eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2011 r.

Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2011 r.

2012-02-29 12:02

Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia I 2012


Należy również podkreślić, iż w 2011 roku dwa towarzystwa funduszy inwestycyjnych (Idea TFI i Quercus TFI) jako pierwsze tego rodzaju instytucje finansowe wprowadziły swoje akcje na Rynek Główny GPW w Warszawie (w przypadku Quercus TFI oznaczało to przeniesienie tych walorów z rynku NewConnect), natomiast akcje jednego towarzystwa (GO TFI) zadebiutowały na rynku NewConnect.

Fundusze inwestycyjne

W 2011 roku do rejestru funduszy inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie zostało wpisanych 89 funduszy inwestycyjnych (o 6 mniej niż w 2010 r.). W tym gronie znalazło się 81 funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ), sześć specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych (SFIO) oraz dwa fundusze otwarte (FIO) (w tym jeden powstały w wyniku przekształcenia funkcjonujących do tej pory funduszy otwartych w fundusz z wydzielonymi subfunduszami).

Uwzględniając zarówno fundusze, jak i subfundusze w minionym roku na rynku funduszy inwestycyjnych uruchomionych zostało 115 nowych produktów – o 4 mniej niż w 2010 roku. Najwięcej nowych funduszy i subfunduszy wprowadziły na rynek: BPS TFI (11 funduszy, w tym 7 funduszy zamkniętych i 4 subfundusze otwarte), Forum TFI (8 funduszy zamkniętych), Ipopema TFI (8 funduszy, w tym 5 funduszy zamkniętych i 3 subfundusze otwarte), Trigon TFI (6 funduszy zamkniętych), KBC TFI (6 funduszy, w tym 3 fundusze zamknięte, 2 subfundusze otwarte i 1 fundusz specjalistyczny otwarty), Investors TFI (6 funduszy zamkniętych), Copernicus Capital TFI (6 funduszy zamkniętych), TFI Allianz Polska (6 funduszy, w tym 5 subfunduszy otwartych i 1 fundusz zamknięty) oraz Idea TFI (6 funduszy, w tym 4 fundusze zamknięte i 2 subfundusze otwarte).

W analizowanym okresie zostało zlikwidowanych (lub postawionych w stan likwidacji) 29 funduszy i subfunduszy – o 3 mniej niż rok wcześniej. Najwięcej podmiotów zakończyło działalność z oferty ING TFI (6), KBC TFI (6) oraz Copernicus Capital (5). Dziesięciokrotnie przyczyną likwidacji (sub)funduszy było przejęcie przez inne fundusze (subfundusze), zaś w pozostałych przypadkach likwidacja następowała najczęściej z uwagi na upływ terminu, na jaki zostały stworzone lub ze względu na zbyt niskie aktywa.

Ogółem liczba funduszy i subfunduszy zarządzanych przez TFI zwiększyła się netto o 86 – o 1 mniej niż w 2010 roku. Ogółem w końcu 2011 roku w Polsce funkcjonowały 744 fundusze i subfundusze, w tym 375 w formie (sub)funduszu otwartego lub specjalistycznego otwartego i 369 w formie (sub)funduszu zamkniętego.

fot. mat. prasowe

Liczba funduszy inwestycyjnych (wraz z subfunduszami) w Polsce w latach 2002-2011

Rosnąca liczba funduszy inwestycyjnych (wraz z subfunduszami) w Polsce w latach 2002-2011


Nowe fundusze otwarte i specjalistyczne otwarte

Rok 2011 był trzecim z kolei, w którym towarzystwa funduszy inwestycyjnych w umiarkowanym stopniu decydowały się na wprowadzanie do swojej oferty funduszy otwartych (w tym subfunduszy) i specjalistycznych otwartych adresowanych przede wszystkim do klientów indywidualnych. W całym minionym roku uruchomione zostały 32 tego rodzaju produkty, równocześnie jednak zlikwidowano (bądź rozpoczęto likwidację) 12 (sub)funduszy (w tym w dziesięciu przypadkach było to wynikiem przejęcia przez inny fundusz). W sumie zatem w roku 2011 na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce przybyło (netto) 20 funduszy i subfunduszy o charakterze otwartym. Choć to rezultat nieco lepszy niż w dwóch poprzednich latach, jednak wyraźnie gorszy niż w latach 2006-2008. Na koniec 2011 r. prowadziło działalność 375 funduszy i subfunduszy o charakterze otwartym, co stanowiło 50,4% całkowitej liczby funduszy (wraz z subfunduszami) na polskim rynku finansowym.

fot. mat. prasowe

Liczba (sub)funduszy inwestycyjnych zamkniętych w Polsce w latach 2006-2011

Rosnąca liczba (sub)funduszy inwestycyjnych zamkniętych w Polsce w latach 2006-2011


Wśród nowych produktów wprowadzonych na rynek w 2011 roku dominowały fundusze dłużne (dziewięć nowych funduszy i subfunduszy) i akcyjne o charakterze uniwersalnym (sześć). Uruchomiono ponadto cztery fundusze rynku pieniężnego, po trzy fundusze absolutnego zwrotu i stabilnego wzrostu, po dwa fundusze ochrony kapitału, zrównoważone oraz aktywnej alokacji i selektywne oraz jeden fundusz akcji małych i średnich spółek. Najwięcej nowych (sub)funduszy utworzyły: TFI Allianz (pięć – wszystkie w ramach Bezpieczna Jesień SFIO), BPS TFI (cztery – wszystkie w ramach BPS FIO) (w obu ww. przypadkach były to fundusze parasolowe z szeroką ofertą subfunduszy realizujących tradycyjne strategie inwestycyjne, przy czym fundusz Bezpieczna Jesień SFIO jest dostępny dla zamknietego kręgu odbiorców), Pioneer Pekao (trzy), Ipopema TFI (trzy – wszystkie w ramach Ipopema SFIO) oraz KBC TFI (trzy). Ponadto jedno towarzystwo – PZU TFI – przekształciło dziewięć funduszy otwartych w subfundusze funduszu parasolowego.

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: