eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › WIG20 traci 2,2 procent

WIG20 traci 2,2 procent

2012-05-08 21:12

WIG20 traci 2,2 procent

Indeksy giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wtorkowa sesja przebiegała pod znakiem kontynuacji przemyśleń związanych z wynikami wyborów we Francji i Grecji. Interpretacja wypadła zdecydowanie na korzyść niedźwiedzi.

Przeczytaj także: Przystanek w Europie. Na GPW liczą się wyniki

Komentarze dotyczące zapowiadanej przez Francois Hollanda renegocjacji paktu fiskalnego przekształciły się w opinie, że chodzi jedynie o jego uzupełnienie. Trudno poważnie brać pod uwagę możliwość wycofania się z podjętych reform. Ze wszystkich stron płyną zapewnienia o chęci współpracy i porozumienia z nowym prezydentem Francji, niepokój i niepewność powinny więc się zmniejszyć. Tymczasem po poniedziałkowej byczej drugiej części sesji, zakończonej zwyżką o niemal 1,7 proc., we wtorek w Paryżu indeks tracił w południe 2 proc.

Nastroje psuły informacje z Grecji, gdzie lider Nowej Demokracji, partii która zdobyła najwięcej głosów, nie podjął nawet próby utworzenia rządu, co oznacza, że niemal pewne są następne wybory. Niepewność związana z sytuacją w Grecji potrwa więc jeszcze co najmniej kilka tygodni i niewątpliwie będzie negatywnie oddziaływała na sytuację na rynkach.

fot. mat. prasowe

Indeksy giełdowe i Fixing NBP


Początek handlu na warszawskiej giełdzie był umiarkowanie pesymistyczny. WIG20 zniżkował na otwarciu o 0,5 proc., WIG tracił 0,3 proc., a mWIG40 rósł o 0,3 proc. Nastroje szybko jednak zaczęły się pogarszać. Indeks największych spółek jedynie przez godzinę zdołał utrzymać się powyżej 2200 punktów. Jeszcze przed południem spadł do 2190 punktów, tracąc 1,2 proc.

fot. mat. prasowe

WIBOR i LIBOR, Notowania Surowców


W pierwszych minutach sesji powyżej poziomu poniedziałkowego zamknięcia handlowano akcjami sześciu największych spółek. Przez dłuższy czas ten optymizm utrzymał się jedynie w przypadku papierów Bogdanki, które zwyżkowały wczesnym popołudniem o ponad 2 proc.

Wynosząca początkowo 2,8 proc. zwyżka walorów Boryszewa została w ciągu kilku godzin całkowicie zniwelowana. Sięgający 1,5 proc. optymizm inwestorów po ogłoszeniu lepszych niż się spodziewano wyników Lotosu, zmienił się w 4 proc. przecenę. Trwa zła passa Kernela. Po poniedziałkowym spadku o 2,75 proc., akcje spółki zniżkowały o ponad 4 proc. Wcześniejszą prawie 6 proc. zwyżkę o niemal 4 proc. w dół korygowały papiery GTC.

Jeśli nie liczyć ponad 4 proc. zniżki na giełdzie w Atenach, liderami spadków były indeksy największych giełd na naszym kontynencie. CAC40 poranną ponad 1 proc. stratę w południe niemal podwoił. We Frankfurcie i Londynie spadki przekraczały wczesnym popołudniem 1 proc. Nie pomogły bykom kolejne bardzo dobre dane makroekonomiczne z Niemiec. W marcu produkcja przemysłowa wzrosła w porównaniu do lutego o 2,8 proc., przy oczekiwaniach sięgających 0,8 proc. W porównaniu do marca ubiegłego roku wzrost wyniósł 1,6 proc.

Sesja na Wall Street zaczęła się od spadku indeksów po 0,4-0,5 proc., a w kolejnych godzinach przewaga niedźwiedzi zdecydowanie rosła. Spowodowało to powiększenie skali strat na naszym kontynencie.

Indeks naszych największych spółek zniżkował ostatecznie o 2,2 proc., WIG spadł o 1,61 proc., mWIG40 o 0,35 proc., a sWIG80 o 0,18 proc. Obroty wyniosły 675 mln zł.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: