eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestorzy: obroty na GPW 2011

Inwestorzy: obroty na GPW 2011

2012-02-21 13:57

Przeczytaj także: Inwestorzy: obroty na GPW 2008


Inwestorzy w obrotach akcjami na NewConnect

fot. mat. prasowe

Udział inwestorów w obrotach akcjami NC

Na NewConnect dominującą rolę odgrywali inwestorzy indywidualni


Rekordowy pod względem liczby i wartości ofert rok na rynku NewConnect, był również kontynuacją trendu z 2010 roku w zakresie zmiany struktury udziału inwestorów giełdowych. Nadal dominującą rolę odgrywają w przypadku tego rynku inwestorzy indywidualni, którzy w drugim półroczu odpowiadali za 75% obrotów, zaś w całym roku było to 77%.

Za istotne należy uznać wzrost aktywności instytucji krajowych. W drugim półroczu udział tej grupy w obrotach na NewConnect wyniósł 22%, co jest rekordem w dotychczasowej historii tego rynku. W całym roku instytucje krajowe odpowiadały za 20% obrotów na NewConnect. Nadal główną rolę w tej grupie odgrywają prywatne firmy, które odpowiadają za ponad połowę obrotów akcjami.

Na stabilnym 3% poziomie pozostaje aktywność inwestorów zagranicznych. W ich przypadku dominują brokerzy z Austrii oraz Cypru.

fot. mat. prasowe

Udział inwestorów w obrotach akcjami kontraktami i opcjami

Na rynku derywatów dominującą rolę odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni

Inwestorzy w obrotach kontraktami terminowymi i opcjami

Tak jak na rynku NewConnect, tak również na rynku instrumentów pochodnych dominującą rolę odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni. W przypadku kontraktów terminowych osoby fizyczne odpowiadały w całym roku za 46% obrotów (47% w pierwszym i 46% w drugim półroczu), co było najniższym udziałem tej grupy w dotychczasowej historii badań giełdowych. Jednocześnie w 2011 roku zanotowane zostały rekordowe obroty kontraktami w przypadku instytucji krajowych oraz inwestorów zagranicznych, odpowiednio: 38% i 16%.

Wśród inwestorów instytucjonalnych dominują stale animatorzy, ich udział w tej grupie wyniósł 67%, zaś wśród zagranicznych prym wiodą instytucje z Wielkiej Brytanii (udział w drugim półroczu na poziomie 35%) oraz Francji (udział 33%).

Na rynku opcji w drugim półroczu wzrosła aktywność inwestorów indywidualnych osiągając poziom 67%, a w całym roku wskaźnik ten wyniósł 64%. Podpisanie nowych umów na animowanie opcji na początku 2011 roku, skutkowało utrzymaniem się proporcji z pierwszego półrocza pomiędzy inwestorami zagranicznymi a instytucjami krajowymi w całym roku. Krajowe instytucje finansowe odpowiadały za 12% obrotów opcjami w całym 2011 roku (12% zarówno w pierwszym jak i drugim półroczu), zaś podmioty zagraniczne wygenerowały obroty opcjami na poziomie 24% (z czego 27% w pierwszym i 21% w drugim półroczu).

fot. mat. prasowe

Rachunki internetowe

Liczba rachunków internetowych systematycznie rośnie

Inwestorzy na rynku kapitałowym

W 2011 roku po raz kolejny z rzędu wzrosła liczba rachunków inwestycyjnych obsługiwanych przez krajowe biura maklerskie. Według danych KDPW na koniec roku liczba wszystkich rachunków wynosiła 1,5 mln. Z uzyskanych odpowiedzi z biur maklerskich wynika, że w pierwszym półroczu 23% to rachunki aktywne. W drugim półroczu wskaźnik ten wynosił 22%. Na tej podstawie można szacować, że 325 tys. inwestorów dokonało co najmniej jednej transakcji w drugim półroczu 2011 roku.

Wzrost liczby rachunków pociągał za sobą wzrost liczby rachunków internetowych. Według informacji podawanych przez biura maklerskie na koniec 2011 roku takich rachunków było ponad 854 tys., co oznacza, że już ponad 57% liczby wszystkich rachunków inwestycyjnych, stanowią rachunki internetowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: