Polsce było to niewiele ponad 2,7. Generalnie poziom orientacji finansowej jest mocno zbliżony, bez względu na kraj pochodzenia ankietowanych.

Nie przeszkadza to jednak Polakom w postrzeganiu swojej wiedzy na tematy finansowe jako lepszej od tej, którą mają inni. W Polsce ok. 40 proc. ankietowanych uważa, że wie więcej niż reszta, taka sama grupa uznaje, że wie tyle samo co inni, a co piąty mówi, że wie mniej. Tymczasem podobny rozkład odpowiedzi, gdzie tak duża część osób jest przekonana, że ma lepszą wiedzę o finansach od swoich rodaków, można spotkać jeszcze tylko w Wielkiej Brytanii i Turcji. W pozostałych krajach najwięcej ankietowanych uważa, że wie tyle samo co reszta. Najwyraźniej lubimy dobrze wypadać w badaniach, bo na kolejne pytanie: „Czy otrzymałeś wiedzę o finansach?”, aż 80 proc. przyznaje, że tak. W innych państwach takich odpowiedzi udzieliło maksymalnie 70 proc. badanych.

Polak nie lubi wertować bankowych wyciągów

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wiedzę finansową mieć warto. Potwierdziły to badania, pokazując, że za kompetencjami podąża lepsza kontrola wydatków i finansów domowych. Im więcej badany udziela dobrych odpowiedzi na pytania z testu, tym skrupulatniej analizuje wyciągi z kont i kart płatniczych i z większą świadomością zarządza domowym budżetem. W porównaniu z mieszkańcami innych krajów Polacy przywiązują jednak małą wagę do rzetelnego, systematycznego analizowania wyciągów z kont i kart – robi to jedynie ok. 40 proc. ankietowanych. Szczególnie niekorzystnie wyróżniają się tu panowie, wśród których odsetek ten jest jeszcze niższy. Tymczasem we Włoszech finansowe wydruki wertuje ok. 80 proc. ankietowanych, a we Francji, Austrii, Turcji czy Wielkiej Brytanii grubo ponad 60 proc. Niewykluczone, że wynika to z dużego zaufania Polaków do instytucji finansowych. Potwierdzałby to w pewnym stopniu fakt, że w kraju nad Wisłą jest najwięcej osób niezmieniających raz wybranych produktów finansowych. Powód? Polacy lubią trzymać się jednego banku. Takiej odpowiedzi udzieliło u nas sześć na dziesięć ankietowanych osób. Tuż za nami są Włosi, Luksemburczycy i Austriacy, a na przeciwnym biegunie Brytyjczycy, gdzie w myśl takiej zasady działa jedynie co trzeci badany.

Media głównym źródłem wiedzy o finansach

Ankieta ING pokazała, że w Polsce w kształtowaniu świadomości finansowej wyjątkową rolę pełnią media i internet. Ponad połowa rodaków (53 proc.) sięga do gazet, loguje się do sieci czy też ogląda programy telewizyjne z myślą, aby zwiększyć swoją wiedzę finansową. W Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii podobnych wskazań udzieliło jedynie ok. 20 proc. ankietowanych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: