eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekta na eurodolarze zbliża się ku końcowi

Korekta na eurodolarze zbliża się ku końcowi

2012-04-17 13:56

Korekta na eurodolarze zbliża się ku końcowi

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na początku tego tygodnia obserwujemy wyraźną słabość waluty amerykańskiej w stosunku do euro. W dniu wczorajszym kurs EUR/USD tylko na chwilę zszedł poniżej poziomu 1,300 i nie zdołał utrzymać się tam na dłużej, co było symptomem do lekkiego odreagowania ostatnich silnych spadków na tej parze.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

USD dalej jednak tracił na wartości po publikacji mieszanych danych z gospodarki amerykańskiej. Co prawda sprzedaż detaliczna wzrosła powyżej oczekiwań rynkowych, jednak zarówno indeks NY Empire State jak i indeks rynku nieruchomości NAHB spadły odpowiednio do poziomu 6,56pkt i 25pkt. Przy braku kolejnych negatywnych impulsów dla euro, a także uspokajających deklaracjach hiszpańskiego premiera euro zyskiwało na wartości. Podczas wtorkowej sesji notowania EUR/USD oscylowały w rejonie wczorajszego maksimum w oczekiwaniu na odczyt indeksu ZEW. Ostatni odczyt tego wskaźnika, tak jak i dzisiejsza publikacja pozytywnie zaskoczyły. Niemiecki indeks nastrojów gospodarczych ZEW wzrósł w kwietniu do 23,4pkt. z 22,3pkt. miesiąc wcześniej. Również wyższy okazał się odczyt indeksu bieżących warunków gospodarczych , który wniósł w kwietniu 40,7pkt. wobec oczekiwanych 35,3pkt. Jeśli po lepszych danych nie zaobserwujemy próby ataku 1,3200, to najprawdopodobniej w dalszej części sesji powrócimy do spadków i korekta wzrostowa na EUR/USD zakończy się.

Zainteresowaniem inwestorów cieszyła się dzisiejsza aukcja 12- i 18-miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych. Po tym jak w dniu wczorajszym rentowności 10-letnich obligacji Hiszpanii przekroczyły barierę 6,0% wzrosły obawy o losy hiszpańskiej gospodarki, a także oczekiwania, że ECB zainterweniuje na rynku długu. Wtorkowa aukcja hiszpańskich bonów odbyła się przy prawie dwukrotnie wyższych rentownościach. Podczas wtorkowej sesji do sprzedaży swoje 13-tygodniowe bony skarbowe o wartości 1,25 mld EUR zaoferuje również Grecja.

Dziś w nocy z kolei poznaliśmy protokół z ostatniego posiedzenia banku centralnego Australii. Zdaniem RBA słabszy wzrost gospodarczy w połączeniu z wyhamowującą presją inflacyjną zwiększy perspektywę poluzowania polityki monetarnej w tym roku. Tak więc notatki potwierdziły, że ewentualna obniżka stóp procentowych będzie zależała od raportu na temat inflacji za I kwartał tego roku. Bardziej gołębia retoryka RBA przyczyniła się do osłabienia waluty australijskiej. AUD/USD zbliżył się ponownie w rejon wsparcia na poziomie 1,03. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do spadku w rejon kwietniowego minimum lokalnego z tego roku.

Podczas wtorkowej sesji zostaną opublikowane dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, a także produkcja przemysłowa w USA. Bank Kanady podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych- nie oczekuje się tutaj zmian odnośnie polityki monetarnej.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Sprzedaż detaliczna bez aut w USA wzrosła w marcu o 0,8% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,9% w lutym. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,6%.
  • US: Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w marcu o 0,8% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec 1,0% po korekcie w lutym.
  • US: Indeks NY Empire State spadł w kwietniu do poziomu 6,56pkt. z 20,21pkt. w marcu.
  • US: Do USA napłynęło w lutym 10,1mld dolarów kapitałów długoterminowych netto.
  • US: Indeks rynku nieruchomości NAHB spadł w kwietniu do poziomu 25pkt.
  • JP: Produkcja przemysłowa spadła w lutym o 1,6% w ujęciu miesięcznym i wzrosło 1,5% w skali roku.
  • PL: Na koniec marca 2012 roku w dyspozycji MF znajdowało się łącznie 5,256 mld euro środków walutowych.
  • PL: Po pierwszych trzech miesiącach 2012 roku deficyt budżetu państwa wyniósł 22,957 mld złotych, czyli 65,6% całorocznego planu.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: